Šílenství krále Jiřího (1994)

Šílenství krále Jiřího (The Madness of King George)
75.6 %
 
 

The Madness of King George

    Žánr: životopisný / komedie / drama / historický
    Země: Velká Británie
    Délka: 106 min.
„Že se král chová jako šílenec? Ale kdo by mu to vyčítal, vždyť je to král. Král Jiří III. v podání neodolatelného Nigela Hawthorneho alias Sira Humphreyho z Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére.“
Ledaskdo už si všiml, že se král Jiří III. nechová zrovna rozumně. Ale kdo by mu odporoval? Vždyť je to král, a navíc velmi oblíbený mezi svými poddanými, což dokáže i velkou excentričnost hravě omluvit. Nicméně, u dvora je pár jedinců, kteří by se vladaře rádi zbavili a kterým králova zjevná nepříčetnost hraje do karet. Vede je velmi mocný, nebezpečný a bezskrupulózní muž, králův syn, princ z Walesu. Právě on také při pohledu na otcovy výstřelky okamžitě navrhne v Parlamentu zákon, který by prohlásil krále za šíleného a regentství společně s korunou předal do rukou následovníka. Tedy do jeho rukou. To už se ale díky královi loajálnímu ministerskému předsedovi Pittovi a také díky královně Šarlotě na Jiřím střídají ti nejlepší, ale také nejzvláštnější doktoři své doby a snaží se přivést svého panovníka zpět k rozumu. A kdo ví, i přes značně šarlatánské metody, připomínající mnohdy mučení, možná jeden z nich opravdu uspěje.
V historickém komediálním dramatu, natočeném na základě reálných dějinných událostí a oceněném soškou Akademie, exceluje elitní herecká společnost v čele s Nigelem Hawthornem, u nás známým především díky seriálům "Jistě, pane ministře" a "Jistě, pane premiére", s oscarovou Helen Mirrenovou, Ianem "Bilbo" Holmem a s Rupertem Everettem. Režisérem snímku se stal tehdy debutující Nicholas Hytner.

režie:
Nicholas Hytner
 
 
hraje:
Nigel Hawthorne (Jiří III.), Helen Mirren (královna Charlotte), Ian Holm (doktor Willis), Rupert Graves (Greville), Amanda Donohoe (Lady Pembroke), Rupert Everett (princ waleský), Julian Rhind-Tutt (vévoda z Yorku), Julian Wadham (Pitt), Jim Carter (Fox), Geoffrey Palmer (Warren), Charlotte Curley (Amelia), Anthony Calf (Fitzroy), Matthew Lloyd Davies (Papandick), Adrian Scarborough (Fortnum), Paul Corrigan (Braun), John Wood (Thurlow), Barry Stanton (Sheridan), Struan Rodger (Dundas), Caroline Harker (slečna Fitzherbertová)
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.