U svatého Matěje (1939)

U svatého Matěje
66.9 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 27.10.1939        
    Délka: 82 min.
"U svatého Matěje" je tzv. "lidová" filmová veselohra, vypočtená právě jen na zasmání, bez zvláštních nároků jak námětem děje, tak režií Jana Svitáka a hereckým podáním.Dá se směle říci, že tu má nenáročné přátele veselé nálady na své straně. Exceluje zde Jára Kohout výbuchy své chvílemi hodně uvolněné a opět zase ovládnuté komiky. Vskutku pozoruhodnou charakterní postavu vytvořil Franta Paul v úloze zahradnického pomocníka Pazdery. Hana Vítová v úloze jedné ze zahradníkových dcer si tady zahrála na intrikánku.

Film je přeplněný významnými a oblíbenými herci: Šlégl, Fiala, Zacpal,Marvan, Kabátová atd. V úlohách pěti dcer kromě Vítové Jarmila Beránková, Věra Bartošová, Nancy Rubensová, Slávka Benešová. Protože je tu pět svateb, byla jedna část obecenstva spokojena a určitě si nelámala hlavu uvažováním o nepravděpodobnosti a čítankové morálce děje, v němž zahradník přišel k mnoha penězům, když křídlovkou udeřil do hlavy milionáře a vrátil mu zdraví. Matěji se z darovaného puldruhamilionu zamotá hlava. Starému pomocníku Pazderovi věnuje zahradu a sám se svými dcerami přesídlí do zakoupené vily.

Matěj Brabenec je pak brzy podvodným jednáním lidí, kterým důvěřoval, připraven o veškerý lehce získaný majetek. Mezitím ho dcery opustily, když jim nechtěl dát svolení k sňatku. Po dvou letech se vrací k svému bývalému zahradnictví, které pilnou rukou dcer a zeťů vzkvétá.  Autor: Asmodej

režie:
Jan Sviták
 
 
hraje:
Jára Kohout (Matěj Brabenec), Hana Vítová (Máňa), Jarmila Beránková (Růža), Věra Bartošová (Vlasta), Nancy Rubensová (Božka), Slávka Benešová (Liduška), František Paul (švec Patera), Antonín Novotný (Pepa), Čeněk Šlégl (majitel vily Vilém Parbus), Zita Kabátová (Irena Ludlesová, Parbusova milenka), Eman Fiala (kuchař Švejda), Jiří Vondrovič (šofér Václav), Antonín Zacpal (komorník), Jaroslav Marvan (notář), Dóďa Pražský (vyvolávač), Slávka Rosenbergová (chiromantka), Frank Rose (zápasník), Josef Svoboda (zápasník), Antonín Jirsa (zápasník), Ota Motyčka (muzikant s basou), Josef Příhoda (muzikant s pozounem), Jindra Láznička (muzikant s houslemi), František Černý (muzikant s bubnem), Přemysl Pražský (muzikant s klarinetem), Václav Švec (muzikant s klarinetem), Karel Postranecký (vrchní "U hroznu"), Alois Dvorský (křepčící dědeček), Zbyšek Olšovský (host ve vinárně), Jiří Milan (host ve vinárně), Josef Venclů (kapelník), Rudolf Vašíček (harmonikář), Jiří Hron (ošetřovatel), Jan Černý (ošetřovatel), František Jerhot (bankovní úředník), Maxmilián Zvěřina (Jacksonův šofér), Karel Roden (americký milionář Jackson)
 
 
námět:
František Vlček
 
 
scénář:
František Vlček, Eman Fiala
 
 
kamera:
Ferdinand Pečenka, Julius Vegricht
 
 
hudba:
Jára Beneš
 
 
výprava-architekt:
Bohumil Heš
 
 
střih:
Marie Bourová
 
 
zvuk:
Emanuel Formánek
 
 
vedoucí produkce:
František Jerhot
 
 
výtvarník:
Rudolf Žák
 
 
zpěv:
Hana Vítová, Jára Kohout, František Paul, Antonín Novotný
 
 
text písně:
Ladislav Brom
 
 
asistent režie:
Josef Zezulka
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.