reklama
 
ohodnotit

Spider-Man

Další název:
Pavoučí muž; Spiderman
Rok:
2002
Délka:
121 minut
Premiéra v ČR:
6.6.2002
„Kdo jsem? Opravdu to chcete vědět? Jsem Spider-Man!“
Popis / Obsah / Info k filmu Spider-Man
Nesmělý, brýlatý Peter Parker je spíš inteligentní než mrštný a silný, spíš outsider, než hvězda třídy. Po smrti rodičů žije u tetičky May a strýce Bena. Tajně miluje spolužačku Mary Jane a jeho jediným kamarádem je Harry, syn bohatého Normana Osborna. Jeho osud změní školní exkurze v laboratořích Kolumbijské univerzity, kde ho kousne geneticky upravený pavouk. Získá nadlidskou sílu, zlepší se mu zrak, má bleskové reakce a dokáže předvídat hrozící nebezpečí. Později zjistí, že dokáže lézt po stěnách a ze zápěstí vystřelovat pevná pavučinová vlákna. Nikomu o svých schopnostech neřekne, ale strýc Ben si změn v jeho chování všimne. Marně ho varuje a nabádá k odpovědnosti. Peter uspěje v amatérské wrestlingové aréně, organizátoři mu však odmítnou vyplatit slíbené tři tisíce. Proto nezasáhne proti zloději, který je oloupí. Když stejný lupič postřelí strýce Bena, zoufalý Peter dostihne prchajícího zločince a v potyčce ho zabije. Pochopí strýcova slova o odpovědnosti a rozhodne se bojovat se zločinem jako Spider-Man. Brzy vzbudí zájem veřejnosti, svou identitu však pečlivě skrývá. Získá práci fotoreportéra v deníku Daily Bugle, protože jako jediný dokáže vyfotografovat Spider-Mana v akci. Osud ho brzy donutí k válce s tajemným Zeleným Goblinem, který napadne oslavy společnosti OsCorp. Není jím nikdo jiný než Harryho otec Norman Osborn. Situace se stane smrtelně nebezpečnou, když se Osbornovi podaří odhalit skutečnou totožnost Spider-Mana.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Spider-Man
Ešte včera bol Peter Parker (Tobey Maguire) obyčajný študent s pozoruhodným nadaním na fyziku. To však bolo včera. Jediná návšteva oddelenia pre genetiku na Columbijskej univerzite a malé pohryznutie zmutovaným pavúkom ho radikálne zmenilo. Na druhý deň ráno už nepotrebuje ani silné dioptrie, ani hodiny v posilňovni. Okrem svalov dostal do vienka i superschopnosti pavúčieho rodu. Udrží sa na stene, môže sa aj hojdať sa na vláknach, má nadľudskú silu a predovšetkým pavúčí zmysel, ktorý ho varuje pred každým nebezpečenstvom. A ten bude potrebovať. Šialený milionár Norman Osborn (Willem Dafoe), vlastniaci chemickú firmu OsCorp, v ktorej prebieha výskum nanotechnológií, sa totiž práve premenil na Zeleného Goblina a hodlá s pomocou ničivých zbraní ovládnuť svet...

Zdroj: Markíza


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Spider-Man
Sam Raimi sa ujal komiksovej adaptácie Spider-man a zopakoval si réžiu hned dva-krát.Peter Parker(Tobey Maguire) je obyčajný chlapec,ktorého jedného dna na exkurzii pohryznie geneticky upravený super pavúk.O pár hodín prichádzajú prvé príznaky pohryznutia,ktoré sa stále zdokonalujú.Svoje schopnosti začne hned využívat na vyrobenie penazí.Potom pochopí že on dokáže pomáhat neviným ludom.Podielá sa na tomto rozhodnutí aj smrt jeho strýčka Bena.No Peter není sám s nadprirodzenými schopnostami.Doktor Norman Osborn(Willem Dafoe)zmutuje na zeleného skreta(Green Goblin),ktorý chce spúsobit chaos a Spider-mana/Petera zabit.Naviac je Peter zamilovaný do bývalej spolužiačky Mary Jane(Kirsten Dunst).Spider-man je komiksová adaptácia Amerického nakladatelstva Marvel.Vynikajúce efekty a hudba vás očaria natolko,že ho budete chciet vidiet znovu a znovu.


Autor: netopir55

Popis / Obsah / Info k filmu Spider-Man
Student Peter Parker získá po kousnutí geneticky upraveným pavoukem nadlidskou sílu a pavoučí dovednost kamkoliv vylézt. Své nenadálé schopnosti se rozhodne nasadit v boji proti zločinnosti.
Peter Parker se stal už v raném věku sirotkem, proto ho vychovává teta May a strýc Ben. Žije v Queensu životem normálního studenta: pracuje jako fotograf ve školních novinách, touží po krásné Mary Jane Watson a tráví spoustu času se svým kamarádem Harry Osbornem. Během jednoho pokusu ve škole ho pokouše geneticky upravený pavouk a Peter brzy zjistí, že má neobvyklou sílu a schopnosti. Nejprve je chce využít k tomu, aby získal peníze, ale tváří v tvář tragédii, která udeří blízko jeho domova, se rozhodne bojovat proti zločinnosti. Vezme si k srdci slova strýčka Bena: „S velkou sílou přichází i velká odpovědnost.“
Mezitím se megalomanský obchodník Norman Osborn, Harryho otec, začne také měnit. Jenomže jeho experiment se nepodaří tak, jak chtěl. Jeho inteligence a síla sice také vzroste, ale zároveň zešílí. Stane se z něj Green Goblin, největší Spider-Manův nepřítel, který podrobí Peterovo rozhodnutí bojovat proti kriminalitě a pomáhat nevinným lidem zatěžkávací zkoušce.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Spider-Man
Tobey Maguire je jednoduše nejlepší volbou pro postavu sociálně retardovaného středoškoláka Pe-tera Parkera a o schopnostech Willema Dafoea zahrát démonického zá-poráka také nikdo nepochybuje. To, že ani Maguire, ani jeho partnerka v roli Mary Jane Kirsten Dunstová Spider-Mana nikdy nečetli, bohatě vyvážil režisér Sam Raimi, jenž je velkým fanouškem Pavoučího muže, což prokazuje téměř v každé scéně. K pozitivům můžeme dále přičíst magickou
prezentaci světa newyorských střech a skloubení moderního stylu s jemným retro-nádechem komiksu ze šedesátých let. Film si lze pustit se čtyřmi různými doprovody. Ze dvou komentářů je zajímavější ten technicky zaměřený, v němž má hlavní slovo mistr vizuálních efektů John Dykstra. Dále je možné proložit film na konkrétních místech souvisejícími minidokumenty a konečně si jeho sledování lze zpestřit textovým doprovodem se spoustou zajímavostí nejrůznějšího druhu. Na bonusovém disku vedle dvojice povrchních dokumentů HBO first Look a Spi-der-Mania ční zejména materiál Spider-Man: Mythology ofthe 2í si Century, v němž má český, komiksu nepříliš znalý divák možnost nahlédnout do čtyřicetileté historie Spider-Mana a nechat si od jeho tvůrců vylíčit jeho výtvarný i charakterový vývoj.


Popis / Obsah / Info k filmu Spider-Man
Po čtyřiceti letech, které uplynuly od chvíle, kdy se poprvé objevil kreslený seriál o Spider-manovi, se pavoučí muž stane filovým hrdinou. Student Peter Parker (Tobey Maguire) se stal už v raném věku sirotkem, proto ho vychovává teta May a strýc Ben. Žije v Queensu životem normálního studenta: pracuje jako fotograf ve školních novinách, touží po krásné Mary Jane Watsonové a tráví spoustu času se svým kamarádem Harry Osbornem. Behem jednoho pokusu ve škole ho pokouše geneticky upravený pavouk a Peter brzy zjistí, že má neobvyklou sílu a schopnosti. Nejprve je chce využít k tomu, aby získal peníze, ale tváří v tvář tragédii, která udeří blízko jeho domova, se rozhodne bojovat proti zločinnosti. Vezme si k srdci slova strýčka Bena: "S velkou sílou přichází i velká odpovědnost." Mezitím se megalomanský obchodník Norman Osborn (Willem Dafoe), Harryho otec, začne také měnit. Jenomže jeho experiment se nepodaří tak, jak chtěl. Jeho inteligence a síla sice také vzroste, ale zároveň zešílí. Stane se z něj Green Goblin, největší Spider-manův nepřítel, který podrobí Peterovo rozhodnutí bojovat proti kriminalitě a pomáhat nevinným lidem v zatěžkávací zkoušce.

Autor/Zdroj: /mraveniště


Popis / Obsah / Info k filmu Spider-Man
Dalším z filmů přímo inspirovaných slavným komiksem je adaptace seriálu scenáristy Stana Leeho a kreslíře Stevea Ditkoa Spider-Man (Pavoučí muž), který si ke čtenářům poprvé našel cestu v roce 1962 v posledním čísle sešitu Amazing Fantasy, jenž byl díky úspěchu nového hrdiny brzy přejmenován na Amazing Spider-Man. Stan Lee v rámci svého komiksového impéria, legendárního nakladatelství Marvel Comics, zaštítil jako vedoucí výroby i jiné komiksové snímky poslední doby plánované jako filmové série (Blade, X-Men). Snímek Sama Raimiho ovšem není prvním pokusem Pavoučího muže změnit žánr (objevil se už ve čtyřech hraných TV seriálech a letos i v jednom animovaném, ale i ve dvou videohrách), je však jeho prvním filmovým dobrodružstvím. Důvodem, proč se adaptace Spider-Mana tak dlouho odkládala, bylo patrně dosud nedostačující trikové zázemí, umožňující titulnímu hrdinovi svobodný pohyb vysoko nad newyorskými ulicemi prostřednictvím pavoučích vláken. - Podobně jako u jiných slavných komiksových postav autoři i v tomto filmu (jenž je úvodním dílem předpokládané série, čemuž nasvědčuje otevřený konec i exponování hned několika příštích zloduchů) ukazují zrod hrdiny s nadlidskými schopnostmi i osobní traumata, jež ho formují. Pavoučí protagonista disponuje podobně jako Bruce Wayne/Batman či Clark Kent/Superman dvojí identitou: po zjištění svých zvláštních schopností vyvolaných náhodně kousnutím geneticky zmutovaného pavouka si i nadále zachovává všednodenní existenci předměstského outsidera. Nenápadný brýlatý student Peter Parker tají svou druhou identitu i před milovanou Mary Jane, která ho odmítá a která je naopak zamilovaná do jeho hrdinské podoby ochránce spravedlnosti ve velkoměstských ulicích. Také Spider-Man má vedle "obyčejných" zlodějíčků a pobertů rovnocenného soupeře zvaného Green Goblin. Netuší, že pod maskou brutálního útočníka se skrývá otec jeho kamaráda Norman Osborn, vědec angažovaný ve výzkumu nanotechnologií, jenž po riskantním experimentu ztratil vládu nad svým mocichtivým "druhým já". V rukou scenáristy Davida Koeppa a režiséra Sama Raimiho se pro vyprávění stává klíčovou právě otázka ovládnutí nových schopností a jejich využití nikoli k obohacení, ale ke konání dobra. Metafora dospívání mladíka v muže se dotýká i Peterových vztahů k mužským vzorům, zastupujícím zemřelého otce - "světlému" strýci Benovi a "temnému" Osbornovi. "Psychologickému" základu vyprávění dodává vážnou přesvědčivost hlavní představitel Tobey Maguire. Jeho spoluhráči, Willem Dafoe (Norman Osborn) a Kirsten Dunstová (Mary Jane), však zůstávají v zajetí komiksových stereotypů. Disproporce mezi realistickou linií vyprávění a digitálně estetizovanými "nerealistickými" akcemi (byť zasazenými do ulic skutečného New Yorku) oslabuje účinek komerčně ambiciózního díla. - Vzhledem k tomu, že se titulní hrdina pohybuje po newyorském Manhattanu a že se v záběrech několikrát objevily budovy WTC, uvedení snímku do kin pozastavily události z 11. září 2001. - Při velkorysé premiéře titul překonal v USA dosavadní rekord v tržbách za víkend (jejž držel Harry Potter a Kámen mudrců) a poprvé pokořil i stomilionovou hranici (114 844 000 $).
Alena Prokopová Filmový přehled 2002/6

Autor/Zdroj: Prokopová Alena/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Amazing Spider-Man (2012)

 Amazing Spider-Man (2012)
Amazing Spider-Man n
The Amazing Spider-Man
Žánr: akční / fantasy / komiks / sci-fi
Země: Spojené státy americké
Režie: Marc Webb

(---)

Senzační Spider-Man (2008) [TV seriál]

 Senzační Spider-Man (2008) [TV seriál]
Senzační Spider-Man n
The Spectacular Spider-Man
Žánr: animovaný / dobrodružný
Země: Spojené státy americké
Režie: Dave Bullock, Jennifer Coyle, Victor Cook

(---)

Spider-Man 3 (2007)

 Spider-Man 3 (2007)
Spider-Man 3 n
 
Žánr: sci-fi / dobrodružný / fantasy / akční
Země: Spojené státy americké
Režie: Sam Raimi

(---)

Spider-Man 2 (2004)

 Spider-Man 2 (2004)
Spider-Man 2 n
 
Žánr: dobrodružný / fantasy / akční
Země: Spojené státy americké
Režie: Sam Raimi, Dianne Crittenden

(---)

Spider-man (2003) [TV seriál]

 Spider-man (2003) [TV seriál]
Spider-man n
 
Žánr: animovaný / dobrodružný / akční / krimi / sci-fi
Země: Spojené státy americké / Kanada
Režie: Susan Blu, Sebastian Brodin, Alan Caldwell

(---)

Spider-man bez hranic (1999) [TV seriál]

 Spider-man bez hranic (1999) [TV seriál]
Spider-man bez hranic n
Spider-Man Unlimited
Žánr: animovaný / akční / dobrodružný / rodinný
Země: Kanada
Režie: Patrick Archibald

(---)

Spider-man (1994) [TV seriál]

 Spider-man (1994) [TV seriál]
Spider-man n
 
Žánr: akční / rodinný / animovaný / krimi / fantasy
Země: Spojené státy americké
Režie: Bob Richardson

(---)

Hodnocení filmu

77.8 %
9   - curil
9   - jarda53
4   - green-tea
8   - veverka-zr
8   - MARi0
3   - hvezdyn
8   - hledasenik
8   - Justik66
8   - Frolíček
4   - Hugin
9   - M.A.G.
8   - ajaajena
7   - Prasoid
7   - Agostino
8   - Lienocka22
10 - Duri86
8   - salte
7   - georginaa
9   - LenC2
8   - ignac1

TV Program

ČT1 - To je vražda, napsala (1984) [...

09:00 - 09:48

8 minut již uběhlo
40 minut zbývá do konce

ČT2 - Zázračná planeta: Špionáž v di...

09:05 - 10:01

3 minut již uběhlo
53 minut zbývá do konce

NOVA - Ulice (2005) [TV seriál]

09:00 - 10:00

8 minut již uběhlo
52 minut zbývá do konce

Prima - M.A.S.H. (1972) [TV seriál]

08:45 - 09:20

23 minut již uběhlo
12 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 147957
Osobností: 626673
Fotografií: 562505
Plakátů: 266833
Obsahů a biografií: 135799

Poslední komentáře

Ledově ostří (2007)

Ledově ostří
Ferrell zkrátka natočí film   který žeru, nebo film který   mě vůbec nezaujme. U tohohle   filmu jsem se bavil. Kombinace   Ferrell + Heder je více >

Autor: p.a. | Hodnocení: 8 / 10

Smrtonosná zbraň (1987)

Smrtonosná zbraň
Perfektní začátek série.   Seržant Murtaugh je podle mě   životní role Danny Glovera.   Chemie mezi ústřední   dvojicí funguje bezvadně.   Gary více >

Autor: p.a. | Hodnocení: 9 / 10

Šílený Max 3 (1985)

Šílený Max 3
Nechápu tak nízké   hodnocení. Dát tomuto filmu   pod pět hvězd je   nepochopení žánru a filmu   vůbec. Tento film je   důstojným vyvrcholením více >

Autor: p.a. | Hodnocení: 9 / 10

Rytíři z Houstonu (1987) [TV ser...

Paré a Beck.

Rytíři z Houstonu
Dodnes mám tenhle seriál v   paměti. Dobrý děj, akce a   zábava. Perfektní dvojka   poldů. Dodnes si tento   seriál pomatuji z vysílání   více >

Autor: p.a. | Hodnocení: 8 / 10

Šílený Max 2 (1981)

Jen tak dál Maxi!!

Šílený Max 2
Max Rockatansky podruhé.   Díky kolosálnímu úspěchu   prvního dílu mohl George   Miller použít mnohem   větší rozpočet a je to   znát. Už více >

Autor: p.a. | Hodnocení: 9 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.062/0.024