reklama
 
ohodnotit

Test

The Recruit

Žánr:
Rok:
2003
Délka:
115 minut
Premiéra v ČR:
13.3.2003
„Pravidlo č. 1: Nikomu nevěř! Pravidlo č. 2: Všechno je test!“
Popis / Obsah / Info k filmu Test
James Clayton, jeden z nejchytřejších absolventů vysokých škol v USA, je právě tím, koho chce Walter Burke mít ve své tajné službě. Když Clayton dorazí do výcvikového střediska, čeká na něj mnoho fyzických i psychických zkoušek. Burke má v oblibě především ty psychické, jako jsou nácviky výslechů, vydírání a odolnost na detektoru lži. Po základním výcviku se James dozví, že se pro CIA jako agent nehodí. Ale co když je i tohle jenom test? Právě v okamžiku, kdy začíná mít pochybnosti, pověřuje jej Burke úkolem objevit agenta ve vlastních řadách. Ve spleti různých zvratů a náhlých změn se James může spolehnout na jediné - věřit nelze nikomu a nic není takové, jak to vypadá.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Test
POZOR SPOILER

James Clayton je velmi ambiciózní mladík. Jednou předvádí, co umí s počítači a nezůstane nepovšimnut. V práci, v baru, kde pracuje, jej navštíví podivný muž Walter Burke. Tvrdí, že jej může dostat do CIA. James jej považuje za cvoka, ale nakonec se dá přemluvit a opravdu se v budově CIA ocitá. Walter je skutečně jedním z nich a začíná připravovat nováčky na práci. Ocitají se ve výcvikovém středisku a zde se učí. Učí se všechno možné, ale James hned první úkol, kvůli holce Layle, co se mu líbí, nesplní. Vrací jí to hned při testu na detektoru lži. Nato je i s ní lapen neznámými muži a nastává psychický a fyzický teror. Ano, i toto byl test. Jenže James jím neprošel a je z CIA vyhozen. Ale jen naoko. Ostatní si to musí myslet. A proto se James stává špionem se vším všudy a jeho první úkol je špehovat právě Laylu, která také neprošla, ale je v CIA zaměstnána v kanceláři. I on tam bude jako zaměstnán. Jako náhodou se setkají u občerstvení. Pak ji James sleduje a sbližují se stále více a více. Když se spolu vyspí, zjistí i Layla, že něco není v pořádku a odnáší nějakou věcičku. Na nádraží ji předá klukovi Zakovi, který s ní tak trochu chodil, a ten prchá. James jej pronásleduje a jen nešťastnou náhodou zastřelí. Ta věcička byl jen papírek se vzkazem, že Cayton moc šťourá a ona, Layla, požaduje převoz. James věci ihned hlásí Waltrovi, ale ten se zachová trochu divně. Následuje honička v autech, kdy James honí Laylu a dohoní. Řeknou si spoustu věcí, ale jeden druhému nevěří. James se rozhodne Waltra přiskřípnout. Najde jej a namíří na něj zbraň. Je to jen další test? Nebo ví Walter něco, co nesmí na světlo? Nebo je to všechno úplně jinak??


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Test
James pracuje v baru a se svými přáteli vynalezli program, díky kterému se může spojit s jakýmkoli počítačem. Jednoho dne za ním přijde Walter Burke, který ho chce naverbovat do CIA. James nakonec přijme. Absolvuje písemné a psychologické testy, při kterých se seznámí s Laylou. Spolu s dalšími uchazeči odjíždí do výcvikového střediska CIA, přezdívaného Farma, kde se uchazeči učí jak se infiltrovat, jak manipulovat, střílet, lhát a také zabíjet.

Při plnění úkolů se James a Layla trumfují. Při dalším úkolu jsou James s Laylou přepadeni a uneseni. James je uvězněn a vyslýchán, ale nic neprozradí a zlomí ho až strach o Laylu. V tom okamžiku zjistí, že všechno byl jen další test, a je z Farmy propuštěn. Později za ním přijde Burke s tím, že se stal špionem, že jeho vyloučení bylo na oko…

Řekne mu, že Layla je agent cizí rozvědky. James jí má sledovat a zjistit, pro koho pracuje. Dostane tedy práci v jiném oddělení a znovu se potkává s Laylou. Díky kartě od Burkea se dostane na oddělení vědy a techniky, kde Layla pracuje. Prohledá jí stůl a počítač a zjistí, že poslední program, na kterém pracovala, je ICE9, což je virus, který CIA sama vytvořila. Podle Burkea se ho Layla snaží vynést ven…

James s Laylou stráví noc a v jejím počítači najde část ICE9. Počítače CIA neumožňují kopírovat data, tak musí James odhalit, jak je vynáší. Ráno sleduje Laylu, která jede na nádraží a předá nějakému muži lístek. James ho dohoní a dojde k přestřelce, při které James muže zabije. Když ho prohledá, zjistí, že je to Zack, další z rekrutů z Farmy. James to po telefonu řekne Burkeovi a ten ho chce z akce stáhnout, ale James chce akci dokončit…

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Test
James Clayton (Collin Farrell) je barman s těžkým traumatem z dětství - jeho otec se zřítil před lety s letadlem kdesi v Peru a protože se nedá moc předpokládat, že tak učinil dobrovolně, aby uviděl Makčupikču z blízka, James toto zřícení považuje za záhadné a tak nějak doufá, že jeho otec žije, jen se mu nechce domů. Takže ho hledá a činí tak zcela v duchu posledního desetiletí - přes internet. Na adrese www.missing-clayton.com edituje celé noviny na toto téma a čeká, že se někdo ozve. Počítačům rozumí, takže kromě stránek o svém otci ještě ve chvílích volna programuje takové ty Hi-Tech věcičky, které v reálném světě nikdy nepotkáte, v tomto případě software se jménem Spartakus.
Film začíná , když má James a jeho, pro film zcela nepodstatní přátelé, schůzku se zástupcem firmy Dell (pravděpodobně sponzor snímku) a Spartaka mu předvádí. Tehdy se poprvé v pozadí objeví ON. Podruhé se objeví v baru, kde James pracuje. Záhadou pro mě zůstává, proč James ještě vůbec pracuje, protože kdyby jeho Spartakus fungoval tak, jako při demonstraci před zkoprnělým agentem od Dellů, nemusel by napsat už ani řádku programu a do smrti by žil z autorských práv. ON se představí jako Walter Burke (Al Pacino), lovec talentů pro C.I.A. a následně i jejich školitel ve středisku výuky pro budoucí agenty. A začne Jamese lanařit. Nejprve mu ukáže kouzelnický trik s rozstříhanými novinami, pak do něj chvilku hučí a nakonec se zmíní o tom, že by třeba i něco věděl o Jamesově otci.
Vyjde najevo, že James umí nejen dělat fantastické Martini, házet do něj elegantně olivu a programovat geniální věci, ale že je i zdatný sportovec (box) a že vyrostl v zahraničí (Bolívie, Peru, atd., pravděpodobně ho otec brával jako kluka na svoje sebevražedné lety). Jako takový se Burkovi samozřejmě jeví jako ideální kandidát coby tajný agent.
Dál už děj prozrazovat nebudu, zkazil bych PŘEKVAPENÍ na konci. Popravdě řečeno, na film jsem se vypravil ze dvou důvodů. Za prvé mám rád Al Pacina a za druhé plakát sliboval mnohé. V prvním případě jsem se nespletl - Al Pacino je standartně hodně dobrý a aniž bych byl homosexuál, musím říct, že mu černá sluší a v rolích podobných téhle vypadá neodolatelně. Pro postavu tajemného, vševědoucího a ostříleného mentora a guru kandidátů na tajné agenty bych nevybral lepšího představitele (Connery by byl moc sebeironický, Bartoška moc vážný). Dokonce bych řekl, že Al Pacino se v postavě agenta Burkea cachtá jako ryba v ekologicky nezávadné vodě a umí si roli pořádně užít.
Za druhé plakát. Ano, mnohé sliboval, ale mnohé bohužel také vykecal. V originále se film jmenuje The Recruit, tedy česky Rekrut - pro diváka je možná distribuční název Test lákavější, ale spolu s větičkou, která je na plakátu hned pod názvem ("Nic není tak, jak se zdá") vpodstatě všechno prozrazuje a film ochuzuje o již zmíněné PŘEKVAPENÍ na konci. Jako divák, poučený plakátem, jsem od začátku do konce počítal s tím, že všechno bude jen test a děj mi dal za pravdu. Navíc, všechno bylo snadno předvídatelné, od termosky na kávu až po závěrečnou pointu. Na českého diváka, odkojeného kapitánem Exnerem a vrchním policejním radou Vacátkem si tentokrát americký scénárista nepřišel.
Atmosféra snímku je laděna do tmavomodra a výrazně podporována hudbou, kterou si nejméně na několik hodin zapamatujete (což bohužel ale nesvědčí pro kladné hodnocení filmu, mám vyzkoušené, že když je film výborný, hudbu nevnímám zvlášť, ale jako kompaktní součást děje). Jak jsem ale zklamaný scénářem, režii nemůžu nic vytknout - precizní, profesionální, přesná, nic nového neobjevující.
Takže - máte-li hudební sluch, slabost pro Al Pacinův mužný chrapot a hodinku čtyřicet čas, vyražte směle do kina a dobře se bavte.


Autor: Dennyšák

Popis / Obsah / Info k filmu Test
Důvěra. Zrada. Klam. V CIA nic není, jak se zdá. Americký thriller s AI Pacinem v hlavní roli.

Autor/Zdroj: /Febiofest


Napínavý thriller, který ukazuje zasvěcený pohled na tajnou výcvikovou školu CIA: Farmu. James Clayton (Colin Farrell) možná není typický nováček, ale rozhodně je jeden z nejchytřejších absolventů vysokých škol v zemi. A přesně takového člověka Walter Burke (Al Pacino) potřebuje. Jamesovi připadá úkol CIA jako příjemný protiklad oproti běžnému životu, ale než se z něj stane velící důstojník, musí přežít Farmu, kde ho veterán Burke učí různé fígle a pravidla hry. James rychle dosáhne vyšší postavení a zamiluje se do své kolegyně Layly (Bridget Moynahan). Ale když James začne pochybovat o svém poslání a rozhodne se "neuspět", dostane od Burkeho speciální úkol: objevit agenta. Napětí se stupňuje, blíží se napínavé vyvrcholení a brzy je jasné, že na Farmě platí stará zásada CIA "nikomu nevěř" a "nic není takové, jak to vypadá". Film byl volně inspirován skutečnými událostmi z let 1994-96, kdy agent Harold Nicholson vyučoval v táboře CIA Camp Peary ve Virginii (přezdívaném Farma) a po dvou letech se zjistilo, že pracuje pro Rusy.

Autor/Zdroj: /mraveniště


Popis / Obsah / Info k filmu Test
Zpravodajská služba CIA patří vedle FBI mezi vládní organizace USA, jež si vydobyly své pevné místo v hollywoodském mainstreamu. Její filmová podoba mívá ovšem na rozdíl od reality víc společného se zažitými představami nejširší divácké obce o instituci s neprůhlednou mocenskou strukturou, zabývající se často místo bezpečnosti země vlastními problémy. Také psychologický thriller Rogera Donaldsona Test pracuje především s atmosférou tajemství a moci uvnitř CIA, kterou s sebou přináší nikoli jen ovládnutí zvláštních technických postupů a vymožeností, ale především psychologických praktik. Snímek tak nemá mnoho společného s vnějšně atraktivními špionážními thrillery ovlivněnými stylem bondovek. Přestože vznikl na základě skutečného případu (v roce 1996 se zjistilo, že agent Harold Nicholson vyučoval dva roky ve výcvikovém táboře CIA Camp Peary ve Virginii a zároveň pracoval pro Rusy) a přestože CIA navíc poskytla filmařům základní informace o náboru a výcviku svých agentů a umožnila jim i návštěvu centrály v Langley (kde se odehrává část vyprávění), neprozrazuje Test samozřejmě nic o skutečném fungování organizace. Patrně má však prostřednictvím sympatického hrdiny posílit v divácích důvěru v tuto instituci. - Čerstvý absolvent prestižní vysoké školy James Clayton se dá naverbovat do CIA protřelým agentem Walterem Burkem. Ve výcvikovém táboře přezdívaném Farma je podroben tvrdému komplexnímu výcviku. Burke si ho vyhlédne pro práci špičkového tajného agenta. Klade důraz na umění profesionálního klamu, prezentované jako smrtelně vážná hra s informacemi i s osudy lidí kolem. Pod záminkou testu prověřujícího schopnosti nováčků však rozehrává vlastní nečistou hru, do níž zaplétá Jamese i jeho kolegyni Laylu. Ti však instruktorovu zradu nakonec odhalí na základě toho, co je sám naučil... Ve hře je tajný počítačový program nazvaný Led 9 (termín vypůjčený z románu Kurta Vonneguta Kolíbka), jehož fungování je však ryzí fikcí. O to větší důraz kladou tvůrci na navenek realisticky vykreslené prostředí a herecké výkony. Zatímco Colin Farrell přesvědčivě ztvárnil part inteligentního citlivého mladíka, nacházejícího v instruktorovi náhradu za ztraceného otce, Al Pacino vytváří v roli rafinovaného, manipulativního agenta, zneužívajícího city svého svěřence, jen další profesionálně brilantní kreaci morálně ambivalentního Mefista (viz Ďáblův advokát, Insomnie).
-ap-, Filmový přehled 2003/4,

Autor/Zdroj: -ap-/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

75.7 %
8   - cicis
5   - curil
7   - Erkul
6   - jarda53
4   - Pitryx
7   - Frolíček
5   - M.A.G.
8   - martin.stu
8   - Lienocka22
7   - Duri86
7   - salte
8   - LenC2
7   - ignac1
10 - BinLADIN
8   - Langley
6   - Bara.40
6   - mat.ilda
8   - Pecik
5   - Mlapiska
5   - FrankieOnd

TV Program

ČT1 - Reportéři ČT (2012) [TV cyklus...

21:00 - 21:40

36 minut již uběhlo
4 minut zbývá do konce

ČT2 - Airbus A380 - Obr ve vzduchu

20:55 - 21:50

41 minut již uběhlo
14 minut zbývá do konce

NOVA - Kriminálka Anděl (2008) [TV se...

21:20 - 22:40

16 minut již uběhlo
64 minut zbývá do konce

Prima - Hledá se táta a máma (2009) [T...

21:30 - 22:45

6 minut již uběhlo
69 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146771
Osobností: 622553
Fotografií: 554944
Plakátů: 263503
Obsahů a biografií: 134608

Poslední komentáře

Spletenec (2009)

Spletenec
Šílený mutantský paskvil.   Genetika naruby. Natočit toto   příšerné dílo nedalo asi   moc práce. Nekvalitní   snímek natočen v roce 2009   více >

Autor: 261972 | Hodnocení: 2 / 10

Dva muži hlásí příchod (1975)

Dva muži hlásí příchod
Dobré obsazení, dobré   herecké výkony, skvělá   hudba Karla Svobody, to vše   zabalené do dobového   naivního příběhu vojáka,   který se stane více >

Autor: goldhands | Hodnocení: 8 / 10

Sedm (1995)

Sedm
Geniální výkon Morgana   Freemana a Brada Pitta se stal   v roce 1995 hitem. Brutální   vraždy, krev a kusy těl   dávají tomuto   více >

Autor: 261972 | Hodnocení: 10 / 10

Jimmyho tančírna (2014)

Jimmyho tančírna
Ken Loach se nezpronevěřil   svému sociálnímu   přesvědčení. V Tančírně   předvádí další drama z   irského venkova a střet   církevní venkovské více >

Autor: curil | Hodnocení: 5 / 10

Smrtihlav (2017)

Smrtihlav
Další snímek popisující   atentát na Heydricha,   tentokrát však poněkud   jinak. Neukazuje jen osud   československých   parašutistů, ale i více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 4 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.099/0.063