Obsah filmu Velký oblouk
Ihned úvodem je nutné poznamenat, že úvodní inscenace nového cyklu Československé televize „Hrdinové naší doby“ byla přitažlivá po několika stránkách. Zajímavému námětu se dostalo odpovídajícího dramatického zpracování a citlivé režie, přitahovalo i herecké obsazení. Akademik Stanislav Bechyně, jeden z průkopníků stavební techniky železobetonových konstrukcí, měl opravdu bohaté životní osudy, jejichž podstatné a rozhodující části se podařilo autoru
J. S. Kupkovi věrohodně použít v televizním scénáři. Sledovali jsme cestu mladého devětadvacetiletého inženýra, cestu, která se uzavírá...
Ihned úvodem je nutné poznamenat, že úvodní inscenace nového cyklu Československé televize „Hrdinové naší doby“ byla přitažlivá po několika stránkách. Zajímavému námětu se dostalo odpovídajícího dramatického zpracování a citlivé režie, přitahovalo i herecké obsazení. Akademik Stanislav Bechyně, jeden z průkopníků stavební techniky železobetonových konstrukcí, měl opravdu bohaté životní osudy, jejichž podstatné a rozhodující části se podařilo autoru J. S. Kupkovi věrohodně použít v televizním scénáři. Sledovali jsme cestu mladého devětadvacetiletého inženýra, cestu, která se uzavírá právě tam, kde začala – na Vysokém učení technickém. Kdysi žák, na konci životní dráhy oblíbený a zkušený pedagog, vyzbrojený k profesorské činnosti nejcennějšími vědeckými i technickými zkušenostmi, člověk s rovnou páteří a smyslem pro spravedlnost. Bechyně dobře ví, čeho je pro budoucí život mladého člověka zapotřebí, vždyť on sám to nikdy neměl lehké. První zaměstnání u známé stavební firmy Skorkovský mu odhalilo život takový jaký je – tvrdá konkurence, odosobněné vztahy mezi lidmi, honda za získáním výhodných zakázek, zákulisní pikle a tahanice. Přece však se mladý inženýr prosazuje – je odvážný, bojovný, nikdy nechce kapitulovat, ví, že jeho řešení jsou originální, levná a výhodná. Inscenace si však nevšímá pouze těchto momentů Bechyňova života – zabývá se rovněž lidskými postoji budoucího akademika, odhaluje nám jeho osobnost se všemi důležitými aspekty. Jak by si mohl televizní divák skromného, moudrého a přemýšlivého hrdinu neoblíbit?
Ke zdařilému vyznění inscenace přispěl i vynikající herecký výkon hlavního představitele Zdeňka Řehoře (pokolikáté už přesvědčil o své všestrannosti?), ale i herecké umění ostatních protagonistů, ať už mám na mysli Josefa Langmilera, Karla Högera, Bohumila Švarce, nebo Karla Hlušičku. Možná, že by si větší herecké příležitosti zasloužila Gabriela Vránová v roli Bechyňovy manželky. Režisér Jiří Bělka a všichni, kteří na inscenaci „Velký oblouk“ spolupracovali, mohou být s výsledkem spokojeni. Právem. Velký oblouk tak úspěšně otevřel cestu dalším televizním příběhům z cyklu o hrdinech přítomnosti.
SKALKA, Miloš. Velký oblouk. Květy. 1975, č. 9, roč. 25, s. 56. [upraveno] < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 10.4.2020
Povedená životopisná inscenace o významnėm prükopníkovi našeho stavitelstvį který byl mimo jiné i otcem grandiózního projektu našeho pohraničního opevnění. Zdeněk Řehoř v titulní roli byl výborný a podtrhl citlivě pojetí režiséra Jiřího Bělky. Tato inscebace byla součástí cyklu "Hrdinové naší doby".