Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti (1968)

Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti (Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten)
75.4 %
 
 

Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten

Další název: In the Valley of Death

    Žánr: dobrodružný
    Země: NSR / Jugoslávie / Itálie
    Délka: 89 min.
„Nebojácný indiánský náčelník a jeho bílý bratr musejí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu.“
Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato.

Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série.

Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série.

Zdroj: ČT

režie:
Harald Reinl
 
 
hraje:
Lex Barker (Old Shatterhand), Pierre Brice (Vinnetou), Ralf Wolter (Sam Hawkens), Karin Dor (Mabel Kingsley), Eddi Arent (Lord Castlepool), Rick Battaglia (Murdock), Voyo Goric (Roter Büffel), Vladimir Medar (šerif), Kurt Waitzmann (gen. Bergson), Heinz Welzel (Richter), Ilija Ivezić (Davis), Nikola Gec (Boone), Vladimir Bačić (Brown), Vida Jerman, Clarke Reynolds (Kapt. Cummings), Branko Špoljar (Cranfield), Vladimir Leib (kočí), Sima Janićijević (Major Kingsley), Ivo Kristof (Craigh), Sime Jagarinac, Miroslav Buhin, Mirko Kraljev
 
 
námět:
Karl May
 
 
scénář:
Herbert Reinecker, Harald Reinl
 
 
kamera:
Ernst W. Kalinke
 
 
hudba:
Martin Böttcher
 
 
kostýmy:
Irms Pauli
 
 
střih:
Hermann Haller
 
 
zvuk:
Matija Barbalić, Max Galinsky
 
 
produkce:
Artur Brauner
 
 
dabing:
Vladimír Ráž (Old Shatterhand), Stanislav Fišer (Vinnetou)
 
 
II. kamera:
Krešo Grčević
 
 
koproducent:
Sulejman Kapić, Zvonko Kovačić
 
 
masky:
Erich L. Schmekel
 
 
asistent režie:
Stipe Delić
 
 
výprava:
Vladimir Tadej
 
 
výkonný producent:
Rolf Meier, Götz Dieter Wulf
 
 
producent:
Georg M. Reuther
 
 
kaskadér:
Sime Jagarinac (Pierre Brice)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.