Tři přání (1958)

Tři přání
77.6 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 21.6.1963        
    Délka: 96 min.
„Satirická komedie o nedozírných následcích dobrého skutku...“
Jakou šanci má pohádka, když ve světě řádí socialistický realismus? Smutný hrdina příběhu Petr (Rade Marković), řadový právník stavebního podniku, se tísní v malém bytě na Žižkově spolu s manželkou a starými rodiči a zoufale zápasí s nedostatkem peněz. Jednou v přeplněném trolejbusu nabídne starému pánovi (Bohuš Záhorský) místo k sezení a za dobrý skutek je štědře obdarován. Neznámý stařík je totiž pohádkový dědeček. Petr od něj dostane kouzelný zvoneček a možnost vyslovit tři libovolná přání. První dvě mu ovšem proklouznou mezi prsty. Pro to třetí si užaslý muž musí vzít čas na rozmyšlenou...

Režiséři Ján Kadár a Elmar Klos vytvořili během padesátých a šedesátých let minulého století výraznou autorskou dvojici. Podařilo se jim společně natočit osm dlouhometrážních hraných filmů. K nejlepším z nich patří Smrt si říká Engelchen a Obchod na korze, který v roce 1965 získal jako první český film Oscara.
Film Tři přání, na kterém se s oběma tvůrci jako spoluscenárista podílel Vratislav Blažek, satiricky útočí na některé společenské jevy padesátých let jako byrokratizace či proklamované rovnostářství, ale i na záporné lidské vlastnosti obecně. Vznikl v roce 1958, ale do distribuce se dostal kvůli ideologické kritice až o pět let později. Velmi rychle si však získal oblibu diváků.

režie:
Ján Kadár, Elmar Klos
 
 
hraje:
Rade Marković (Petr), Tatjana Beljakova (Věra), Vlastimil Brodský (Karel), Bohuš Záhorský (dědeček), Růžena Lysenková (Božena), Heda Marková (matka), Ota Motyčka (otec), Borek Palisa (Petřík), Josef Beyvl (ředitel podniku), Lubomír Lipský (referent bytového úřadu), Václav Lohniský (kádrovák), Josef Vošalík (Hurdálek), Jaroslava Skorkovská (sekretářka), Ján Maška (hlasatel), Josef Kobr (hlasatel), Milan Neděla (cestující), Georgis Skalenakis (cizinec), Jaroslav Rozsíval (příslušník SNB), Karel Pavlík (role neurčena), Bedřich Bozděch (role neurčena), Yvona Zelenková (role neurčena), Vítězslav Černý (cestující), Jiří Krampol (muž na manifestaci), Václav Švec (prodavač ve střelnici), Oldřich Hoblík (člen komise), Bohumil Bezouška (člen komise), Eva Svobodová (členka komise Růženka), Arnošt Faltýnek (vrátný), Anna Pitašová (manekýna), Zdeněk Čamrda (klavírista), Ivan Kheil (muž na poradě), Jiří Valenta (muž na poradě), Josef Mach (cestující), Vratislav Blažek (taxikář), Slávka Hamouzová (žena ve frontě), Josef Šidlichovský (člen komise), Helena Kružíková (sekretářka ředitele), Milan Mach (cestující)
 
 
námět:
Vratislav Blažek (divadelní hra)
 
 
scénář:
Vratislav Blažek, Ján Kadár, Elmar Klos
 
 
kamera:
Rudolf Stahl
 
 
hudba:
Jiří Sternwald
 
 
výprava-architekt:
Oldřich Bosák
 
 
kostýmy:
Slávka Doležalová, František Hanzlík
 
 
střih:
Josef Dobřichovský
 
 
zvuk:
František Černý
 
 
vedoucí produkce:
Josef Ouzký
 
 
výtvarník:
Stanislav Pavlík, Jiří Cvrček
 
 
dabing:
Zdeněk Dítě (Petr), Alena Kreuzmannová (Věra)
 
 
masky:
Vladimír Černý
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Václav Cajthaml
 
 
asistent režie:
Eva Kolářová, Jan Mimra, Zdenka Barochová
 
 
asistent kamery:
Eduard Kadeřábek, Bohumil Vodička
 
 
pomocná režie:
Štěpán Skalský
 
 
trikové snímky:
Jiří Rumler, Miloš Šauer
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.