reklama
 
ohodnotit

The Postman - Posel budoucnosti

The Postman

Další název:
Posel budoucnosti / Posol budúcnosti (SK)
Rok:
1997
Délka:
170 minut
Premiéra v ČR:
9.4.1998
„Jedinou nadějí zpustošené země je neohrožený hrdina z neznáma.“
Popis / Obsah / Info k filmu The Postman - Posel budoucnosti
Zbytek lidí žije v osadách podobných těm z časů Divokého Západu, jenom se stopami moderní civilizace. Křehká existence lidstva je navíc pravidelně vystavována těžké zkoušce - samozvaná "armáda" bojovníků, kteří si říkají Holnisté, napadá jednotlivá města a vysává z nich život. Požadují nejen potraviny, ale také silné muže jako vojáky do svých řad. Holnisty vede krutý a despotický generál Bethlehem, který se rozhodl, že nemilosrdným terorem dobude svět. Zpustošenou krajinou projíždí tajemný tulák se svým mezkem, který si na živobytí vydělává přednesem Shakespearových dramat. Při jednom z jeho vystoupení je proti své vůli zrekrutován do Bethlehemovy armády. Během výcviku se mu podaří uniknout a schová se do havarovaného poštovního vozu. Aby nezmrznul, vezme uniformu mrtvého pošťáka. S cílem najít živobytí, přichází do městečka Pineview a tvrdí, že je skutečným poštovním úředníkem obnovené vlády Spojených států a začíná mezi lidmi opět šířit naději a jednotu. Dal vzniknout legendě, která ho velmi rychle přerostla a začala žít vlastním životem v srdcích lidí dívajících se s optimismem do budoucnosti. Je ale jasné, že nejvyššímu veliteli Holnistů a dosud neomezenému vládci v kraji generálu Bethlehemovi, se nic z toho nebude ani trochu líbit...

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu The Postman - Posel budoucnosti
Zpustošenou krajinou se potlouká tulák (Kevin Costner) se svým mezkem. Na živobytí si vydělává přednesem Shakespearových dramat. Při jednom z jeho vystoupení je proti své vůli zrekrutován do Bethlehemovy armády. Z "přijímače" se mu podaří uniknout a aby při útěku nezmrznul, "půjčí" si z náhodně nalezené kostry pošťáckou uniformu. S cílem zůstat naživu přichází do městečka Pineview a tvrdí, že je skutečným poštovním úředníkem obnovené vlády Spojených Států....


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu The Postman - Posel budoucnosti
V roce 2013 neexistují žádné moderní silnice ani žádné naděje na lepší budoucnost - po oblasti, která bývala Spojenými státy, jsou jenom roztroušení lidé, kteří přežili. Do této apokalyptické země přijíždí tajemný tulák s mezkem, znalec Shakespeara se zatím neobjevenou schopností vzbuzovat naději. Dvojnásobný držitel Oscara Kevin Costner film režíruje a hraje tajemného poutníka va světě, kde je právo tvořeno silou. Je však předurčen k vedení hrdinného povstání, kde právo tvoří sílu. Velké bitevní scény, pohledy na pustinu, při kterých se tají dech a dojemné chvíle osobního vítězství vás ohromí ve filmu Posel Budoucnosti.

Autor/Zdroj: /DVD


Popis / Obsah / Info k filmu The Postman - Posel budoucnosti
Osamělý bezejmenný muž se v roce 2013 toylá po válkou zničeném území bývalých Spojených států. V přežívajících a vzájemně izolovaných vesnicích a městech se živí předváděním Shakespearových dramat. Po zavlečení do armády samozvaného diktátora Berthlehema a po následné dramatické dezerci se s pomocí nalezené uniformy vydává za pošťáka, aby si snáze zajistil obživu. Získá tak nečekanou přízeň zdeptaných obyvatel, utiskovaných tyranem. Proti své vůli se totiž jako samozvaný zástupce státní pošty neexistující vlády stane symbolem zaniklých demokratických principů a svobody, národním hrdinou a v posledku i odpůrcem fačisty Berthlehema, vládnoucího pomoci teroru. Muž, jemuž jde dlouhou dobu jen o poklidné přežití, se nevědomky stane legendou a musí se chtě nechtě postavit do čela osvobozeneckého hnutí.
Autor/Zdroj: /Cinema

Postapokalyptická budoucnost roku 2013. Američané, kteří přežili nukleární válku, živoří v krajině sužované vrtkavým počasím, jež ztratilo svůj odvěký řád čtyř ročních dob. Budoucí Pošťák a spasitel je zatím obyčejným tulákem, který se straní lidí i problémů a do vesnice zavítá zřídka, pouze kvůli doplnění zásob. Na živobytí si poctivě vydělává ochotnickým přednesem Shakespearových dramat. Při jedné z produkcí je vesnice přepadena "armádou" fašistického samozvance Bethlehema. Pošťák je proti své vůli zrekrutován a teprve po čtyřiceti filmových minutách drsného "přijímače" se mu za dramatických okolností podaří prchnout.

Aby nezmrzl, vypůjčí si z náhodně nalezené kostry pošťáckou uniformu. Aby nezemřel hlady, tvrdí pak ostražitým obyvatelům městečka Pineview, že je skutečným poštovním úředníkem ve službách obnovené vlády Spojených států. A lidé mu uvěří, protože věřit chtějí. A tak se mladík Ford Lincoln Mercury v návalu vlasteneckého nadšení jmenuje místním poštovním úředníkem a krásná žena Abby zdvořile požádá toho sympatického chlapíka ve státních službách o oplodnění, protože její muž je po válce sterilní. Ostatní obyvatelé získali několik starých nedoručených dopisů ale hlavně to nejcennější, co člověk může mít - naději.

Podobné nálady mezi poddanými nemůže Bethlehem trpět a proto spojí honbu za záhadným pošťákem s trestnou výpravou a odstřelem svobodomyslných vyznavačů starých dobrých časů. Nebo manželů příliš krásných dívek. A tak Abby ovdoví, ale dříve než stačí Bethlehem zmobilizovat svou mužnost, podaří se Pošťákovi za velmi dramatických okolností svou pohlednou známou osvobodit. Jeho zranění jsou ale tak vážná, že se společně musejí na několik týdnů stáhnout do opuštěného horského srubu. Mezitím Ford zorganizuje skupinu mladých idealistů, kteří s brašnami naditými korespondencí křižují okolí. Bethlehemovi se tahle svobodná výměna informací vůbec nelíbí...

Hned v úvodu přiznávám, že něco takového jsem ještě neviděl. Oscarový režisér Kevin Costner (Tanec s vlky (1990)) natočil za nechutnou hromadu peněz skautsky naivní tříhodinový epos, oslavující poštu Spojených států jako jeden z pilířů humanistické civilizace. Film je místy tak špatný, že rozum zůstává stát a nakonec na filmové plátno koukáte se stejným svatým vytržením, jaké obvykle doprovází sledování těch nejlepších velkorozpočtových kousků. "Je tohle vůbec možné?" ptáte se v úžasu (docela jiném než obvykle), když tryskem uhánějící Pošťák obrací koně a přebírá psaní od malého chlapečka stojícího v prachu u kraje cesty. To celé ve zpomaleném záběru a s maminkou šťastně přihlížející ze zápraží. To teda byla síla, říkáte si a někde v podvědomí se vám uhnízdí nepříjemný pocit, že tohle ještě nebyla ta nejpozitivnější nechutnost celého filmu. A skutečně! Costner zpomalenou scénu zúročí v samotném závěru filmu, kdy se divák v němém úžasu snaží neztratit zdravý rozum. Kevin Costner s bezelstností vesnického idiota vytvořil dva nevídané filmové momenty, které by bez sebemenší úpravy dělaly čest sestřihu "To nejlepší z toho nejlepšího z České sody". Zbytek filmu je jen o málo střízlivější a kdyby v něm hrála včelka Mája, byla by jednoznačně jeho nejkomplikovanější postavou.

No dobrá, pokud by divák před zhlédnutím filmu prošel dokonalou očistou charakteru, která by odbourala všechny cynicko-ironické bariéry, jež si ve vlastním zájmu vytvořil, mohl by "myšlenkovou čistotu" Costnerova filmu akceptovat. To ovšem rozhodně nelze říci o zjevných nedokonalostech, které jsou neodpustitelné. Viditelně umělý sníh a nepovedená zadní projekce jsou tím nejmenším. Závažnějším problémem je špatné obsazení poloviny hlavních rolí. Will Patton jako Bethlehem se snaží hrát na démonickou strunu fašistického génia průměrnosti, nicméně jeho padouch je pouze průměrný tak, jako on sám je průměrný herec. Kladná postava Ford Lincoln Mercury v podání Larenza Tatea je hystericky fanatický fracek, jemuž jsem přál na konci filmu z celého srdce smrt. Vrcholem je zpěvák Tom Petty v malé roličce starosty jedné osady. "Tebe znám, ty jsi byl slavný," pozdraví ho Pošťák. "Ty jsi teď slavnější," kontruje Petty s trapně provinilým úsměvem, který dokáže vyloudit jen přeplacený rikša nebo špatně obsazený neherec.

Dalším hřebem do rakve Costnerova filmu je nestylotvorné a dramaturgicky neopodstatněné hračičkování s kamerou. Ta prolétá kolem hlavního hrdiny, stojícího i se svým mezkem na nepřístupném místě horského masivu, který se tyčí nad vyprahlou krajinou, jindy zase narcisně sleduje Costnera šlehaného větrem jak uhání před špatnou zadní projekcí v kabině improvizované lanovky. Oč více energie a vynalézavosti dal režisér do prezentace vlastní osoby, o to méně invence mu zbylo na aranžování masových scén a velmi řídké akce. S tím úzce souvisí i nejhorší z Costnerových režisérských hříchů. Posel budoucnosti je totiž nesmyslně rozvleklý - samotný příběh i myšlenkové poselství by se s přehledem vešly do daleko méně nudné poloviční metráže.

Kevin Costner sebestředně a špatně natočil scénář, špatně napsaný podle knihy, která se jako filozofující oslava nenahraditelné hodnoty psaného slova ke zfilmování vůbec nehodí. Učinil tak s plným nasazením a otevřeným srdcem. O to smutnější je pak výsledek jeho snažení.

Závěr je nasnadě. Vedle zarytých scifistů a vyznavačů kultovně ulítlých filmů mohu Posla budoucnosti doporučit snad jen zaměstnancům České pošty. Podobné ódy na své povolání se už nikdy v životě nedočkají ani ty nejmladší slečny u přepážek. Možná se budou v hledišti trochu nudit, ale když si vzpomenu, co všechno jsem na poště prožil - dobře jim tak.

Autor/Zdroj: Hoffman Tomáš/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

67.1 %
7   - curil
7   - Erkul
7   - green-tea
6   - Veronika42
7   - Justik66
6   - pataamat
5   - FLA
4   - Hugin
7   - M.A.G.
7   - ajaajena
8   - Prasoid
6   - Agostino
7   - LenC2
5   - petrusmev
9   - Bara.40
4   - mat.ilda
2   - Lynette
7   - roox
6   - RM
6   - vojtam

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146771
Osobností: 622553
Fotografií: 554944
Plakátů: 263504
Obsahů a biografií: 134608

Poslední komentáře

Záchranný člun (1944)

Záchranný člun
Další povedený film mistra   napětí. Je zajímavé   sledovat, jak skupina   přeživších z torpédované   lodi německou ponorkou   dokáže diváka více >

Autor: Barney94 | Hodnocení: 8 / 10

Le convoi (2016)

Le convoi
Další snímek o poslání   někoho, komu se jednoduše   říká, ´Kurýr´. A jak   název prozrazuje, nebude   jeden. Převáží se konopí   a kupodivu více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 9 / 10

Spletenec (2009)

Spletenec
Šílený mutantský paskvil.   Genetika naruby. Natočit toto   příšerné dílo nedalo asi   moc práce. Nekvalitní   snímek natočen v roce 2009   více >

Autor: 261972 | Hodnocení: 2 / 10

Dva muži hlásí příchod (1975)

Dva muži hlásí příchod
Dobré obsazení, dobré   herecké výkony, skvělá   hudba Karla Svobody, to vše   zabalené do dobového   naivního příběhu vojáka,   který se stane více >

Autor: goldhands | Hodnocení: 8 / 10

Sedm (1995)

Sedm
Geniální výkon Morgana   Freemana a Brada Pitta se stal   v roce 1995 hitem. Brutální   vraždy, krev a kusy těl   dávají tomuto   více >

Autor: 261972 | Hodnocení: 10 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.052/0.018