Světáci (1969)

Světáci
86.7 %
 
 
 
 

Další název: Men About Town

    Žánr: komedie
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 10.10.1969        
    Délka: 99 min.
„Tři venkovští fasádníci uprostřed ruchu velkoměsta…“
POZOR SPOILER

Tři muži, fasádníci, si hrají na „vyšší šlechtu“. Navštíví nóbl podnik, kde však mají schovanou pod stolem svou slivovici. Jen zlý čert zapříčinil kopnutí do lahve a následný požár. Útěk již vyplynul tak nějak z okolností.
Nuže, nezbývá než se těmi třemi muži seznámit. Ten tlustý se jmenuje Petrtýl, ten hubený Skopec a ten, který je tak nějak vede je Prouza.
Nu a tito tři vyhledají pod Prouzovým velením nejdražšího krejčího v Praze. Chtějí totiž zapůsobit.
V domě, který omítají nechtěně rozbijí okno a tím se seznámí se starou paní Trčkovou. Ta dělá v podniku, kde to zapálili, šatnářku. Nu, ona je pozve dál k sobě a rozbité okno je již mimo hru. Při kávičce a vyprávění o tom kolik mají pánové peněz, dostane tato dáma velkého světa nápad. Má totiž tři kamarádky, které si s pomocí jejich klíčů od bytu a bytem samotným tak jaksi „přivydělávají“ peníze. Prostě sem zatáhnou ženatého chlapa, oberou jej o peněženku a následně simulují návrat manžela, aniž kdy která jakého měla. Ženáč prchá po lešení pryč a již se nikdy neobjeví, neb by jako ženatý vše jen těžko vysvětloval. Nu a paní Trčkovou napadne, že by mohly její dámy obrat ty tři pány jaksi najednou.
Ti se zatím chtějí vzdělat v knihovně, kde však místo toho vyvolají konflikt s knihovníkem a vše končí na stanici VB. Ale také zde dojde ke sblížení napadeného a jeho uzurpátorů. A on je začne učit.
Pánové v učení uspěli a přichází den, pardon, večer, kdy se oni a tři dámy paní Troníčkové sejdou v jedné restauraci.
Dojde k seznámení, i odchodu do bytu paní šatnářky, ale zde se situace naprosto vymkne z kontroly, a to všem zúčastněným.  Autor: Pitryx

režie:
Zdeněk Podskalský
 
 
hraje:
Vlastimil Brodský (Gustav Prouza), Jiří Sovák (Antonín Skopec), Jan Libíček (Václav Petrtýl), Jiřina Bohdalová (Božka), Jiřina Jirásková (Marcela), Iva Janžurová (Zuzana), Oldřich Nový (Dvorský), Jiřina Šejbalová (šatnářka Marie Trčková), Ilja Prachař (kapitán VB Jaroslav Kraus), Vladimír Menšík (Novák), Otto Šimánek (muž), Jaroslav Moučka (Hovorka), Jiří Lír (prodavač u Adama), Viktor Maurer (vrchní), Ladislav Křiváček (praporčík VB), Jaroslav Štercl (kabaretní komik), Darja Hajská (Bártová), Josef Bek (elegán ve slamáku), Karel Hála (pianista), Karel Hovorka (mistr na stavbě), Helena Růžičková (návštevnice na recepci), Marta Richterová (servírka/slečna s kravatami u Adam), Ela Šilarová, Karel Pavlík (příslušník VB), Milan Neděla (vrátný v Jaltě), Jana Andresíková (slečna za pultem), Jiřina Bílá (mzdová účetní), Hana Talpová (servírka v Diplomat Grillu), Václav Halama (lešenář), Běla Jurdová (návštěvnice v Diplomat Grillu), Zdeněk Dítě (ředitel Diplomat Grillu), Iva Šašková (servírka v Diplomat Grillu), Setleři (sebe)
 
 
námět:
Vratislav Blažek
 
 
scénář:
Vratislav Blažek
 
 
kamera:
František Valert
 
 
hudba:
Evžen Illín, Vlastimil Hála
 
 
kostýmy:
Irena Greifová
 
 
střih:
Zdeněk Stehlík
 
 
zvuk:
Josef Vlček
 
 
vedoucí produkce:
Josef Ouzký
 
 
výtvarník:
Boris Moravec, Stanislav Pavlík
 
 
mluví:
Mirko Musil (hlas krejčího v salonu Adam)
 
 
zpěv:
Waldemar Matuška
 
 
II. kamera:
Ladislav Chroust
 
 
masky:
Jiřina Bissingerová, Otakar Košťál
 
 
dramaturgie:
Milena Honzíková
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Jiří Mařas, Růžena Hulínská
 
 
asistent režie:
Irena Vachatová
 
 
pomocná režie:
Jan Mimra
 
 
fotograf:
Karel Šebík
 
 
rekvizity:
Jaroslav Lehman
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.