reklama
 
ohodnotit

Vše o mé matce

Todo sobre mi madre

Další název:
Wszystko o mojej matce; All about my mother; Všetko o mojej matke (SK); Alles über meine Mutter
Žánr:
Rok:
1999
Délka:
101 minut
Premiéra v ČR:
18.5.2000
„Hledat muže jménem Lola není snadné… Nejlepší evropský film roku!“
Popis / Obsah / Info k filmu Vše o mé matce
Řekové říkají že jenom ženy, které omyly své oči pláčem, mohou vidět jasně. Toto přísloví není pro Manuelu pravdivé. Té noci, kdy auto srazilo jejího syna Estebana, pročítá poslední zápisky v jeho notesu.

"Dnes ráno jsem pohlížel máminu ložnici až jsem našel svazek fotografií. Chyběla ji půlka. Asi můj otec. Myslím, že právě tato půlka v mém životě chybí. Chci se s ním setkat." Ona mu nikdy neřekla, kdo byl jeho otec. "Zemřel dlouho před tím než jsi se narodil", bylo všechno co se od ní dověděl. Na památku svého syna opouští Manuela Madrid a odchází do Barcelony hledat jeho otce. Chce mu říct, že poslední slova, která syn napsal, patřila jemu, i když ho ve skutečnosti vůbec neznal...


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Vše o mé matce
CinemArt
• UFD-číslo filmu: 000006 Premiéra
• Distributor-číslo listu: 006100 18. května 2000
• Čislo listu: 000006
Hledat muže jménem Lola není snadné...
Nejlepší Evropský film roku !
Originální název Todo Sobre Mi Madre
Distributor Cinemart a.s.
Programováni v ČR Profilms spol. s r.o. Prostějov
Produkce: Španělsko, Francie .
Rok výroby: 1999
Scénář a režie. Pedro Almodóvar
Střih José Salcedo
Kamera: Affonso Beato
Hudba Alberlo Iglesias
Hrají:Cecilia Rothová, Eloy Azorín, Maiisa Paredesová, Penélope
Cruzová, Candela Peňaová, Amonia San Juanová, Rosa María
Sardáová a další
Řekové říkají, že jenom ženy, které omyly své oči pláčem, mohou vidět jasně. Pro Manuelu toto přísloví neplatí: té noci, kdy auto srazilo jejího syna Estebana, pláče, až jsou její oči úplně suché. A přesto se rozjasnění jaksi nedostavuje, naopak současnost a budoucnost jí splývají ve vzdálené temnotě.
Té samé noci, zatím co čeká v nemocnici na verdikt lékařů, pročítá poslední zápisky v synově notesu. „Dnes ráno jsem prohlížel máminu ložnici, až jsem našel svazek fotografií. Všechny byly v půli přestřižené. Předpokládám, že tam byl můj otec. Mám ten dojem, že právě tato půlka v mém životě chybí..." Matka mu nikdy neřekla, kdo byl jeho otec. - „Zemřel dlouho před tím než jsi se narodil" -- to bylo všechno co se od ní dověděl.
Manuela opouští Madrid a odchází do Barcelony hledat Estebanova otce. Chce mu říci o synových zápiscích, které mu věnoval. Ale ještě před tím mu musí sdělit, že když ji před osmnácti lety opouštěl, byla těhotná . . .. Ovšem hledat muže se jménem Lola není nijak snadné.
0 úspěchu u diváků svědčí i velké návštěvnosti ve více než 40 zemích celého světa.
Přístupnost 15 let
Verze Španělsky s českými titulky
Délka 101 minut
Formát: 35 mm, barevný, DS
Žánr Tragikomedie
Propagace A3 plakát, B4 fotosky, tisk, TV, rozhlas
César (Francie): Nejlepší zahraniční film
Zlatý Globus (USA): Nejlepší zahraniční film
a Oscara za nejlepší zahraniční film.

Nejproslulejší španělský režisér Pedro AImodóvar (Na dno vášně, Zeny na pokraji nervového zhroucení, Vysoké podpatky) dosáhl filmem Vše o mé matce ohromujících úspěchů. Získal nevídané množství nejprestižnějších cen:
MFF Cannes 1999: Cena za nejlepší režii
Ceny Evropské akademie: Nelepší film, Nejlepší herečka, Cena diváků
Španělská národní cena Goya: vítěz sedmi kategorií

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Ocenění: Cena za režii na MFF v Cannes 1999, Oscar za cizojaryčný film roku, Felix 1999 za evropský film roku, divácká cena tamtéž, Felix v kategorii ženský herecký výkon pro C. Rothovou, Zlatý glóbus v kategorii cizojaryčný film, Cena americké Národní filmové rady za cizojazyčný film roku, Cena Asociace losangeleských filmových kritiků za cizojazyčný film roku, Cena Kruhu newyorských filmových kritiků za zahraniční film roku, César za zahraniční film roku, Cena BAFTA (Britské výroční ceny) za režii a zahraniční film, španělská národní cena (Goya) za film, režii, hudbu, střih, zvuk, produkci a herecký výkon pro C. Rothovou
Rafinovaně vystavěná tragikomedie, vrstvící melodramatická klišé i sexuální úchylky v takových nánosech, až původní dojemnost záměrně nabývá parodických rozměrů. Ve spletitém příběhu hrají důležitou roli postavy dvou trans8exuálů. Režisér vypráví bizarní příběh Manuely, která ztratila svého syna při automobilové nehodě. Rozhodne se nalézt jeho otce, který kdysi dávno odešel, aniž by tušil, že bude mít syna. „Otec" je ale nečekaně transssexuálem jménem Lola, který je závislý na drogách, a najít ho není vůbec jednoduché. V barvitém filmu dále vystupují např. Huma Roja, herečka v lesbickém divadle a těhotná jeptiška Rosa.
Program ART

Autor/Zdroj: /Kino ART


Ani ne čtyřicetiletá svobodná matka Manuela přijde o sedmnáctiletého syna Estébana při autonehodě. Odjede z Madridu do Barcelony, aby našla Estébanova otce. Ten žije jako promiskuitní transsexuál Lola a není k nalezení. Místo něj se Manuela setká s dávnou přítelkyni Agrado (dalším mužským transsexuálem), s mladou těhotnou řádovou sestrou Rosou, s její matkou, se slavnou herečkou Humou Rojo a s její lesbickou milenkou, narkomankou Ninou... Nejnovější tragikomedie Pedra Almodóvara volně parafrázuje název a některé motivy klasického hollywoodského snímku Josepha L. Mankiewicze Vše o Evě (1950) s Bette Davisovou. Jeho inspirací byly ovšem i jiné filmy o ženách-herečkách, zejména snímek Andrzeje Zulawského Důležité je milovat (1975) s Romy Schneiderovou a Opening Night (1977) režiséra Johna Cassavettese s Genou Rowlandsovou. Ve filmu jsou přítomné i odkazy na Williamsovu hru Tramvaj do stanice Touha. Almodóvar se opět soustředí na ženské hrdinky, tentokrát hlavně na jejich schopnost klamat a předstírat (resp. „hrát“ v divadelním smyslu). Přetvářku v ženském podání ovšem nazírá jako veskrze pozitivní a konstruktivní vlastnost, mající v citovém životě zúčastněných blahodárné účinky. I když snímek pojednává o smrtelně vážných záležitostech (autonehoda, AIDS, závislost na drogách), v Almodóvarově pojetí vyznívá optimisticky. Film s Cecilii Rothovou, Marisou Paredesovou a Penélope Cruzovou v hlavních rolích získal celou řadu prestižních mezinárodních ocenění (mj. Cenu za režii na MFF v Cannes 1999).

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Popis / Obsah / Info k filmu Vše o mé matce
Španělský režisér Pedro Almodóvar si přijel do Cannes pro vítězství, ale porota rozhodla jinak. Cena za režii není málo, ale mluvilo se hodně o tom, že také není dost. Manuela slaví se svým synem Estebanem sedmnáctiny. Cestou z divadla se Esteban rozběhne za svou oblíbenou herečkou a podlehne srážce s autem. Zoufalá Manuela odjíždí hledat svého tehdejšího milence, aby mu řekla, že měl syna, a ten je teď mrtev. Ale zatímco ona před lety zanechala prostituce, transvestita Lola žije týmž životem dál. "Ty nejsi člověk, ty jsi mor," říká mu Manuela, když se dozvídá, že další mladá žena s Lolou čeká dítě. AIDS je neúprosný, oba rodiče umírají a Manuele přináší jedinou nadějí nově narozený sirotek. "Věnuji tento film herečkám, ženám, které se herečkami chtěly stát, a všem matkám. Své matce zvlášť,: říká Almodóvar v závěru filmu.

Autor/Zdroj: /Cinema


Nový film předního španělského filmaře Pedra Almodóvara Vše o mé matce volně parafrázuje název a některé motivy klasického hollywoodského snímku Josepha L. Mankewicze Vše o Evě (1950 s Bette Davisovou. Jeho inspirací byly ovšem i jiné filmy o ženách-herečkách, zejména L'intportant cest d'aimer (1975, Důležité je milovat; r. Andrzej Zulawski) s Romy Schneiderovou a Opening Night (1977, Premiéra; r. John Cassavetes) s Genou Rowlandsovou. - Ani ne čtyřicetiletá svo-bodná matka Manuela přijde o sedmnáctiletého syna Estébana při autonehodě. Odjede z Madridu do Barcelony, aby našla Estébanova otce. Ten žije jako promis-kuitní transsexuál Lola a není k nalezení. Místo něj se Manuela setká s dávnou přítelkyní Agrado (dalším mužským transsexuálem), s mladou těhotnou řádovou sestrou Rosou, s její matkou, se slavnou herečkou Humou Rojo a s její lesbickou milenkou, narkomankou Ninou. Nakonec se ovšem objeví i samotná Lola, jež neměla tušení, že byla otcem dospívajícího syna. Almodóvar se opět soustřeďuje na ženské hrdinky, tentokrát zejména na jejich schopnosti klamat a předstírat (resp. „hrát" v divadelním smyslu). Přetvářku v ženském podáni ovšem nazírá jako veskr-ze pozitivní a konstruktivní vlastnost, mající v citovém životě zúčastněných blaho-dárné účinky. Tvůrce přitom pracuje s častými odkazy na citovaná díla (kromě Vše o Evě je to drama Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha, v jehož představení hrají Huma a Nina a později i Manuela). Nejde mu však o postmoderní hru s citacemi, nýbrž o inspiraci a o vlastni interpretaci stěžejních motivů. - Přesto-že snímek pojednává o smrtelně vážných záležitostech (autonehoda, AIDS matky a novorozence, závislost na drogách), vAlmodóvarově pojetí vyznívá velmi smířlivě a optimisticky.

Autor/Zdroj: Kubina Zdeno/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

82.1 %
9   - argenson
9   - curil
4   - jarda53
8   - clara.bow
7   - Justik66
8   - ajaajena
7   - petrusmev
2   - mat.ilda
8   - vojtam
7   - Mlapiska
8   - jirry
10 - payo1555
8   - Omnibus
8   - Pardal
10 - melakara
8   - Faye
9   - Akana
7   - davidek
6   - Zimmy871
9   - fred.appl

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 148780
Osobností: 628959
Fotografií: 567077
Plakátů: 269176
Obsahů a biografií: 136675

Poslední komentáře

Bojovnice (2007)

Bojovnice
Tak tohle jsem si fakt užila.   Krásná holka s krásnýma   očima (na holky nejsem!),   pěkná rodinná zápletka,   sportovní výkony, fakt   hodně dobrý!

Autor: peginka | Hodnocení: 9 / 10

Death Note (2017)

????????

Death Note
Po skončení anime Death Note   som čakal na nejaký ďalší   snímok čo sa týka Death   Notu. Lebo L: Change the World   sa podľa mňa podaril.A je to více >

Autor: AdamTorpis | Hodnocení: 6 / 10

Tenkrát v ráji (2016)

Tenkrát v ráji
Krásný dobový snímek,   trochu romantický, taky   horolezecky zajímavý, ale   hlavně životopisná   vzpomínka na zmařené   životy.Film nemá více >

Autor: collen | Hodnocení: 9 / 10

Graffiti (2015/1)

Graffiti
Krátký snímek o hledání   života v prázdných   ulicích. Vzhledem ke   koprodukci s Ukrajinou, byl   film zřejmě natáčen v   Černobylu, městě více >

Autor: curil | Hodnocení: 7 / 10

7 životů (2017)

7 životů
No, zpočátku nic moc a pak   se z toho vyklubal slušný   akčňák se vším všudy. I   to překvapeníčko nakonec   přišlo. Ale některé   scény, no, více >

Autor: Pitryx | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.07/0.017