Tiše lkají moje písně (1933)

Tiše lkají moje písně (Leise flehen meine Lieder)
40 %
 
 

Leise flehen meine Lieder

Další název: Schuberts unvollendete Symphonie

    Žánr: životopisný / drama / hudební
    Země: Rakousko / Německo - předválečné
    Délka: 85 min.
"Tiše lkají moje písně". Neomezené možnosti filmového zpracování životů dávno mrtvých tvůrců, jejichž díla přešla do encyklopedií nesmrtelnosti a stíny života do romantických legend, svedly německou produkci k vytvoření hudebního dramatu skladatele Franze Schuberta. Film, kterému bylo dáno do názvu motto jeho písně..Tiše lkají moje písně..., není veledílem, jak ani nemůže být u dílka tak prchavého kouzla a náladovosti chvíle, je však výsledkem dobrého propočtu, jak prvek sladkobolu a starosvětskosti sladit v nerušivou skladbu trojzvuku: kamery - herectví - melodičnosti.

Režisér, kterým byl tentokrát herec Willi Forst, zpracoval příběh známé Schubertovy symfonie h-moll Nedokončené, motivovaný nešťastnou skladatelovou láskou k hraběnce Esterházyové, která poprvé zve tvůrčí proud jeho inspirace výsměchem a po druhé slzami zoufalství, vlastní beznaděje a pokání, zčásti epickými obrazy z někdejší vídeňské idyličnosti, z jejich salonů a z bídy schubertovské bohémy, jednak lyrikou širokých panoramat zralé přírody, v závěru pak ryzím vizionářstvím prolínající se obrazové kompozice církevních motivů. O velikých zásobách dobrého standartu mimických a hlasově obdařených tvůrčích sil, které měl německý film k dispozici, svědčily představitelé filmu Mártha Eggertová, Luise Ulrichová a Hans Jaray. V mnohém dokazuje smysl pro účinek obrazu také kameraman Franz Planer.  Autor: Asmodej

režie:
Willi Forst
 
 
hraje:
Luise Ullrich (Emmi Passenterová), Márta Eggerth (hraběnka Eszterhazyová), Hans Jaray (Franz Schubert), Hans Moser (majitel zastavárny), Otto Treßler (hrabě Esterhaazy), Hans Olden (Hüttenbrener), Lisl Reisch, Wiener Sängerknaben (sborista), Gucki Wippel (Maria), Paul Wagner (poručík Folliot), Anna Kallina (kněžna Kinská), Ernst Arndt, Raoul Aslan (Salieri), Karl Forest, Blanka Glossy (Wirtin Schubertsová)
 
 
scénář:
Willi Forst, Walter Reisch
 
 
kamera:
Franz Planer, Albert Benitz
 
 
hudba:
Franz Schubert, Willy Schmidt-Gentner
 
 
kostýmy:
Gerdago
 
 
střih:
Viktor Gertler
 
 
zvuk:
Alfred Norkus
 
 
výtvarník:
Julius von Borsody
 
 
producent:
Gregor Rabinovitch
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.