Valachiho svědectví (1972)

Valachiho svědectví (The Valachi Papers)
79.7 %
 
 

The Valachi Papers

Další název: Valachiho svedectvo (SK); Cosa Nostra; Valachi;

    Žánr: gangsterka / drama / krimi
    Země: Itálie / Francie
    Délka: 125 min.
„Cosa Nostra nezná slitování – porušení zákona mlčenlivosti se trestá smrtí.“
Gangster Joseph „Joe“ Valachi (Charles Bronson) pracuje pro newyorskou odnož sicilské mafie už třicet let. Když je zatčen a odsouzen na patnáct let, zjistí, že vězení se pro něj stalo smrtelnou pastí – nejvyšší kápo Don Vito Genovese (Lino Ventura) totiž na jeho hlavu vypsal odměnu v domnění, že právě Valachi předal policii klíčové informace, které vedly k rozprášení gangu. Valachi se musí rozhodnout, zda strávit patnáct let na samotce, nebo zda překročit hranici a opravdu spáchat to, z čeho jej Genovese podezřívá. Pokud se dopustí nemyslitelného a poruší mafiánský zákon mlčenlivosti, má šanci získat ochranu pro sebe i svou rodinu.

Režisér prvních bondovek Terence Young natočil své mafiánské drama podle skutečných událostí – předlohou mu byl Valachiho životopis, který v roce 1969 vydal americký novinář Peter Maas (mj. i autor předlohy filmu Serpico). Youngův nepřikrášlený pohled na fungování Cosa Nostry však zcela zastínil gangsterský opus magnum – Coppolův Kmotr, který vznikl ve stejném roce (1972).

Zdroj: ČT

režie:
Terence Young
 
 
hraje:
Charles Bronson (Joe Valachi), Lino Ventura (Vito Genovese), Jill Ireland (Maria Reina Valachi), Walter Chiari (Gap), Joseph Wiseman (Salvatore Maranzano), Gerald S. O'Loughlin (Ryan), Amedeo Nazzari (Gaetano Reina), Fausto Tozzi (Albert Anastasia), Pupella Maggio (Letizia Reina), Angelo Infanti (Lucky Luciano), Guido Leontini (Tony Bender), María Baxa (Donna), Alessandro Sperli (Giuseppe "Joe the Boss" Masseria), Anthony Dawson, John Alarimo, Ennio Antonelli, Calogero Azzaretto, Luciano Bonanni, Angelo Boscariol, Nestore Cavaricci, Bruno Di Luia, Arny Freeman, Alfonso Giganti
 
 
námět:
Peter Maas (ator knihy The Valachi Papers), Joe Valachi
 
 
scénář:
Stephen Geller, Massimo De Rita
 
 
kamera:
Aldo Tonti
 
 
hudba:
Riz Ortolani, Armando Trovajoli
 
 
střih:
Johnny Dwyre
 
 
masky:
Giannetto de Rossi
 
 
asistent kamery:
Antonio Tonti
 
 
výkonný producent:
Nino Crisman
 
 
producent:
Dino De Laurentiis, Roger Duchet
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.