Stejnojmenná televizní inscenace, natočená v hlavní redakci vysílání pro děti a mládež, předkládá problém, který bývá tak často předmětem zaujatých diskusí. Jak se vlastně utváří vztah mezi rodiči a dospívajícími dětmi? Někdy se za případná nedorozumění svaluje chyba na dospělé, jindy se za viníky označují mladí. Snadno bychom uvedli dramatická či literární díla, která dokazují, jak proměnlivě se autoři na toto známé a stále přitažlivé téma dívají... Maďarský autor
Sándor Tóth, podle jehož novely napsala scénář hry
Alena Smetanová, nestaví otce a syna do konfliktu. Přivádí je k okamžiku, kdy si navzájem připomínají, kde jsou pravé životní a morální hodnoty, k jejichž naplnění musí každý člověk přispět.
Tak co, mladý muži... Kolikrát ráno táta tuto otázku vyslovil zbytečně a naplano, Ondra ji už pomalu ani nevnímá. Otec je vedoucí pracovník, je zcela ponořen do své práce a jen občas se v náznaku doví něco o svých dětech, o jejich zálibách, starostech, o problémech ve škole, o jejich láskách. Náhle však i v jeho světě životních jistot dospělých cosi zaskřípe. Zjistí, že jeho spolupracovník získává peníze nezákonným způsobem, poprvé k němu dolehne celý konkrétní obsah slova korupce. V následující dramatické zápletce má své místo i jeho syn Ondra.
Televizní inscenaci TAK CO, MLADÝ MUŽI? natočil režisér
Ludvík Ráža, který do hlavních rolí obsadil
Tomáše Vacka (Ondra),
Petra Haničince (otec),
Marii Drahokoupilovou (matka) a zasloužilého umělce
Miloše Kopeckého (profesor).
[ana]
Tak co, mladý muži. Květy. 1980, č. 10, roč. 30, s. 46 – 47. [upraveno]