ohodnotit

Smrt stopařek

Žánr:
Rok:
1979
Délka:
83 minut
Premiéra v ČR:
1.10.1979
„Kriminální film na motivy skutečného případu“
Popis / Obsah / Info k filmu Smrt stopařek
Řidič Chorvát, který si nedávno odseděl několikaletý trest odnětí svobody, je nebezpečným psychopatem, jehož samota a podvědomá touha po rodině vede k násilí. Zatímco mladá číšnice Klímová se jeho útoku podvolí a zachrání si tak život, dvojice mladých dívek, kterým ujel vlak, a proto přijmou Chorvátovu nabídku na odvoz, se znásilnění brání. Druhý den jsou na skládce nalezena jejich mrtvá těla. Pod vedením detektiva Kameníka a jeho asistenta Horáčka se rozjíždí pátrání komplikované řadou nečekaných překážek. Hlavní svědek nečekaně umírá na mrtvici a vrah dlouho uniká pozornosti vyšetřovatelů díky shodě náhod, která mu na dobu vraždy zajistila alibi. Přesto se policistům podaří poměrně brzy odhalit vrahovu totožnost. Než ho však stačí zatknout, vycítí vrah nebezpečí, zmocní se rukojmího, malého Míši, syna jeho nájemnice, a s policisty v patách s ním prchá směrem k hranicím.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Smrt stopařek
Charvát zatajuje před okolím, že byl ve vězení a nyní pracuje jako řidič nákladního auta. Vůči ženám se objevuje neovladatelná agrese a dopustí se dvojnásobné vraždy. Před ohrožujícím odhalením unese syna bytné. Film je natočen podle skutečných událostí.


Autor: Serpentina

Popis / Obsah / Info k filmu Smrt stopařek
Řidiči Charvátovi se úspěšně daří tajit před okolím jak svůj pobyt ve vězení, tak i nezvladatelnou agresivitu vůči ženám. Jednoho dne vezme do auta dvě stopařky a cestou obě zavraždí. Těla pohodí na místě, jež nemá nic společného s jeho osobou, a domnívá se, že tím zahladil všechny stopy. Přesto se ho zmocní strach před dopadením, rozhodne se tedy uprchnout přes hranice. Aby se pojistil, bere si s sebou rukojmí malého synka své bytné. Policejní vyšetřovatelé jsou mu však na stopě...

Na motivy skutečného kriminálního příběhu napsal scenárista Vojtěch Měšťan.


Popis / Obsah / Info k filmu Smrt stopařek
Napínavé filmy patří od začátku kinematografie k soli programů kin. Není vůbec náhodné, že strhují značnou pozornost diváků. Už proto, že to jsou snímky akční, že se v nich mnoho děje, že se jako diváci máme na co koukat, že sledujeme rozvíjení zápletky mnohdy se zatajeným dechem. Proto taková obliba toho, čemu se nepřesně říká detektivka nebo správněji kriminální žánr. V naší domácí tvorbě nemáme zrovna mnoho podařených snímků tohoto druhu. To neznamená, že takové filmy u nás nevznikly. Pamatujeme se na některá díla režiséra Petra Schulhoffa, nezapomeneme na Sequensův televizní seriál případů majora Zemana, vždycky si připomeneme Polákovo Páté oddělení a některé jiné snímky.

Právě režisér Jindřich Polák, tvůrce někdejšího Pátého oddělení a nedávného snímku Noc klavíristy, nám nyní natočil nový akční film s názvem SMRT STOPAŘEK. Jak vidět, nejde o to, utajit před divákem oč ve snímku jde. Nesnaží se o to od začátku ani scénář, na němž režisér spolupracoval s Vojtěchem Měšťanem a který vznikl podle skutečné události. O nijaké utajování také nejde. Protože to je film, který si vzal za cíl především varovat, být výstrahou.

V tom spočívá i oprávněnost díla. V tom, že se snaží varovat některé lehkomyslné diváky či vlastně divačky, hlavně mladé, před nebezpečími, která na ně mohou čekat tam, kde je nepředpokládají. V tomto případě jde o to, varovat před neuváženým a lehkomyslným stopováním neznámých řidičů, které může také moc ošklivě skončit. Má to však háček, protože záporný hrdina příběhu, vrah Charvát, je vykolejený, nenormální člověk, který by znamenal obdobné nebezpečí i jinde než zrovna za volantem auta, a i pro jiné než jen pro stopařky.

Film Smrt stopařek je velmi poutavě natočený a nikdo nemůže pochybovat o tom, že získá mnoho diváků. Přes profesionalitu a zručnost, s níž je vytvořen, se však někde v polovině lomí, když se příběh obrací v celkem jiný, v příběh vyšetřování zločinu. A samotný závěr dokonce trošku přehání, stejně jako zbytečné zdůrazňování důležitých rekvizit, které při objevení doprovází tak zvýrazněný hudební doprovod, že každý hned ví, kolik uhodilo. Také závěr je trochu přitažený za vlasy a trochu až nadneseně se v něm útočí na divákovy nervy.

Vadí zbytečně zdůrazněný naturalismus ve scénách znásilnění a vraždy i potom ve scénách, kdy se vrah snaží zahladit stopy. Tady by asi méně bylo víc, i když i tohle jistě získá zájem hlavně senzacechtivých diváků. Je však otázka, jestli se právě tomu mělo vycházet tolik vstříc.

Hlavní vadu vidím v samém základu celého filmu, už v námětu a potom ve scénáři, který však s tím už ani nemohl nic dělat. Vrah Charvát je totiž vykolejený člověk, nenormální, tedy typ, který nemá společenské zázemí. Takový člověk se může pochopitelně vyskytnout v kterékoli společnosti kdekoli na světě a všude představuje stejné nebezpečí. A protože se nedozvíme nic, co by nám jakkoli objasňovalo, proč tomu tak je, nemůžeme než sledovat celý příběh jako celkem výjimečnou záležitost, která potom také nemůže mít onen společenský dopad, který snad tvůrci zamýšleli svému dílu dát.

Jinak nutno jen pochválit režiséra Poláka za to, jak si vybral herce, jak do hlavní negativní role obsadil neotřelou tvář polského hromotluka Marka Perepeczka (mluví ho Vilém Besser) i jak vybral představitelky mladých obětí, i to, jak pod jeho taktovkou všichni dobře hrají. Nelze než pochválit znamenitou kameru Josefa Vaniše, která při dobrých barvách dokáže až dokumentárně vytvořit atmosféru. Všechno to je herecky, režijně, kamerou i ostatními složkami filmové profese dobře udělané a to je klad. Přesto vzpomeneme na někdejší Polákovo Páté oddělení, protože přes všechnu, bohužel, nespornou tragickou aktuálnost výstrahy je Smrt stopařek přece jen právě společensky o mnoho méně hluboká.

KLIMENT, Jan. Filmové varování. Český napínavý snímek Smrt stopařek. Rudé právo. 1979 [20. prosinec], roč. 60, č. 300, s. 5.


Popis / Obsah / Info k filmu Smrt stopařek
Na motivy skutečného kriminálního příběhu .
Mladá číšnice Klímová jede autostopem starým nákladním vozem, jehož šoférem je Charvát. Cesta má značně dramatický průběh, ale Klímová je typ člověka, který se dovede smířit s každou situací, a takse se svým "svůdcem" dokonce snaží spřátelit. Netuší však, kdo řidič Charvát opravdu je a že její poovolné chování jí zachránilo život. Charvát je velmi nebezpečný. Právě se vrátil z výkonu trestu, což pečlivě tají. Bydlí jako spořádaný nájemník u rozvedené paní Jarošové, jejíž synek Míša má Charváta skuteřně rád. Charvátovo chování k ženám má však vysloveně patologické rysy. Snad za to poněkud může jeho samota, kterou těžce nese, a jeho podvědomá touha po rodině. Při rozhovorech s neznámými lidmi se Charvát představuje jako ženatý člověk, otec syna, kterého v jeho představách hraje malý Míša. Jednou v noci Charvát velmi zatouží po ženě. Jezdí proto se svou dodávkou krajem, až potká dvě dívky: Evu Vaňkovou a Martu Černou, kterým ujel poslední vlak. Dívky uvítají Charvátovu nabídku, že je odveze kam budou potřebovat. Tento autostop byl jejich posledním. Charvát zahrabe mrtvoly dívek na skládce, ale i při vší opatrnosti zanechá několik stop: auta si všimnou náhodní pozorovatelé a při likvidaci svršků obětí vytrousí doma v kůlně zlaté hodinky Evy Vaňkové. Přesto Charvátovi nahrává několik náhod. Podaří se mu na inkriminovanou dobu zajistit alibi, dostává nový vůz, jeden z hlavních svědků umírá náhle na mrtvici. Vyšetřovatel Kameník si při studiu detailních fotografií všimne, že vrah při rdoušení obětí zřejmě nepoužíval palce. I výpověď ženy, kterou Charvát znásilnil, hovoří o muži s deformovaným palcem. Na scéně se znovu objevuje číšnice Klímová, která na svém "příteli" žádá, aby jí přestěhoval nábytek do nového bytu. Charvát má v úmyslu jí ze strachu před udáním zavraždit. Klímová však v době, kdy se vraždy staly, byla mimo republiku a o celém případu nic neví. Proto není Charvátovi nebezpečná. Mezitím paní Vaňková informuje kriminalistu Kameníka o zlatých hodinkách, které její dcera nosila na krku. Popis hodinek vysílá televize. Pátrání dostane konkrétní směr, když je vrah náhle identifikován podle záznamů z vězeňské nemocnice. Charvát si totiž při výkonu trestu způsobil úmyslné zranění, které mu deformovalo palec. Matka malého Míši prožívá těžké chvíle: dozví se, že má v bytě "kriminílníka". Z televizního vysílání zjistí, že hodinky, které před nedávnem objevil Míša v kůlně, odpovídají popisu hodinek zavražděné… Bezpečnost si jede pro vraha, ale ten včas "Chytí vítr". Prchá za nedobrovolné pomoci bytné a jejího syna, kterého bere s sebou jako rukojmí. Charváta na cestě k hranicím sleduje Bezpečnost. Kameník ze strachu o dítě, které vrah ohrožuje ulradeným revolverem, dlouho váhá se zákrokem. Až těsně u hranic se podaří vraha zneškodnit a Míšu zachránit.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

73.8 % (216)
8   - argenson
6   - curil
7   - cicis
7   - Erkul
8   - jarda53
8   - clara.bow
8   - green-tea
8   - veverka-zr
9   - Angelika28
5   - hvezdyn
5   - Frolíček
7   - FLA
4   - Hugin
8   - M.A.G.
8   - ajaajena
6   - Prasoid
10 - Petra.Barb
7   - Agostino
7   - georginaa
7   - LenC2

TV Program

ČT1 - Doktor Martin (2014) [TV seriá...

20:05 - 21:00

49 minut již uběhlo
6 minut zbývá do konce

ČT2 - Fotbal: SK Slavia - FK Zenit P...

20:40 - 23:00

14 minut již uběhlo
126 minut zbývá do konce

NOVA - Ordinace v růžové zahradě 2 (2...

20:20 - 21:40

34 minut již uběhlo
46 minut zbývá do konce

Prima - Krejzovi (2018) [TV seriál]

20:15 - 21:35

39 minut již uběhlo
41 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 154146
Osobností: 639169
Fotografií: 586400
Plakátů: 278306
Obsahů a biografií: 141201

Poslední komentáře

Jurský park 3 (2001)

Jurský park 3
Tenhle film mě celkem   překvapil. Očekávala jsem   další povedenou a logickou   zápletku s logickou   návazností a logickým   uvažováním těch více >

Autor: Izzy8635 | Hodnocení: 7 / 10

Město (2010)

Město
║Rozpočet   $37miliónov║Tržby USA   $92,186,262║Tržby   Celosvetovo $156,786,262▐   Tržby za predaj Blu-ray v USA   $21,134,199 //počet   více >

Autor: T2 | Hodnocení: 8 / 10

Město 44 (2014)

Město 44
║Rozpočet PLN   24miliónov║Tržby   Celosvetovo $7,765,000▐   toľko práce okolo   výpravnosti a dejovo také   neotrelé až priam mimózne   více >

Autor: T2 | Hodnocení: 4 / 10

Červená želva (2016)

Červená želva
║Rozpočet   $-miliónov║Tržby USA   $828,165║Tržby Celosvetovo   $4,000,000▐ fakt neviem,   prišlo mi to dosť pasívne a   nikam výrazne více >

Autor: T2 | Hodnocení: 4 / 10

Díra (1960)

Díra
Zaujímavá dráma z   väzenského prostredia o   neúspešnom pokuse o útek. S   menším počom dialógov a   drsných rečí, škoda, že   aj bez hudby.

Autor: Manučao | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Load: 0.046/0.015