Zámek (1986)

Zámek (Linna)

Linna

Další název: Slottet, The Castle

    Žánr: drama
    Země: Finsko
    Délka: 99 min.
Režisér Jaakko Pakkasvirta vytvořil na motivy světoznámé románové předlohy Franze Kafky svou vlastní svéráznou interpretaci osudu zoufalého K., který je ve své snaze proniknout do tajemného zámku polapen do sítě neustále se rozrůstajícího labyrintu jinotajů a úřednické absurdity.

Režisér Jaakko Pakkasvirta vytvořil na motivy světoznámé románové předlohy Franze Kafky svou vlastní svéráznou interpretaci osudu zoufalé postavy K. (Carl-Kristian Rundman), který je ve své snaze proniknout do tajemného zámku polapen do sítě neustále se rozrůstajícího labyrintu jinotajů a úřednické absurdity. Ve snaze setkat se s vládcem panem Klammem v jeho nedostupném sídle je K. vystaven nepřízni osudu i agresivního chování ze strany obyvatel vesnice i úředních zaměstnanců zámku. Jeho bezvýchodné, donekonečna se opakující pokusy proniknout do nitra záhadného labyrintu zámku jsou sice zčásti odlehčeny několika erotickými epizodami, nicméně ani to mu neulehčí jeho nesnadnou roli oběti sil, jež se nacházejí mimo jeho vliv.
Pakkasvirta (1934) patřil ke skupině finských tvůrců, kteří působili ve filmu nejprve jako herci, až posléze přešli k režírování vlastních filmů a v 70. letech se hlásili k nové vlně. V Zámku ovšem dokázal postihnout i groteskní polohu, která - jak je známo - Finům není nijak vzdálená,
(pb)
katalog 1. Festivalu nad řekou

režie:
Jaakko Pakkasvirta
 
 
hraje:
Carl-Kristian Rundman (Josef K), Titta Karakorpi (Frieda), Sari Mällinen (Olga), Anna-Leena Härkönen (Amalia), Ulla Koivuranta (Pepi), Pirkka-Pekka Petelius (Jeremias), Vesa Vierikko (Artur)
 
 
námět:
Franz Kafka (románový fragment "Zámek" (Das Schloß, 1922))
 
 
scénář:
Jaakko Pakkasvirta
 
 
kamera:
Esa Vuorinen
 
 
hudba:
Henrik Otto Donner
 
 
kostýmy:
Airi Iso-Lotila
 
 
střih:
Pipsa Valavaara
 
 
zvuk:
Johan Hake
 
 
výtvarník:
Pentti Valkeasuo
 
 
producent:
Kaj Holmberg
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.