Obsah filmu Sicilská rebelka
Strhující obraz současné sicilské mafie. Skutečný případ, který se odehrál na Sicílii na počátku 90. let zpracoval režisér Marco Amenta nejprve v dokumentárním filmu "Diario di una siciliana ribelle (1997)". Vycházel z deníku sedmnáctileté Sicilanky Rity, která se rozhodla svědčit proti lidem v rodném městečku, aby pomstila smrt svého milovaného otce a bratra. Dokument, v němž režisér kombinoval rozhovory s pamětníky s citacemi z autentického Ritina deníku, získal mnoho mezinárodních cen. Deset let poté se Amenta rozhodl natočit hranou verzi téhož případu. Rita, která jako malá zažila na vlastní oči vraždu svého otce a později i svého...
Strhující obraz současné sicilské mafie. Skutečný případ, který se odehrál na Sicílii na počátku 90. let zpracoval režisér Marco Amenta nejprve v dokumentárním filmu "Diario di una siciliana ribelle (1997)". Vycházel z deníku sedmnáctileté Sicilanky Rity, která se rozhodla svědčit proti lidem v rodném městečku, aby pomstila smrt svého milovaného otce a bratra. Dokument, v němž režisér kombinoval rozhovory s pamětníky s citacemi z autentického Ritina deníku, získal mnoho mezinárodních cen. Deset let poté se Amenta rozhodl natočit hranou verzi téhož případu. Rita, která jako malá zažila na vlastní oči vraždu svého otce a později i svého bratra udělala bezprecedentní krok, jímž si podepsala rozsudek smrti. Vypravila se za soudcem, specializovaným na mafiánskou kriminalitu, a odevzdala mu deníky, které si doma léta vedla. Zachytila v nich mnoho stop a záznamů, které navedly policii k usvědčujícím důkazům. Rita nakonec souhlasila i s tím, že bude svědčit u soudu a ačkoliv byla od té doby v programu státní ochrany svědků, zbývalo jí v tu chvíli jen 9 měsíců života. Poslední slova Ritina deníku, která napsala v roce 1992, zní: "Řím 1992. Po své smrti si přeji pohřeb jen s těmi, kteří mi pomáhali dosáhnout spravedlnosti. Nepřeji si účast své matky a ani nechci, aby jí bylo dovoleno vidět mé tělo po smrti."
Česká televize < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (1)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 13.3.2011
marný je boj s větrnými mlýny
Sicilská rebelka je jednoduše natočený film zabývající se velmi složitými problémy. Kvalitou zpracování by se dal přiřadit k filmům televizním, kvalitou vypovídací hodnoty se nesporně řadí k dílům velkým. Odhaluje ekonomické, společenské, sociální i politické problémy jihu Itálie počátku devadesátých let minulého století, mnohde však ještě všechny tyto problémy přetrvávají bez větší možnosti řešení dodnes. Obecný pojem spravedlnost byl a je vždy něco úplně jiného než spravedlnost sicilská. Není se co divit, že prolomení zákona omertá (velmi zjednodušeně mlčení) přineslo tolik pozdvižení a rozruchu do všech italských sociálních vrstev. Je však škoda, že je snímek poměrně slabý režijně. V pasážích, kde by měl vzbudit emoce, to prostě nedokáže a přesvědčivý je pouze vědomím faktu, že se vše opravdu událo a nejedná se jen o smyšlenku či fikci. Bohužel je poznat, že je to režijní celovečerní debut. Tohle téma by si zasloužilo zkušenější vedení. A škoda je i přitažení filmu ke dnu zásluhou opravdu špatného českého dabingu. Za něj však tvůrcům hvězdičku ubrat nemůžu. Když tedy vše shrnu, i přes všechna negativa je to film, který by neměl zůstat opomenutý. Proto doporučuji.
Hodnocení:
Přidáno: 11.3.2011
Tento film
je velmi zajímavý a ukazuje na bídu lidí tak velkou, že se musí stát mafiány, aby mohli žít trochu na úrovni i s tím rizikem, že jejich rodinní příslušníci zemřou. Není snadné z tohoto marasmu vystoupit. Je to začarovaný kruh. Peníze plodí peníze, moc plodí vyšší moc a smrt plodí smrt. Je to velmi smutné.
V roce 1992, kdy se tento příběh odehrál, po útoku mafie, protestovala celá Itálie tak, že jednotně všichni zavřeli své obchody, ulice se vylidnily.
V Itálii je stále velký rozdíl mezi bohatým severem a chudým jihem. Mafie, i když je již oslabena, stále působí. V létě jsou údajně zapalovány celé pozemky, aby se mohly proměnit na stavební pozemky. Pokud by chtěl na jihu někdo postavit nějakou stavbu, hotel, bez souhlasu mafie, nemá šanci. Možná je to někdy správné, když si domorodci hlídají svá území.