Obsah filmu Vojna a mír
Americký film Vojna a mír vznikl podle stejnojmenné předlohy spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého, která patří k nejrozsáhlejším románovým skladbám světové literatury. Děj filmu se odehrává v době napoleonských válek a předkládá také vojensko-politický pohled na širší evropskou scénu. Křehkou a půvabnou Natašu Rostovovou ztvárnila Audrey Hepburnová. Úlohu nevyrovnaného, rozevlátého Pierra Bezuchova ztělesnil Henry Fonda, knížete Andreje Bolkonského hraje Mel Ferrer. Roli světáka Anatola Kuragina představuje Ital Vittorio Gassman, lehkovážnou a nevěrnou Helenu Kuraginovou vytvořila švédská filmová hvězda Anita Ekbergová.
Magic Box DVD
oficiální text distributora
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 14.3.2015
I tahle verze slavného románu L.N. Tolstého je vynikající - má skvělé obsazení a oproti ruskému, hodně popisnému a poněkud těžkopádnému, zpracování z roku 1965 se jeví jako divácky mnohem stravitelnější. Jenže co naplat - M. Ferrer není V. Tichonov ...a bez něj to pro mě prostě není ono.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 27.9.2013
Jako první jsem viděla ve Vidorově režii toto zpracování a postavy a jejich herecké ztvárnění mě nadchly. Pochopitelně se sice americké a ruské zpracování liší svým pojetím a přístupem - protože rusové mají tak trochu větší a možná i po právu lepší vztah ke svým spisovatelům, a již dávno minulým dějinám (- viz Bondarčukova režie, v tomto případě bych brala na úkor spádu kameru a její předlouhé záběry do stepi, nebo na břízy,) ale každý z těhto dvou velkolepých filmů mě zaujal a u mne je u obou vysoké hodnocení....
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 3.3.2013
Dlouho
jsem váhala nad shlédnutím tohoto díla, pořád jsem měla před očima několikakilogramovou knihu. Promiň, hrabě, teď si tě přečtu ráda bez školního doporučení, protože tento dechberoucí film ve mně vzbudil zvědavost. A předpokládám, že skvěle napsané, režírované a zahrané postavy musí mít přinejmenším stejně skvělé literární předchůdce... A teď musím sehnat ještě toho Bondarčuka:-)
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 24.8.2012
Vojna a mír
Patří mezi 501 filmů, které musíte vidět.
Nominace na Oscara (1957): Nejlepší kamera, Nejlepší kostými, Nejlepší režie.
Filmových adaptací Tolstého nejslavnějšího díla je několik. Rusové natočili Vojnu a mír v roce 1915 a pak ještě v roce 1956 (slavná Bondarčukova), v Evropě pak vznikla v roce 2007 ještě televizní minisérie. Já viděl jen tuto americkou, takže srovnávat nemohu. Na jednu stranu je škoda, že vše bylo v angličtině, včetně všech různých nápisů, což se mi tedy do Moskvy ani trochu nehodilo, na druhou stranu chápu, že to prostě jinak udělat nešlo. Diváci by asi nešli na americký film, kde se mluví rusky. Zkrátit čtyřdílný román do tří hodin také asi nebylo nejsnažší, filmaři se ale s tímto úkolem vypořádali na jedničku a i přes ty nezbytné tři hoďky jsem se ani na chviličku nenudil. Největší prostor byl dán asi Pierrovi, který byl zobrazen až moc kladně, aspoň bylo komu fandit a koho obdivovat. Doporučuji všem, dobrá pomůcka pro lenochy, kterým se nechce číst povinnou školní četbu, také jsem to tak na maturitu dělal...
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.4.2012
Tohoto filmu si cením hlavně kvůli hereckému obsazení a že Hollywood vůbec sáhl po takovém námětu.Prostě ta doba napoleonských válek a milostný příběh, prostě kostýmní romance,které vévodí krásná Nataša Audrey Hepburn. Kdo nezná povinnou školní četbu, ale až v pozdním věku si cením, že Tolstoj byl spisovatel velikán!
Hodnocení:
Přidáno: 18.1.2012
Síla v ústupu
Filmu lze vytknout řadu slabin - přílišná úsečnost (adaptovat Tolstého epopej ve třech hodinách je herkulovský úkol), atraktivní Pierre, dokonce Andrej uhlazeně hezký i v době umírání skutečně nejsou těmi jedinými. Ale bylo by krátkozraké nevidět některé silné stránky. Přesvědčivě působí prakticky celý ústup Francouzů. Američané ukazují, že Tolstoj neměl zcela pravdu, když ruskou armádu přirovnal k honákovi, který jen občas ve vzduchu zapráská bičem: Na říčce Berezině se odehrál masakr. Silnou scénou je i specificky pojatá smrt Platona Karatajeva. A Američané se v rámci všech zpracování mohou chlubit snad nejlepším Napoleonem. Pražský rodák Herbert Lom se pro tuto roli hodil věkem, postavou i projevem. Ještě aspoň jedno plus pochopitelně patří vynikající hudbě.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 4.5.2009
Pro mne tohle zpracování není o nic horší než pozdější Bondarčukovo. každé je jiné, ale na mne zapůsobila obě. To ruské samozřejmě famózněji pojatými masovými bitevními scénami, tohle přesvědčivostí v detailu. A krom toho, že Herberta Loma mohu vždycky, navždy si budu pamatovat, jak se Mel Ferrer sklání nad Audrey, a protože právě přišel zvenku z vánice, tají mu na řasách sněhové vločky... A klidně mne podezírejte ze sentimentu.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 11.11.2005
TENTO NÁDHERNÝ FILM JSEM VIDĚLA PŘED TŘICETI LETY A STÁLE PAMATUJI ÚŽASNÉ HERECKÉ VÝKONY A KRÁSNĚ UDĚLANÝ FILM,KTERÝ NA MĚ VELMI ZAPŮSOBIL.VIDĚLA JSEM I SOVĚTSKOU VERZI A MOHU ŘÍCT,ŽE TO BYL TAKÉ VELMI PEKNÝ FILM,ALE TENTO SI PAMATUJI VÍC.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film