Útěk z Východního Berlína (1962)

Útěk z Východního Berlína (Escape from East Berlin)
80 %
 
 

Escape from East Berlin

Další název: Tunnel 28 / Il muro della paura

    Žánr: drama
    Země: Spojené státy americké / NSR
    Délka: 94 min.
Když to nejde přes zeď, mohlo by to jít pod ní.

Po vzniku Berlínské zdi se půldruhého milionu Berlíňanů ocitne za ostnatým drátem bez možnosti svobodně cestovat. Pokusy o útěk do západní části města často končí smrtí. Mladý řidič Kurt Schröder bydlí těsně u nově zbudované zdi a až moc dobře ví, čeho jsou místní pohraničníci schopni. Proto odmítá na případný útěk byť i jen pomyslet. Navzdory tomu však doma poskytne úkryt dívce Erice Jürgensové, kterou hledají pro pokus o přechod zdi. Kvůli obavám z prozrazení nakonec Kurtovi nezbude, než pro Eriku, pro členy své rodiny a pro několik dalších lidí vymyslet způsob, jak se dostat na druhou stranu. Jako riskantní, avšak reálná možnost se ukáže prokopat ze sklepa tunel, doslova pod nohami slídících hlídek. Zoufalí utečenci však budou muset překonat řadu překážek, a to nejen pod zemí...

Drama režiséra Roberta Siodmaka vzniklo krátce po rozdělení Berlína. Nechvalně proslulá zeď vznikla v roce 1961 (oficiálně 13. srpna) a stala se symbolem rozdělení Německa a celé Evropy během studené války. Její pád se datuje k 9. listopadu 1989. O počtu obětí, usmrcených při pokusu o přechod zdi, se dodnes vedou spory; historické výzkumy uvádějí 125 prokázaných a 81 nevyjasněných případů.
(Česká televize)

režie:
Robert Siodmak
 
 
hraje:
Don Murray (Kurt Schröder), Christine Kaufmann ( Erika Jurgensová), Werner Klemperer (Walter Brunner), Ingrid van Bergen (Ingeborg Schröderová), Carl Schell (major Eckhardt), Edith Schultze-Westrum (matka Schröderová), Bruno Fritz (strýc Albrecht), Maria Tober (Marga), Horst Janson (Günther Jurgens), Kai Fischer (Heidi Eckhardtová), Alfred Balthoff (soused Klussendorf), Anita Kupsch (Bambi), Kurt Waitzmann (profesor Thomas Jurgens), Helma Seitz (paní Jürgensová), Käte Jaenicke (Rosa), Ronald Dehne (Helmut Schröder), Hans Waldemar Anders (Junkman), Georg Richard Wenkhaus (mechanik)
 
 
námět:
Gabrielle Upton, Peter Berneis
 
 
scénář:
Gabrielle Upton, Peter Berneis
 
 
kamera:
Georg Krause
 
 
hudba:
Hans-Martin Majewski
 
 
kostýmy:
Margaret Neumann, Helmut Preuss
 
 
střih:
Maurice Wright
 
 
zvuk:
Heinz Garbowski
 
 
zvláštní efekty:
Augie Lohman
 
 
producent:
Peter Berneis, Walter Wood
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.