Počet zajímavostí k filmu Shrek: 3
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 21.12.2009
Jméno titulního zlobra je odvozeno od jidiš, výrazu pro hrůzu.
Hodnocení: 9 / 10
Přidáno: 27.12.2009
Shrek - měl rozpočet 60 mil. $ a celosvětově vydělal v kinech 484 mil. $
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 3.4.2011
Ve filmu je 36 samostatných lokací, více než v kterémkoliv jiném animovaném filmu.
Vytvořil film trvalo více, než čtyři a půl roku.
V anglickém originále se nikdy dabující herci nepotkali. Každý namlouval svoji roli zvlášť.
Oslík byl modelován podle skutečného zakrslého oslíka, který žije v Barron Parku v Kalifornii.
V úvodu si Shrek čistí zuby, usměje se do zrcadla, které praskne. Stejná věc se stane i ve filmu Austin Powers, kde hraje Mike Myers. Myers namluvil postavu Shreka v originále.
Ve filmu najdeme zřejmý odkaz na film Matrix ve scéně, kde princezna bojuje s muži Robina Hooda. Jde o známé zamrznutí obrazu během bojové scény.
Kouzelná kmotřenka Dama Fortuna se měla objevit už zde, ale nakonec ji vystřihli a postava se objevila až ve druhém díle Shreka.
Autoři uvedli, že bojové umění princezny bylo inspirováno Jackie Chanem.
Během scény požáru před domem Shreka vidíme medvědího tatínka, jak se stará o své mládě. Později ve scéně na hradě vidíme kůži medvědí matky jako ozdobu.
Pohyby oslíka připomínají spíš psa, ve scénách, kdy běží králíka.
Mike Myers tvrdí, že svůj hlas pro Shreka modeloval podle hlasu své matky, když mu četla pohádky.
Oddělení speciálních efektů provádělo test v baheních lázních, aby mohli pozorovat strukturu bláta při různých situacích na těle.
Písnička od skupiny Smash Mouth s názvem "All stars", která zní v úvodu při titulcích neměla ve finální verzi být. Štáb ji použil do pracovní verze jako podkres a měla být nahrazena jinou. Při testovacích promítáních ale sklidila nečekaný ohlas.
Před uvedením do kin film muselo shlédnout několik právníků studia DreakWorks, protože byly obavy, aby společnost Disney studia neželovala z parodie jejich lokací, které používají ve svých filmech.
Scéna, kde princezna Fiona brkne nebyla ve scénáři, dopsali ji dodatečně, až když slyšeli Cameron Diaz si říhnout v pauze při dabingu.
Mike Myers byl v New Yorku, když se v produkci zjistilo, že nenamluvil větu "Attention all fairy tale things", která ve filmu zazní. Producent Jeffrey Katzenberg se tedy vydal za Myersem do letadla a ten větu nahrál v limuzíně na ulici.
Během natáčení dabingu navrhnul Cody Cameron své kolegyni Cameron Diaz, aby si ho vzala a mohla se pak jmenovat Cameron Cameron.
Jediné postavy, které oslovují Shreka jeho jménem jsou Fiona a oslík. Všichni ostatní ho nazývají všelijak, například "on", "ta věc" nebo "to".
Písnička "I´m believer" byla vybraná jenom proto, že v ní zazní věta, že "pravá láska se stává jenom v pohádkách".
V českém dabingu namluvil skvěle postavu Shreka David Novotný, a to bezprostředně po skončení natáčení filmu z prostředí fotbalových chuligánů Non Plus Ultras, kde hrál šéfa gangu. Z chuligána pohádkovou postavou.
Lord Farquaad je ve své ložnici vymalován v póze Botticelliho obrazu Zrození Venuše.
Během dokončování se už pracovalo na druhém dílu.
Steven Spielberg zakoupil práva už v roce 1991. Plánoval, aby Shreka namluvil Bill Murray a oslíka Steve Martin.
Náklady na výrobu: 60 mil. $. Náklady na reklamu: 45 mil. $. Tržby v USA za první víkend: 42 347 760 $ (3587 kin).
Chris Farley byl původně obsazen jako Shrek a dokonce nahrával část dialogů. Nicméně po jeho smrti roli převzal Mike Myers.
"Shrek" znamená "monstrum" v jidiš, a je odvozen od německého slova "schreck", který znamená "teror" nebo "strach".
Na začátku filmu napadne Shreky v bažině více než 1 000 fantasy postav.
Píseň "Vítejte v Dulocku", kterou zpívají dřevěné panenky ve skříni u vchodu do Dulocku, je nejen parodií na disneyovskou píseň "Je to malý svět", ale také je zpívaná ve stejném tempu a tónině.