Věčná Ambra (1947)

Věčná Ambra (Forever Amber)
80 %
 
 

Forever Amber

    Žánr: drama / historický
    Země: Spojené státy americké
    Premiéra v ČR: 1947        
    Délka: 138 min.
Podle novely Kathleen Windsor – Forever Amber – Věčná Ambra, byl tento příběh zfilmován v roce 1947 v barvě - Technicolor v USA. Ambra ( Linda Darnell) je krásná dívka, jejiž rodiče, zřejmě šlechtici, ji při útěku z Anglie odložili i s velkou částkou peněz na výchovu, na prahu jedné vesnické usedlosti. Domnívá se, že má na víc, než se usadit na venkově a vdát se a rodit děti. Setkáním se šlechticem Brucem Carltonem (Cornel Wilde) jí dodá odvahy, a odjíždí s ním do Londýna. Bruce však musí zakrátko do Ameriky, a Ambru zanechává v Londýně. Všechny peníze, které ji poskytl jí byly ukradeny, a ona se najednou se ocitá v Newgatte – vězení pro dlužníky, zde porodí Brucovo dítě – chlapce. Odtud se jí podaří díky lupiči Black Jacku Mallardovi (John Russel) uprchnout, a stane se jeho „obchodním“ partnerem, Mallard je však zatčen.
Ambru přivede kapitán Rex Morgan (Glenn Lagan), kterého byla nakrátko milenkou, do královského, londýnského divadla, kde záhy pod jménem Ambra St. Clairová, díky své kráse září v hlavních rolích, a získává si četné milence. Její ctižádost ji však vede ke králi Charlesovi II. (George Sanders), jehož milenkou se také stává. Ten jí doporučuje aby se provdala za lorda z Radclyffu (Richard Haydn), díky kterému získá šlechtický titul a mohla by žít u dvora. Ambra posléze přijímá, ale po sňatku je odvezena na venkovské svého manžela, který jí nedovolí, aby ho zesměšňovala pletkami s králem. Nenávist, kterou k Radclyffovi cítí si vybíjí na milostném vztahu k jeho dospělému synovi, hrabě se jí chce zbavit, ale omylem otráví jen svého syna, Ambra se s ním střetne, Radclyff je zabit, a v místnosti začne hořet…. Ambra se po jeho smrti stává žádoucí vdovou...

MartaH.clara.b  Autor: clara.bow

režie:
Otto Preminger, John M. Stahl
 
 
hraje:
Linda Darnell (Amber St. Clair), Cornel Wilde (Bruce Carleton), H. Richard Greene (Lord Harry Almsbury), George Sanders (král Charles II), Glenn Langan (kpt. Rex Morgan), Richard Haydn (hrabě z Radclyffe), Jessica Tandy (komorná Nann), John Russell (Black Jack Mallard), Robert Coote (sir Dudley), Dolores Hart (dítě), Anne Revere (matka Jacka), Jane Ball (Corinne Carleton), Natalie Draper (kontesa Barbara Castleimanová), Margaret Wycherly (Mrs. Spongová), Alma Kruger (Lady Redmontová), Edmund Breon (Lord Rednond), Alan Napier (Landale), Margot Grahame (Bess), Richard Bailey (Bob Starling), Ellen Corby (Marge), Edith Evanson (Sarah), Betty Fairfax (Mrs. Poterell), Lillian Molieri (královna Catherine), Tom Pilkington (Balthasar), Norma Varden (Mrs. Abbotová), Eric Wilton (sloužící), Victor Wood (Gregory)
 
 
námět:
Kathleen Winsor (román (1944))
 
 
scénář:
Philip Dunne, Ring Lardner
 
 
kamera:
Leon Shamroy
 
 
hudba:
David Raksin
 
 
kostýmy:
René Hubert
 
 
střih:
Louis R. Loeffler
 
 
masky:
Ben Nye
 
 
umělecká spolupráce:
Lyle R. Wheeler
 
 
producent:
Darryl F. Zanuck, William Perlberg
 
 
efekty:
Fred Sersen
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.