Obsah filmu Studujeme za školou
Tato česká filmová veselohra vznikla zřejmě proto, aby vytěžila co se ještě dalo z obliby a kasovní přitažlivosti již natočených a osvědčených středoškolských filmů. Zaměněna byla jen střední škola za obchodní akademii a dodala námětu náznak vážnosti tím, že se mělo ukázat na hlubokou a širokou mezeru, zející mezi teoretickým vyučováním obchodní akademie a praktickými potřebami obchodu.
Jinak dějově a režijně zajel film na vyježděné koleje. I personál zůstal také týž jako obvykle. Hlavní a smutná úloha připadla Františku Smolíkovi a jeho výkon v v celém průběhu děje dával jeho scénám uměleckou uroveň. O průbojnosti mládí se divák mnoho...
Tato česká filmová veselohra vznikla zřejmě proto, aby vytěžila co se ještě dalo z obliby a kasovní přitažlivosti již natočených a osvědčených středoškolských filmů. Zaměněna byla jen střední škola za obchodní akademii a dodala námětu náznak vážnosti tím, že se mělo ukázat na hlubokou a širokou mezeru, zející mezi teoretickým vyučováním obchodní akademie a praktickými potřebami obchodu.
Jinak dějově a režijně zajel film na vyježděné koleje. I personál zůstal také týž jako obvykle. Hlavní a smutná úloha připadla Františku Smolíkovi a jeho výkon v v celém průběhu děje dával jeho scénám uměleckou uroveň. O průbojnosti mládí se divák mnoho nedověděl, pokud tím nebyly myšleny školní taškařice či snaha utéci z přísné prázdninové praxe, nejméně jsou jí sebevražedné nápady, které jsou hlavnímu studentskému hrdinovi (Rudolf Hrušínský) útěkem před odpovědností ve chvíli, kdy právě úzkost ustarané maminky přímo volá po odhodlání k životu.
Naštěstí stačí i tu pár slov strážníka, aby se úmysl změnil. Režie Miroslava Cikána chtěla mít především veselohru. Proto nemá k myšlence filmu co povědět a utápí ji v rozvodněných, frázovitých projevech představitelů obou směrů. Škola byla v době okupace pro náš národ příliš vážnou záležitostí, než aby byla jen předmětem filmového obchodu, a když už, tak, pak vyžadovala inteligentnějšího postřehu v námětu a taktnější ruku v provedení. < Zobrazit méně
Autor: Asmodej, zobrazit všechny obsahy (4)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 2.11.2020
Snímek patří do série několika málo tzv. studentských filmů natočených ve třicátých letech, které vkusně a zábavně prezentují školní historky a kriticky upozorňují na určitý problém. V tomto snímku obzvlášť a je to problém platný i v dnešní době. Teorie a praxe. Ano, něco jiného je se o určité věci ve škole ´nabiflovat´ a něco jiného pak na pracovišti konat. Děj shlíží do Obchodní akademie, kde se s takovým problémem perou tři studenti, kdy proti nim vystupuje přísný profesor školy s tváří Františka Smolíka, u něhož se očekávaně jedná o herecký koncert. Hrušínský, Kemr a Salač v rolích studentů, kteří se s neblahou realitou adekvátně poperou. Zajímavostí je, že se tu objevuje i František Filipovský, který si ve stejném roce zahrál ve snímku ´Cesta do hlubin študákovi duše´ populárního studenta Mazánka. V roli prokuristy u firmy Vichr je tentokrát svoji postavou od studentů starší. Při porovnání nelze jinak než smeknout klobouk. Děj filmu je tedy o sporu mezi studenty a profesorem, který moralizačně dospěje k očekávanému konci. Snímek i dnes má své kouzlo a kupodivu neztrácí na své atraktivnosti a zábavě. Studentský film, ke kterému se i dnes dá věrně vracet.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 2.6.2020
Veselohra z ranku studentských komedií stylu známější Školy základ života. Jsem líná, budu trošku opisovat z komentářů níže, ale prostě s nimi souhlasím. Bylo to tenkrát mládí, na věk Svatopluka Beneše jsme se pro jistotu musela podívat dvakrát a přesně souhlasím se zmínkou Pitryxe, že studenti řádili do poslední chvíle, evidentně neslyšeli zvonění a pak byli "notně" překvapeni, že profesor vstoupil do třídy. Chvíli jsem i přemýšlela, co mi vadí na tomto filmu, a to zase pro změnu vystihl argenson - přeměna profesora Vlka, který celý film dští hrůzu a najednou se za noc změní, mi prostě nesedla.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 15.3.2019
Nejvíc jsem se bavil u nadávek profesora Vlka. Ono jde i jinak o svěží dílo, až na pár velkých chyb. Ta jedna je ta o morálním poselství. Přišlo mi to jako, že studenti vyhráli jen nátlakem Karlovy sebevraždy, i když on o ní přímo nepíše. Ta druhá chyba je ve více filmech. To ti studenti nevěděli, že je konec přestávky, nebo začátek vyučování? Já jen že jsou silně překvapeni, když některý z profesorů vstoupí do třídy. Přesto snímek hodnotím jako mírně nadprůměrný.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 12.2.2014
Jo to tehdy byli všichni mladí a krásní. Dnes už jsou jenom krásní. Film Studujeme za školou by se mohl zařadit mezi ty študácké filmy, které na konci třicátých let vznikaly. Považuji jej oproti jiným za slabý. Těch vtipných studenských situací je tam méně. Text přednášený při výuce patří k těm hodně banálním. Je to takové, aby to každá služtička pochopila. Ze zlého a přísného profesora se stane veselokopní pedagog, Stella Májová zde má svoji první roli a ještě byla pod zákonem. Takže na plátně ani hubičku nedostala. Kemrovi bylo 16 let a měl jsem pocit, že se celý život ani moc neměnil. Je to prostě taková veselá komedie, kde věkový rozdíl mezi študáky a kantory mnohdy nepřesahoval 4 léta.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 1.10.2011
Tento kousek z cyklu pro pamětníky se mi celkem líbil.Herecké obsazení výtečné.
Nemohl jsem si ovšem nevšimnout jisté podobnosti s filmy Škola, základ života a Cesta do hlubin študákovi duše, ale to mi ani nevadilo.
Zaujal mě tu však docela dobrý střih při střídání záběrů exteriéru a interiéru ( hlavně na začátku na té plovárně ). Je vidět, že už té době to šlo našim filmařům pěkně od ruky.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 5.1.2009
Jako komedie to u mě příliš neobstálo, mnoho jsem se nenasmál. Jako moralizující agitka o rozdílu mezi školou a praxí je to podané málo přesvědčivě. Nepozastavuji se ani nad věkem herců, s nímž si ostatně prvorepublikoví tvůrci lámali hlavu málokdy ("profesor" Svatopluk Beneš byl jenom o dva roky starší než "student" Rudolf Hrušínský). Zatímco v první polovině filmu jsou některé scény zdlouhavé, emočně vypjatý moment útěku Karla Tomana (Rudolf Hrušínský) je podán příliš zkratkovitě. A proměna profesora Vlka (František Smolík) ze dne na den je tak křečovitá, že v mých očích to ubírá hned několik bodů v hodnocení. Oživující je tenhle film snad jen v tom, že si můžeme užít Natašu Gollovou v epizodní roli těsně před jejím nákrokem do hlavních rolí.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film