reklama
 
ohodnotit

Šíleně smutná princezna

Rok:
1968
Délka:
89 minut
Premiéra v ČR:
7.6.1968
„O princi v žaláři, smutné princezně a dvou nenapravitelných intrikánech.“
Popis / Obsah / Info k filmu Šíleně smutná princezna
Král Jindřich jede se synem na státní návštěvu k sousednímu králi Dobromyslu Veselému. Má to být návštěva zásnubní, protože se před lety dohodli, že až Jindřichův syn vyroste, vezme si za ženu Dobromyslovu dceru. Princi se však do ženění, navíc s princeznou, kterou nikdy neviděl, příliš nechce, a tak není divu, že uteče dřív, než kočár dorazí do zámku krále Dobromysla. Při útěku se seznámí s pohlednou dívkou a vyptává se jí na princeznu. Spadne však do vody a skončí v královském vězení. Brzy také zjistí, že dívka je ve skutečnosti princezna. Mezitím se sejdou proradní královští rádcové Ypsilon a Iks, kteří chtějí svatbě zabránit. Zdá se, že to nebude těžké, protože princezna se zamilovala do mladíka ve vězení a odmítá provdat se za prince. Aby si vynutila své, rozhodne se předstírat smutnou princeznu. Král místo aby vyhlásil, že dá princeznu tomu, kdo ji rozesměje, zakáže v celém království smích. Při kontrole dodržování zákazu se mu konečně dostane do ruky pohádka o uzdravení smutné princezny. Zruší tedy zákaz a vyhlásí odměnu za uzdravení princezny. Dostaví se samozřejmě i princ, když však vyjde najevo pravda, princezna se urazí a mladík je opět uvězněn. Zdá se, že pikle obou rádců budou mít úspěch. Králové si vyhlásí válku, a o to jim celou dobu šlo.

Zdroj: Nova


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Šíleně smutná princezna
Česká filmová pohádka Šíleně smutná princezna režiséra Bořivoje Zemana vypráví prostý příběh dvou mladičkých královských dětí, které jejich otcové již před lety zasnoubili, avšak které chtějí o svém osudu a životních partnerech rozhodovat ze své vlastní vůle. Tedy v podstatě známý pohádkový motiv, nebo chcete-li, milostný motiv v pohádkovém rouše. Režisér Zeman prohlásil, že vědomě navazuje na svou Pyšnou princeznu z roku 1952. Velkou popularitu této pohádce zajistilo i herecké obsazení: do rolí královských dětí vybral režisér Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře. I v dalších rolích se objevil výkvět českého herectví – například Jaroslav Marvan, Josef Kemr, Bohuš Záhorský a Stella Zázvorková. Hudbu složil Jan Hammer.

Zdroj: ČT


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Šíleně smutná princezna
Proč vlastně musela být princezna tak šíleně smutná? Tomu se nelze divit. Umíte si představit, co vymyslel její královský tatíček Dobromysl spolu se sousedním králem Jindřichem? Na základě jedné dávné nerozhodně ukončené bitvy se v dospělosti dostane Jindřichovu synu Václavovi za ženu Dobromyslova dcera, princezna Helena. Komu by se taková vyhlídka na sňatek s někým, když jste ho v životě neviděli, líbila? Takhle uvažuje i královský princ a cestou k nevěstině zámku zkrátka a dobře „vezme roha“.
TRHAN NEBO PRINC?
Nenápadně a inkognito se dostane do zámku princezny. Předtím se ovšem stihne seznámit s dívkou s pořádně prořízlou pusou. Ač je mu sympatická, princi to nedá, aby se nezeptal na princeznu. Jsou mu alespoň ukázána okna, za nimiž jeho královská nevěsta bydlí.
Mezitím rozzlobený pan otec, král Jindřich, dorazí na přátelskou cestu k Dobromyslovi. Nemůže říct, že jeho syn Václav před možným sňatkem s princeznou raději utekl. Výmluva je tedy předem daná – princ ochořel. „Neochořel, utekl před naší dcerou,“ odhalí o něco později Dobromysl Jindřichovu lež, když dostane zprávy od svého generála Iks o pravém stavu věci. Generál Ypsilon z Jindřichovy družiny zase podstrčí svému nadřízenému informaci o tom, kterak princezna chodí do vězení za jakýmsi trhanem. Kdo je vlastně ten trhan? Ano, správně, je to princ Václav, jehož nedovolené vniknutí na královskou zahradu je potrestáno žalářem za dozoru přísného kata s výborným francouzským přízvukem. Nedat znát na sobě žádné překvapení – tímto heslem se zřejmě řídí princ Václav, když zjistí, že tajemná dívčina navštěvující ho ve vězení, je ve skutečnosti ta nesympatická princezna Helena. Ona však ještě netuší, kdo ve vězení vlastně sedí...
A odtud pramení princeznin šílený smutek. Je smutná, moc smutná, protože se nechce provdat za prince, ale prosadit si sňatek s trhanem z vězení, co má: „krávu zaparkovanou za parkem, ale jinak je eňo ňůňo.“ Pravda, s tím smutkem to není až tak hrozné, musí se tomu šikovně pomoci, aby princezna ronila neustále slzy.

SMÍCH NEBO PLÁČ?
Chudák tatínek Dobromysl. Jednu ostudu sotva zažehnal a usmířil se s králem Jindřichem, i když ke svatbě nedošlo, a najednou mu ochoří těžkým smutkem dcera. Snaha ji rozesmát? Kdepak, slzí ještě víc. Dobře, zakáže se tedy smích, ale i to je chyba. Naštěstí poradí známý z hostince – princeznu dostane za ženu ten, kdo ji rozesměje, a půlku království k tomu. Nestane-li se tak, šmik! Královský kat s francouzským přízvukem bude mít plné ruce práce.
Marná snaha princeznu rozesmát. Jeden nápadník za druhým je neúspěšný. A tu najednou přichází ten trhan z hladomorny a je odhalen zmizelý princ Václav! Princezna by mohla být spokojená, jenže ona chce zpátky svého trhana. Královská ostuda hrozí podruhé. Generálové už zahajují boj, ale jak už to bývá, konec dobrý, všechno dobré, a v zámeckém vězení klíč spadený do hluboké studny je také klíčem k lásce princezny Helenky a prince Václava.

KDE SE NATÁČELO?
Roztomilá pohádka plná veselých písniček se natáčela převážně na dvou místech, vzdálených od sebe několik set kilometrů. Jedním z nich je zámek Blatná na pomezí Středních a Jižních Čech, druhým je zámek Bojnice nacházející se na Slovensku. ¨

KUDY PROCHÁZELA PRINCEZNA?
Nejprve si ale řekněme, kde se nachází onem potok, kudy princezna Helenka procházela zamřížovanou brankou? Autor knihy NEJZNÁMĚJŠÍ FILMOVÁ MÍSTA KŘÍŽEM KRÁŽEM PO ČESKU, Radek Laudin, po tajemné brance také pátral. Místo, kde se poprvé potkávají zcela inkognito královští snoubenci, se jmenuje ve skutečnosti Chlumské draha a nachází se několik kilometrů od Blatné. Jenže zklamání je velké. Nejen že místo je hodně zarostlé, ale žádná branka zde vůbec není. Jednalo se totiž jen o filmařskou rekvizitu.

„BLATNO-BOJNICKÝ“ ZÁMEK
Zdá se Vám ten nápis víc než zvláštní? Věřte, že k jeho napsání je dobrý důvod. Tvůrci pohádky Šíleně smutná princezna totiž vytořili tak dobře sladěný sled záběrů, že prolnuli exteriér bojnického zámku a parku s parkem na Blatné! Vše tedy vypadá jako jedno jediné místo. Vezměme si např. známý záběr, kdy se pod princem propadne uschlá větev: „Neradit, všechno vím, všechno znám,“ říká princ a šup...zahučí do vody. Divák napřed vidí záběr na vrbu. Ta se nacházela v bojnickém parku. Ale voda, do níž Václav spadne, je blatenský zámecký rybník. Filmaři jsou ovšem mistři střihu a tak se princ po vystoupení na břeh ocitne opět o několik set kilometrů dál v areálu zámku Bojnice. To jsou skutečná kouzla, že? I když v úvodních titulcích vidí divák záběry na bojnický zámek, při dobrém ostřížím zraku zde najdeme i prolínající se blatenskou zámeckou věž. Tak už rozumíte, proč ten nadpis? Při dalším sledování známé pohádky máte o důvod víc, proč se dívat víc než pozorně.


Zpracováno s využitím publikace:
LAUDIN, Radek: Nejznámější filmová místa křížem krážem po Česku, nakladatelství Fragment, Praha, 2008, 1. vydání, ISBN: 978-80-253-0578-2


Autor: Petra.Barbie

Popis / Obsah / Info k filmu Šíleně smutná princezna
Hudební pohádka Šíleně smutná princezna je určena především malým - ovšem ne těm nejmenším divákům. Vypráví příběh prince a princezny ze sousedních spřatelených zemí, které mají uzavřít sňatek, o čemž rozhodli jejich moudří otcové se svými rádci. Královské děti však o svém osudu chtějí rozhodnout samy a samy si také touží vybrat životního partnera, který se bude líbit jim, a ne takového, kterého určí jejích otcove v zájmu státních důvodu.


Autor: caseyjones

Popis / Obsah / Info k filmu Šíleně smutná princezna
Pohádkový příběh s mnoha písničkami: princ a princezna ze sousedních spřátelených zemí mají uzavřít sňatek. Na tom se dohodli oba moudří panovníci a jejich rádcové. Královské děti však mají vlastní hlavu a znají svou vlastní cestu ke šťastnému konci... Další z filmových pohádek režiséra B.Z. nenabyla proslulosti Pyšné princezny a filmu Byl jednou jeden král, ale i ona se po letech stala oblíbenou a vyhledávanou jistotou pro příjemné chvíle u rodinného videa.

Autor/Zdroj: Březina Václav/Lexikon českého filmu


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

82.8 %
7   - SvoKar
10 - argenson
8   - cicis
7   - curil
7   - Erkul
9   - jarda53
8   - clara.bow
10 - green-tea
8   - efCZa
10 - veverka-zr
7   - Angelika28
10 - řepešínský
10 - hvezdyn
5   - hledasenik
9   - LiborF
8   - Frolíček
9   - M.A.G.
10 - martin.stu
8   - jmenuji.se
10 - ajaajena

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 147920
Osobností: 626507
Fotografií: 562153
Plakátů: 266691
Obsahů a biografií: 135776

Poslední komentáře

Nemilosrdní (2015)

Bezvýznamní

Nemilosrdní
Stárnoucí Jean Reno se ve   snímku pokusil vzkřísit   postavu Leona, tentokrát na   druhé straně zákona. Pokus   se nezdařil. Film je naprosto více >

Autor: radegaster | Hodnocení: 4 / 10

Lovec trolů (2010)

Brutal odpad

Lovec trolů
Hnus Snímek lze doporučit   jen jedincům kteří   absolvovali lobotomii.   Nechápu, jak někdo může   vyhodit peníze pro natočení   takového více >

Autor: radegaster | Hodnocení: 1 / 10

Kingsglaive: Final Fantasy XV (2...

Umělohmotná nuda

Kingsglaive: Final Fantasy XV
Animovaný souboj dobra se   zlem ve všech rozměrech.V   žánru by to zase nebyl až   takový problém ovšem   dotáhnout (rozvinout)   scénář to je více >

Autor: radegaster | Hodnocení: 3 / 10

Hrdina Max (2015)

To je tak krásné

Hrdina Max
Strhující příběh podle   skutečné události zaujme   každého malého i velkého   diváka. Napínaví příběh   o přátelství člověka a   psa tentokrát na úplně   jiné téma než jsme zvyklí.

Autor: nefertiti103 | Hodnocení: 10 / 10

Vymítání Molly Hartleyové (2015)

Vymítání Molly Hartleyové
Horor o vymítání ďábla z   mladé dívčiny opět   nepřináší nic nového,   originálního. Od doby   natočení "Vymítače   ďábla" (r. William více >

Autor: curil | Hodnocení: 5 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.057/0.019