reklama
 
ohodnotit

Svatba mého nejlepšího přítele

My Best Friend's Wedding

Další název:
Svadba môjho najlepšieho priateľa (SK)
Rok:
1997
Délka:
105 minut
Premiéra v ČR:
27.11.1997
„Julianne se zamilovala do svého nejlepšího přítele ve chvíli, kdy se rozhodl oženit s jinou.“
Popis / Obsah / Info k filmu Svatba mého nejlepšího přítele
Novinářka Jullianne Potterová a sportovní novinář Michael O´Neal si slíbili, že když si do osmadvacátých narozenin nenajdou partnery, vezmou se. Jules nyní chybí jen pár týdnů, když jí Michael oznámí, že se bude ženit. Jeho ženou se má stát Kimmy, dcera milionáře Waltera Wallace, a Michael prosí Jules, aby mu pomohla s přípravou svatby. Jules, která si až teď uvědomí, že Michaela stále miluje, se ale rozhodne sňatek překazit za každou cenu. Kimmy ji požádá, aby byla její družičkou, a také nevěstina rodina ji přijme přátelsky. Poté, co se Jules marně pokouší vzbudit Michaelou žárlivost tím, že okatě koketuje s jeho bratrem, sáhne po drobných podpásovkách. Podaří se jí vmanipulovat snoubence do první, ani tento plán však nevyjde. A tak povolá na pomoc homosexuálního přítele a nakladatele George, který ví, o co se snaží, a marně jí to rozmlouvá. Shodou okolností se navíc všichni domnívají, že George je jejím milencem. Přátelé stráví odpoledne na vyhlídkové lodi, kde se Michael přizná, že na George žárlí. Potěšená Jules využije příležitosti a napíše jménem Kimmina otce dopis Michaelovu zaměstnavateli. Svědomí jí sice nedovolí dopis odeslat, to však vzápětí udělá nic netušící Wallaceova sekretářka. Michael se kvůli dopisu s Kimmy pohádá, a dokonce zruší svatbu. Přesto Jules ještě nemá vyhráno.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Svatba mého nejlepšího přítele
Julianne se s Michaelem rozešla před devíti lety. Stali se pak nejlepšími přáteli a když stále ještě zamilovaný Michael naléhal, Julianne mu slíbila, že pokud se do osmadvaceti let věku nikdo z nich nevstoupí do stavu manželského, stane se jeho ženou. Do osmadvacátých narozenin chybí Julianne pouhých pár dnů a hromada Michaelových vzkazů na záznamníku ji děsí. Probůh, copak bude opravdu chtít, abych si ho vzala ? Julianne vytočí číslo svého nejlepšího přítele a to, že o chvíli později upadne překvapením na zem, není vůbec její vina. Skutečnost je totiž daleko horší než čekala. Michael nejenže se chce oženit, ale navíc s jinou dívkou ! Jak jí to mohl udělat ? A tak narychlo ! Sotva se Julianne trochu vzpamatuje ze záchvatu akutní žárlivosti, pochopí, že Michael není jenom nejlepší přítel, ale zároveň i nejlepší chlap na celém světě. Chlap, kterého vždycky miloval, ale nevěděla o tom. Chlap, o kterého teď musí bojovat, pokud se nechce spokojit s potupnou rolí přestárlé družičky. Julianne má na to čtyři dny. pak se Michael ožení a ona ho definitivně ztratí. Situace je o to horší, že její sokyně Kimmy je za a) mladá, b) krásná, c), chytrá, d) dcera miliardáře a za e) Michael ji nejspíš doopravdy miluje. tady pomůže jenom lest ...


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Svatba mého nejlepšího přítele
Když se půvabná Julianne Potterová na studiích rozcházela se svým přítelem Michaelem, slíbila mu, že budou i nadále přáteli, a pokud budou v osmadvaceti ještě svobodní, vezmou se. Teď je Julianne právě osmadvacet, živí se tím, že píše recenze na jídlo - a je svobodná. A na jejím záznamníku bliká Michaelův vzkaz. Prvotní zděšení při myšlence, že si svého starého kamaráde nakonec přece jen bude muset vzít, však záhy vystřídá šok daleko větší: Michael se skutečně chce oženit, jenomže s někým úplně jiným. A Julianne by měla jít za družičku. Zdrcená dívka, která si právě v tu chvíli uvědomila, že Michaela vlastně celý život milovala, se rozhodne k odvetě. Poletí do Chicaga - a svatbu překazí. Má ovšem velmi málo času a navíc je její soupeřka proklatě hezká a bohatá, což Julianniny šance podstatně snižuje. A mimoto se ukazuje, že Michael svou snoubenku zřejmě opravdu miluje. Nezbývá, než se uchýlit ke lsti. K celé náruči lstí…

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Tři Afroameričané - Slim, Roland a Mike jsou nejlepší přátelé už od střední školy. Teď se Roland žení, ale není k nalezení. Vypadá to, že se mu do stavu manželského moc nechce a někde se zašil. A kdo jiný ho má dopravit na svatbu než staří kámoši. Nejednoduchá cesta k oltáři vyvolává v trojici nostalgické vzpomínky na střední školu. Na úžasnou bezstarostnost, první sexuální zkuše-nosti a spoustu blbostí, co spolu podnikli. Tuší, že po svatbě už to nikdy nebude stejné. Nafilmuje skvělé, že ačkoli v něm téměř neuvidíte bělocha, ani v nejmenším vám to nepřijde zvláštní. To proto, že debutující režisér a scenárista Rick Famuyiwa se vykašlal na nějaké sociální sondy do černých ghett a neuka-zuje rozdíly, nýbrž to, co je společné: hodnotu přátelství a vyrovnávání se s problémy dospívání. Takže zapomeňte na naštvané a frustrované černé mladíky, na gangy, zbraně a drogy. To je to, co neuvidíte.
Lubomír Zrnečko Total Film 2000/2/97

Autor/Zdroj: Zrnečko Lubomír/Total Film


Mladá žena použije veškerý svůj šarm a triky, aby překazila svarbu svého bývalého milence.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Popis / Obsah / Info k filmu Svatba mého nejlepšího přítele
Pozdě bycha honiti aneb Jak Julia Robertsová bojovala o muže svých snů a v milostné komedii P.J. Hogana nakonec - prohrála. Anebo ne?

Na Julianninu situaci se dost přesně hodí několik českých přísloví - jako třeba 'Sliby, chyby', 'Pozdě bycha honiti' anebo 'Komu není rady'... Teta Kateřina by měla radost, půvabná novinářka Julianne ovšem absurditu situace zjevně nedokáže patřičně ocenit. Sedí totiž na zemi a prodělává solidní nervový kolaps.

To bylo tak - když Julianne před lety, ještě na univerzitě, opouštěla svého přítele Michaela, slíbila mu, že budou i nadále nejlepší kamarádi, a aby uchlácholila jeho zraněnou duši, dodala, že pokud budou oba v osmadvaceti ještě svobodní, vezme si ho. No a teď jsou narozeniny na krku a na Juliannině záznamníku bliká Michaelův vzkaz. Schyluje se k maléru, který nabírá v Juliannině hlavě zcela přesný tvar - co když si ho nakonec bude muset opravdu vzít? Jenomže...

Ve skutečnosti to bylo daleko horší. Michael se opravdu chtěl oženit - bohužel však s někým úplně jiným. Bohužel proto, že Julianne si právě v tu chvíli uvědomila (ach ty ženy!), že právě Michael je tím, co v životě chce úplně nejvíc, její láska, ideál, světlo jejích očí a tak dále. Pročež upadla na zem.

Dobrá rada nad zlato. Když se Julianne vyplakala na hrudi svého věrného (protože homosexuálního) kamaráda George, pochopila, že se může buď vzdát a jít potupně za družičku, anebo bojovat. A co tak asi udělá emancipovaná hrdinka amerického filmu?

Ve vojenských kruzích se tomu tuším říká blesková válka a prostý laik by řekl, že válka předem prohraná. Neboť Julianne zbývají do svatby pouhé čtyři dny a v ruce nemá jediný trumf. Její soupeřka Kimmy je totiž za a) krásná, b) chytrá, c) milá, d) dcera milionáře a za e) ji Michael zřejmě opravdu miluje. Po dobrém to asi nepůjde....

Pokud se domníváte, že vzhledem k účasti Julie Robertsové v roli Julianne už předem víte, kdo vyhraje, těžce se mýlíte.

Nejlepším (anebo nejhorším) na scénáři Ronalda Basse (Rain Man, Noci s nepřítelem, Když muž miluje ženu, Nebezpečné myšlenky) je totiž to, že v nejmenším nerespektuje zažité vzorce podobných příběhů a s přehledem likviduje všechna oblíbená divácká klišé. Takže se v určitém okamžiku dokonce dostanete do situace, v případě amerického filmu nevídané, tedy že ani v nejmenším netušíte, co bude následovat. Otázka ovšem zní, zda je to ku prospěchu filmu či nikoliv. Teorie na to mohou být dvě.

Oběti filmů typu Pretty Woman (k čemuž se s hrdostí hlásí i autorka tohoto článku), se budou cítit oklamáni. Nabízí se jim krásná dívka, která usiluje o lásku a oni jí upřímně fandí. Pak ovšem tahle krasavice přejde od nevinných pletich k docela regulérnímu podrazu, a divák zjistí, že dobrou půlku filmu fandil té nesprávné osobě. Tvůrci mu dost nefér naházeli hračky do kanálu a při hledání nového hrdiny mu navíc nabízejí jen bývalé "oběti", tedy Michaela a Kimmy, což je ovšem slabá náhrada, protože oba jsou vedle Julianne díky scénáři i matnému hereckému výkonu svých představitelů poměrně nevýrazní. Pročež je zmíněný divák zhnusen a myslí si cosi nehezkého o masakru žánru, podlosti autorů apod.

Příznivci realismu v žánru milostné komedie (např. spokojení diváci předchozí režisérovy komedie Muriel se vdává) budou naopak na větvi, paradoxně z toho, co jejich výše zmíněné kolegy zklamalo nejvíc. Ocení, jak inovativně nakládají tvůrci se zápletkou a vysoce zhodnotí, že i půvabná a úspěšná mladá dáma má své chyby. Smíří se s její všehoschopností (jinak řečeno podrazáctvím), neboť je ze života a tolik podobná té jejich, a oslaví závěr filmu, který dokázal být pravdivý a věrohodný a přesto nepochybně patří do kategorie happy endu. A to dokonce dvojího.

Je věcí vkusu každého, pro kterou variantu se rozhodne, ale ať tak či onak, některé skutečnosti zůstávají nezpochybnitelné. Například nevyvážené herecké obsazení, jemuž (místy zavádějícím způsobem) vévodí Julia Robertsová. Dramaturgická nevyrovnanost, díky níž spád děje chvílemi vázne a film zejména ve své druhé třetině ztrácí tempo. Naopak je zase nutno ocenit malou perlu v podobě černého koně příběhu, homosexuálného vydavatele George, který už svou přítomností rozbíjí (a oživuje) klasický trojúhelník milostné komedie, a kterému navíc Rupert Everett dodal svým výkonem patřičný šarm a humor.

A od něj také pochází ta zásadní rada, která ovšem - pokud by byla respektována - může zničit řadu milostných komedií již v zárodku, a totiž: "Řekni mu, že ho miluješ." Kdyby to Julianne udělala včas, ušetřila by si nejedno trápení a my jednu podivnou romanci, která romancí vlastně ani není.

Autor/Zdroj: Hejlíčková Iva/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

66.9 %
5   - argenson
8   - curil
8   - hledasenik
7   - Frolíček
6   - mia
4   - M.A.G.
9   - martin.stu
6   - Prasoid
3   - Petra.Barb
8   - salte
8   - georginaa
8   - LenC2
8   - petrusmev
5   - Bara.40
7   - Serpentina
4   - mat.ilda
5   - jitush.b
7   - vojtam
2   - Mlapiska
7   - payo1555

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146738
Osobností: 622399
Fotografií: 554824
Plakátů: 263371
Obsahů a biografií: 134578

Poslední komentáře

Captain America: První Avenger (...

Captain America: První Avenger
Za mě je tohle prostě film,   který asi Marvel musel   natočit, aby tam byla ta   chronologie, ale jinak je to   hodně vlažné, myslím, že   více >

Autor: majkronyk | Hodnocení: 7 / 10

Sibiriáda (1978)

Sibiriáda
Dnes, kdy po filmu již dávno   neštěkl pes, k ději těžko   něco říci, kromě párku   scének, které si budu   pamatovat celý život, při   kterých více >

Autor: jarda53 | Hodnocení: 9 / 10

Ostravak Ostravski (2016) [DCP]

Ostravak Ostravski
Upřímně usínal jsem u   tohoto filmu, pár seků a   hlášek dobrý, ale občas   vtip nebo hláška vyzněla do   prázdna, nebo to bylo   trapný, více >

Autor: FLA | Hodnocení: 4 / 10

Ovocňáčci (1991) [TV seriál]

Ovocňáčci
Dnes už víceméně   zapomenutý španělský   animák vysílaný v polovině   90. let na ČT. Není to   úplně špatné, vcelku   originální a občas i více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 4 / 10

Vesmír (1999) [TV pořad]

Vesmír
Tento čtyřdílný   dokumentární cyklus běžel   roku 2000 na programu Max1   (nyní Spektrum). Jednotlivé   epizody byly vždy zaměřeny   na více >

Autor: Krikri | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.054/0.016