Obsah filmu Temné slunce
Národní umělec
Otakar Vávra se obrátil k Čapkově románu Krakatit již podruhé. Poprvé to bylo v roce 1948, kdy natočil adaptaci, která přes určitou dobovou aktualizaci zachovala značnou věrnost předloze, snovému příběhu ing. Prokopa, ztělesněného tehdy
Karlem Högrem. Dnešní zpracování Krakatitu se přidrželo jen základní dějové osnovy. Ta je výchozím bodem pro výpravný film s mezinárodním hereckým obsazením. Hlavním atributem Temného slunce je radikální aktualizace, opírající se o poznatky z vývoje světové politiky a současného stavu...
Národní umělec Otakar Vávra se obrátil k Čapkově románu Krakatit již podruhé. Poprvé to bylo v roce 1948, kdy natočil adaptaci, která přes určitou dobovou aktualizaci zachovala značnou věrnost předloze, snovému příběhu ing. Prokopa, ztělesněného tehdy Karlem Högrem. Dnešní zpracování Krakatitu se přidrželo jen základní dějové osnovy. Ta je výchozím bodem pro výpravný film s mezinárodním hereckým obsazením. Hlavním atributem Temného slunce je radikální aktualizace, opírající se o poznatky z vývoje světové politiky a současného stavu rozděleného světa. Film jasně ukazuje mechanismy moci, které bezohledně ohrožují světový mír, varuje před zneužitím významných vědeckých objevů, je mementem před stupňujícím se militarismem. Ačkoli je Temné slunce označeno jako fantastický film, tvůrci vucházejí z dobových reálií z dnešního stavu vědeckých teorií a výzkumů.
Původní název Černé slunce, který je převzat z veršů Victora Huga ("Černého slunce běs, z kterého září noc…"), byl změněn, protože existuje nový švédsko-jugoslávský film se stejným titulem, chráněným copyrightem.
Autor/Zdroj: /Filmový přehled < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (3)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 4.5.2020
Musím se přiznat, že tohle moderní zpracování Čapkova Krakatitu mi není příliš blízké. Pan režisér Vávra odvedl technicky jistě precizní práci a vesměs i herecky to je velmi solidní ale na mě to působí jako kdyby to výrazově šlo trochu proti duchu Čapkova díla. Poválečná verze s Karlem Högerem se mi v tomto směru zdá být o dost zdařilejší.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 13.4.2019
URČITĚ PODÍVAT
1. přínos filmu pro diváka: film přináší nahlédnutí do světa vědy i do světa politiky peněz, kdy pro peníze se otáčí tenhle svět, nejlepší zpracování námětu románu Karla Čapka Krakatit.
2. přínos filmu pro vědu: po shlédnutí lze ještě s větším zaujetím studovat fyziku a vesmír, temná hmota ve vesmíru není dosud prozkoumána a je záhadou co vlastně je, z čeho se skládá. Energie temné hmoty se rovná x krát větší energii atom výbuchu.
3. přínos filmu pro filmový žánr: poměrně velký.
4. režie: mistrnná
5. hudba: výtečná
6. podívat či nepodívat? Určitě podívat
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 17.10.2016
Tak hodně velká závada na kráse je především délka. Scény s demonstranty byly zbytečné, stejně jako umělé natahování děje. Když srovnám se starší verzí, pana Högera nějak nemusím, pana Brzobohatého mám v oblibě, ale zde musím na férovku uznat, že pan Höger byl lepší. Na snímek se dá dívat, ale bohužel jsou zde i nudné pasáže. Další velké mínus je za hudbu.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 24.7.2016
Parafráze na Čapkův Krakatit - 80. léta. No kašlal bych i na to v jaké době je to natočené, ale kromě pár scén a momentů, které byly originální je to hrozně utahaná užvaněná nuda a tak zůstává to poselství, že války a zabíjení je na Hovno, ale stejně se válčí a zabíjí. Hodně slušnostních 40%....
Reklama
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 5.10.2012
První část tohoto dvojfilmu vcelku neúspěšně kopírovala Krakatit z r. 1948 (ten byl po všech stránkách mnohem lepší). Druhou část už Karel Čapek takhle nenapsal, nicméně kladem je snaha, byť opět chabými filmařskými prostředky, jaksi domyslet Čapkovu předlohu. Za pozornost stojí mírová demonstrace, cynické hlášky, předvedení důsledků po výbuchu neutronové bomby anebo únos letadla anarchoteroristickou skupinou. Vše bylo ovšem uděláno, opakuji, velice chabými filmařskými postupy. Naprosto příšerná byla krom toho i hudba. Povšimni si, že skoro všechny filmy z osmdesátých let kazí ta strašná dobová hudba ze syntezátorů.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 29.1.2011
FILM který si nezaslouží hanit, naopak...
Zde níže pode mnou tento film někteří zostudili. Můj názor je jiný - film je to zvláštní, záleží v jaké době se člověk ke sledování dostane, jestli za socialismu, nebo nyní za kapitalismu. Já ho viděl tehdy počátkem 80-tých let a tehdy to bylo zjevení, protože ukazoval i "západní svět". A neukazoval ho zrovna lichotivě. Což patrně leží některým kritikům v žaludku a proto tento film haní. K poznámce uživatele Boyolomouce, že dabing nesedí s filmem - ano, jenže distributor totiž nasadil nyní do vysílání špatnou kopii - tehdy v 80-tých letech byl fim vysílán s kvalitním dabingem.
Hrůza je napsat komentář jako Boyolomouc - styděl bych se, po dvaceti minutách odsoudit film a ještě k tomu se dívat na špatnou kopii distributora. Hnus byl ten komentář, ale ne film. Film Temné slunce stojí za podívání a doporučuji ho. V klidu a pohodě se na něj podívat a pak soudit, film je to zvláštní, ale rozhodně ne špatný.
Hodnocení: 1 / 10
Přidáno: 10.11.2010
Hrůza!!!
Na tenhle film jsem čekal asi týden.Dnes ho dávají v TV.Po 20.minutách jsem byl zhnusen!Originální film Krakatit je super,ale tahle nová verze je šílená!!!A až moc dlouhá.A je částečně dabovaný,....no hnus!!! Pro POHODAA: Kopie distributora-Tak za to,že dávají na CS Filmu špatnou kopii opravdu nemůžu.Ale dnes jsem koukal na film celý, abych se tedy nemusel stydět,...Bohužel názor neměním!!!Pěkný den,..
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 11.7.2010
Tento film je varováním před zneužitím vědy i před mocnými, kteří jsou schopni pro zisk zničit svět .Peníze a moc nejsou všechno,důležitější je zachování života na Zemi a láska mezi lidmi. Film má zvláštní fluidum,je to výstraha ,aby lidé nedopustili zničení naší planety a degeneraci mezilidských a společenských vztahů.Mne jako ženu velice zaujal představitel vědce: herec Radoslav Brzobohatý ,který svoji roli ztvárnil vynikajícím způsobem -citově rozpolceného,ale vnitřně silného člověka, jenž chtěl prospět vynálezem lidstvu, ale málem zapříčinil jeho zničení.
Reklama
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 9.7.2010
Vědec objeví přeměnu hmoty v děsivou energii
Viděl jsem tenhle film prvně, když mi bylo 13 roků , dávali ho tehdy v televizi - film na mne tenkrát silně zapůsobil( nejen proto, že v něm jsou erotické scény s Magdou Vašáriovou), ale protože film má zvláštní atmosféru. Mrazivá a tajemná hudba dodává filmu na síle výpovědi o tom, že vědec, který učiní objev jak převést hmotu v ohromnou energii, se stane terčem snahy nadnárodních společností toužícich po ovládnutí světa...
Film je to napínavý, vznikl v jiné době, ale ani to mu neubírá na kvalitě ... Viděl jsem ho před 1,5 rokem na dvd a má stejnou kvalitu jako při prvním vzhlédnutí ,dokonce bych řekl že v současnosti je aktuálnější než kdy dříve -když se kolem sebe rozhlédnu,co se děje - věda kráčí mílovími kroky kupředu ,a může se stát že nějaký vědec objeví něco převratného,a toho se můžou zmocnit některá potrhlá individua.
/jen na okraj - v současnosti probíhá ve Švýcarsku v obřím urychlovači částic pokus, ve kterém se vědci pokouší vytvořit částice podobné těm, které byly v době Velkého třesku. Kdo ví, co z toho vzejde a zda to vlastně nebude nebezpečné - nikdo totiž neví, jaké částice z toho pokusu vzejdou !!! Věda totiž neznamená vždy jen pokrok, ale může znamenat i katastrofu...
Hodnocení: 2 / 10
Přidáno: 26.2.2008
Tak když jsem tento Vávrův megafilm viděl, plakal jsem nad nešťastným osudem Karla Čapka, spisovatele s těžkým životním údělem, jehož román byl takto znásilněn a zneužit k neobyčejně stupidní propagandě.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film