Tetička (1941)

Tetička
80.9 %
 
 
    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 5.9.1941        
    Délka: 78 min.
„Bohatá tetička ušila na chamtivé dědice boudu!“
Slečna Berta slaví šedesátiny a jediný, kdo si na ni vzpomene s gratulací, je její věrný přítel doktor Jelínek, jehož nabídku k sňatku celá léta odmítá se vzpomínkou na Eduarda, svou první lásku. Věrný sluha Hynek pečlivě chystá slavnostní hostinu, ale sezvané příbuzenstvo nepřijede. Ani Felixovi, ani Dusbabovi se o tetičku nestarají. Mají zájem pouze o její závěť a dědictví, které po bohaté příbuzné zůstane. Kvůli budoucímu dědictví se také obě rodiny nenávidí, jak jen lze pro peníze nenávidět. Bertin sluha Hynek se po nezdařené oslavě narozenin rozhodne svou paní pomstít a pozve obě rodiny na zámek s tím, že tetička zemřela a je třeba projednat závěť.
Kromě obou znepřátelených rodin přijede také vzdálený příbuzný Oscar se svou manželkou. Své setkání zahájí ostrou výměnou názorů, ale pak se všichni společně pustí do hledání závěti, během něhož pomalu likvidují zařízení domu. Jenom Slávka Felixová a Jindra Dusbaba, kteří se pro nenávist svých rodičů vidí u tety poprvé, se hromadného šílenství neúčastní. Zamilovali se do sebe a tak se věnují pouze jeden druhému. Zoufalí pozůstalí se nakonec rozhodnou zeptat na úkryt samotné tetičky a zorganizují spiritistickou seanci...

Do hlavní role osamělé stárnoucí ženy, která čeká na návrat jediné životní lásky, obsadil režisér Martin Frič Růženu Naskovou. Milovníci filmových písniček si jistě rádi znovu poslechnou krásnou sentimentální píseň Bláhové mládí od Romana Blahníka a K. M. Walló v podání Františka Smolíka. Film byl poprvé uveden na Filmových žních ve Zlíně 1. 8. 1941.

režie:
Martin Frič
 
 
hraje:
Růžena Nasková (teta Berta), Ferenc Futurista (majordomus Hynek), František Smolík (MUDr. Jelínek, Bertin přítel), Theodor Pištěk (Eduard Švagrovský, Bertina první láska), Jaroslav Marvan (prokurista Arnošt Dusbaba), Růžena Šlemrová (Mařenka, Dusbabova žena), Jiří Dohnal (dr. Jindřich Dusbaba, syn Arnošta a Mařenky), Miloš Nedbal (komerční rada Čeněk Felix), Zdeňka Baldová (Felixová), Lída Chválová (Slávka, dcera Felixových), František Kreuzmann (vzdálený příbuzný Oskar), Lola Skrbková (Oskarova žena), Vladimír Řepa (sluha Jeřábek), Darja Hajská (služka Víchová), Nancy Rubensová (Slávčina přítelkyně), Milada Smolíková (služka Anežka), Viktor Nejedlý (listonoš Dvořáček), Marie Nademlejnská (němá hospodyně tety Berty), Karel Beníško (právní zástupce JUDr. Hrůza), Marie Štrosová-Steinerová (Slávčina přítelkyně)
 
 
námět:
Jaroslav Tumlíř (divadelní hra Strašidelná tetička)
 
 
scénář:
Jan Kaplan, Martin Frič
 
 
kamera:
Ferdinand Pečenka
 
 
hudba:
Roman Blahník
 
 
výprava-architekt:
Bohumil Heš, Jiří Dušek
 
 
střih:
Jan Kohout
 
 
zvuk:
Stanislav Vondraš
 
 
vedoucí produkce:
František Jerhot
 
 
zpěv:
František Smolík
 
 
text písně:
K. M. Walló ("Bláhové mládí")
 
 
masky:
Antonín Riegl
 
 
asistent režie:
Eduard Šimáček
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.