Obsah filmu Taková je Anglie
Dvanáctiletý Shaun nosí kalhoty do zvonu a ve škole se mu kvůli tomu smějí. Jednoho dne potká partu skinheadů vedenou Woodym, který k nim Shauna přizve. Chlapec si koupí „těžké boty" a nechá si oholit hlavu. Záhy ale pochopí, že je zapotřebí si dobře rozmyslet, na čí stranu se postavit a jaké hodnoty vzít za své.
Při psaní scénáře k filmu Taková je Anglie vycházel režisér Shane Meadows z vlastních zkušeností a zážitků z dětství. Film později rozšířil na televizní minisérii. V roce 2010 natočil dvoudílnou o Anglii v roce 1986, o rok později pak následovaly volně navazující tři epizody o roce 1988. Na scénáři s ním spolupracovali Tom Harper...
Dvanáctiletý Shaun nosí kalhoty do zvonu a ve škole se mu kvůli tomu smějí. Jednoho dne potká partu skinheadů vedenou Woodym, který k nim Shauna přizve. Chlapec si koupí „těžké boty" a nechá si oholit hlavu. Záhy ale pochopí, že je zapotřebí si dobře rozmyslet, na čí stranu se postavit a jaké hodnoty vzít za své.
Při psaní scénáře k filmu Taková je Anglie vycházel režisér Shane Meadows z vlastních zkušeností a zážitků z dětství. Film později rozšířil na televizní minisérii. V roce 2010 natočil dvoudílnou o Anglii v roce 1986, o rok později pak následovaly volně navazující tři epizody o roce 1988. Na scénáři s ním spolupracovali Tom Harper a Jack Thorne. Meadows připravuje další epizody, tentokrát pojednávající o roce 1990, v nichž se zaměří na subkulturu rave.
Ústřední tématem filmu Taková je Anglie je vývoj a historie hnutí a subkultury skinheads. Meadows přitom ukazuje, jakým způsobem se příslušnost k určitým hodnotovým postojům, životnímu stylu a hudbě zpolitizovala do odnože nacionalisticky a rasově motivovaného hnutí. V centru příběhu stojí bitva o Falklandy v roce 1982, v níž zahynul Shaunův otec. Chlapec nejprve ve společnosti ostatních skinheadů najde příjemné rozptýlení a všímá si antidiskriminačního přístupu chlapců a dívek, bavících se relativně „neškodně" demolováním opuštěných domů. Jednoho dne se však ve městě objeví Combo, někdejší Woodyho kamarád, který strávil tři roky ve vězení. Teď začíná mobilizovat ostatní mladíky, aby se postavili za „Anglii pro Angličany". Získává si Shauna, protože chlapec chce „pokračovat v tom, co začal jeho otec". Zdánlivě oprávněné rozhořčení nad sociální situací v zemi, sužované vysokou nezaměstnaností a zvýšenou iniciativou odborů proti politice premiérky Margaret Thatcherové, se však obrací v nenávist proti těm, „kteří berou práci skutečným Angličanům". Shaun začíná chápat, že je zapotřebí zvolit „správnou" stranu, protože za dětstvím právě zavřel dveře. Uvědomuje si, že se svými rozhodnutími bude žít celý život...
Snímek Taková je Anglie skvěle otevírá tematiku sociální a ekonomické politiky Anglie, která čelí důsledkům kolonialismu, imigrace i rozdílnosti sociálních tříd. Anglie je země, v níž se mísí rozličné etnické a kulturní skupiny a kde působení politiky konzervativní vlády ústí v občanské nepokoje, zvýšenou kriminalitu a stávky odborů. Ve filmu je důležitá také hudba, která má v rámci subkultur důležité postavení. Ve snímku zazní například písně skupin či interpretů Soft Cell, Toots and the Maytals, Dexy's Midnight Runners, Gravenhurst, The Upsetters, Clayhill a další.
Iva Baslarová, LFŠ 2014 < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (2)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 30.6.2015
Ilegálnímu přistěhovalectví NE... neboť každý národ má dost svých vlastních debilů, které jasně nezvládá.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 20.2.2012
THIS IS ENGLAND
Popravdě čekal jsem víc a přesto, že herci byli vybráni dobře, film měl zajímavé téma, zazněly v něm dobré songy, nechytl mě tolik a zůstávám i s hodnocením na půl cesty....
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 16.4.2010
Deti a radikalizmus
Zaujimavy film prinasajuci pohlad na Britaniu na zaciatku 80.rokov 20.storocia,kde sa v dosledku roznych vplyvov /Falklandy,nezamestnanost,pristahovalectvo/ krystalizuje hnutie skinheads so svojimi radikalnymi nazormi.K hnutiu sa casto hlasia deti,ktore o situacii nevedia nic a beru to skor ako pozu.Vzhladom k lahkej manipulacii sa niektori z nich menia na extremistov a vlastne ani nevedia preco.Z vybornej temy vsak reziser nedokazal dostat maximum a zostal niekde na polceste.A to je skoda.Vacsia hlbka by filmu neuskodila-skor naopak.Maly hlavny hrdina dostal vela priestoru k tomu,aby kazdemu ukazal,ze je to drza opica,ale preco sa tento drzan drzy chova tak ako sa chova to uz tak dobre vysvetlene nebolo /len naznaky:jeho otec umrel na Falklandoch,sikana atd./.Ten skodlivy vplyv na nevinnu detsku dusu a jej formovanie malo byt spracovane lepsie.A ten zaver tiez patri skor do Hollywoodu ako do britskej tvorby.Ked uz sokovat,tak poriadne.Film s vyhradami doporucujem.