reklama
 
ohodnotit

Sever a Jih [TV seriál]

North and South

Další název:
Sever proti juhu; Sever a juh (SK)
Rok:
1985
Délka:
561 minut, (6 dílů)
Popis / Obsah / Info k filmu Sever a Jih
Sever a jih - 1. díl
1. Plantáž Mont Royal nedaleko Charlestonu v Jižní Karolíně r. 1842...
Jediný syn Mainových, Orry se chystá na Vojenskou akademii do West Pointu, rozloučí se s rodiči a mladšími sestrami - něžnou a laskavou Brett i vypočítavou Ashton. Při cestě zachrání z převráceného kočáru mladičkou Madeline, dceru nového souseda Fabraye. Oba mladí lidé se do sebe zamilují a domluví se, že si budou psát. Orry přiveze dívku na plantáž Justina La Motte, kde je i její otec.
O 3 dny později se v New Yorku Orry ne svou vinou dostane do rvačky s místními dělníky - na pomoc mu přispěchá George Hazard, Seveřan z Pensylvánie. Takto začne jejich celoživotní přátelství, kdy se dva sotva dospělí mladíci z naprosto rozdílných rodin stanou oporou jeden druhému. Ve West Pointu brzy zjistí, že pouze odvahou a kamarádstvím mohou čelit drsné šikaně ze strany psychopatického kadeta Benta, který jim znepříjemňuje život v Akademii...

Sever a jih - 2. díl
Po nějakém čase přestanou Orrymu chodit láskyplné dopisy od Madeline a stejně si zoufá nešťastná dívka v Charlestonu, která si myslí, že mladý voják na ni zapomněl. George pozve po večerce Orryho na skleničku do tamějšího hostince, přistihne je však Bent. Při pronásledování se kadet proboří do ledové vody a šlechetný Orry mu pomůže před jistou smrtí. Za to si "vyslouží" nejen důtku, ale i pořádný zápal plic a křivák Bent jej málem nechá zemřít na noční hlídce.
V druhém roce služby jedou oba přátelé strávit krátkou dovolenou k Hazardovým, kde se Orry seznamuje s Georgeovými rodiči, starším bratrem Stanleym a jeho snoubenkou Isabel. Do rodiny patří ještě školák Billy a krásná sestra Virgilie, fanatická bojovnice proti otrokářství. Orry poznává pokrok, ale i bídu severu a domů se vrací v den Madelininy svatby s Justinem. Teprve teď si oba vyjasní, jak to bylo s dopisy - zadržoval je otec Fabray, který také vmanipuloval dceru do výhodného sňatku. Zklamaný a nešťastný Orry odjíždí zpět do West Pointu a zoufalá Madeline pozná až ve svatební den, jakého tyrana si vzala - Justin ji znásilní a surově zmlátí...

Sever a jih - 3. díl
Píše se rok 1844, kaprál Bent znepříjemňuje život nejen Orrymu a Georgovi, ale i jiným a když jejich kamaráda Flisca těžce zraní, rozhodnou se všichni pomstít. Veselý Georg přemluví pohlednou místní "pradlenku", aby Benta svedla a in flagranti je přistihne jeho nadřízený. Skandál se nedá ututlat a nenáviděný Bent je z Akademie propuštěn - všem přísahá pomstu.
K Mainovým je tentokrát pozván Georg a na slavnosti se všichni potkávají i s Madeline a jejím násilnickým manželem. Orry vidí, jak mladá žena trpí, ale nemůže jí nijak pomoci. Pokrokový Seveřan je naopak svědkem drastického potrestání jednoho otroka, v čemž si přímo libuje nový správce Jones.
Schyluje se k válce s Mexikem, Orry se v opuštěné kapli sejde tajně s Madeline, George odjíždí domů se smíšenými pocity...

Sever a jih - 4. díl
R. 1847 vypukne válka s Mexikem - při jedné bitvě je Orry těžce zraněn a v poslední chvíli ho zachrání Georg. Do předem prohrané zteče je oba zcela úmyslně pošle Bent, nyní major, utajený bastard vlivného senátora.
Orrymu hrozí amputace nohy, ovšem na poslední chvíli jej na úpěnlivou žádost George zachrání frontový lékař, plukovník Flynn, který poté mladého Seveřana seznámí se svou krásnou dcerou Constance. Bouřlivák Georg je jí zcela okouzlen a poměrně brzy ji požádá o ruku. I něžná Irka poznává, že potkala svou životní lásku a se sňatkem ráda souhlasí.
Orry je propuštěn z armády a doma se utápí ve whisky a sebelítosti. Mladí snoubenci chtějí Orryho za svědka, Georg jej o to tedy osobní návštěvou požádá a při té příležitosti mu sdělí, že taktéž končí u armády a ujímá se s bratrem vedení podniku po náhle zemřelém otci.
Madeline pomůže prchajícímu otroku z Mont Royalu a shodou náhod se po letech setkává se svou osudovou láskou...

5. Sever a jih - 5. díl
Rok 1848 je pro Constance a George nejen rokem svatebním, ale novomanžel se stává dle matčina přání a k velké nelibosti staršího bratra a hlavně jeho chamtivé manželky i rovnocenným partnerem v rodinném podniku. Orry po svatebním veselí přijímá návrh Virgilie a zúčastní se jejího prvního vystoupení proti otrokářům, které se však nese v duchu fanatické nenávisti.
Po několika týdnech dojde v Hazardových železárnách k mohutnému výbuchu, při kterém zahyne několik dělníků a spousta dalších je zraněna. George i přes velké nebezpečí pomáhá vynášet zraněné dělníky a posílá ihned pro lékaře. Důvodem havárie byla Stanleyho úsporná opatření, kdy hamižně šetřil na nesprávném místě - matka jej zbavuje vedení financí a správu podniku de facto přebírá George, který nejprve odškodní rodiny zemřelých a zraněných a zároveň investuje do zabezpečení železáren.
Uběhne několik let a r. 1853 nečekaně umírá Orryho otec - první věc, kterou jeho syn a nástupce udělá je, že ihned vyhodí krutého správce Jonese. Rodiny se zastane nevlastní bratranec Charles, který se s ním v hospodě pobije. Orry se celá léta tajně schází se svou láskou a přemlouvá ji, ať se rozvede, ale Madeline má z násilnického Justina strach...

Sever a jih - 6. díl
Z Orryho sester se staly mladé dámy a Asthon se uchází mladý ambiciózní právník James Huntoon, ona však v něm vidí pouze dobrou partii.
Osiřelý a nespoutaný bratranec Charles přitahuje průšvihy a teprve souboj cti, ve kterém mu Orry velmi pomůže, jej napevno zařadí do rodiny Mainů.
Hazardovi pozvou rodinů Mainů na několik týdnů do svého sídla, hned první den však Virgilie, nenávidějící všechno jižanské, hosty nevybíravě urazí. Pouze Georgova upřímná omluva, dlouholeté přátelství a nepřítomnost fanatické sestry zabrání rozkolu, z čehož mají asi největší radost obě ovdovělé matky - Clarissa a Maude. V Charlesovi a Billym vlastně vyrůstá další generace mladíků, toužících po West Pointu jako před více než 10 lety Orry s Georgem. Něžná a neprůbojná Brett se svěří sestře, že se jí líbí Georgův bratr Billy, potvora Asthon se ho hned snaží svést.
Přesto, že vztahy Jižanů a Seveřanů doutnají nenávistí, oba přátelé se rozhodnou pro společný podnik v jižní Karolině - Main-Hazardova přádelna bez otroků.
Po návratu domů se Orry na tajnou schůzku zpozdí, zato však Madeline nechtěně přistihne svého manžela, jak znásilňuje mladou černošku. Ten svou ženu místo omluvy zbičuje, Orry mu přísahá krutou pomstu.
Constance s manželovou podporou aktivně pomáhá uprchlým otrokům a celá rodina, včetně Virgilie, přísahající na Bibli, že neztropí žádný skandál, odjíždí na delší návštěvu k Mainovým...

Sever a jih - 7. díl
Rok 1854 se na Mont Royalu zatím nese v duchu politického hašteření na velkolepém plese místní smetánky. Intrikářská Asthon svádí každého mladíka, který věnuje jen trochu přízně její neprůbojné sestře Brett a zatímco si užívá ve skladě s Forbesem, nechtěně je přistihne Billy. Jeho bezmezný obdiv k tmavovlasé krásce je ta tam a místo v jeho srdci trvale zaujme něžná Brett. Mezitím se Virgilie seznamuje s černošským sluhou Gradym, který jí okamžitě upoutá a brzy se spolu citově i fyzicky sblíží, Asthon však jejich tajemství před všemi skandálně odhalí. Příjemně strávené chvíle jsou ty tam, když se zjistí, že Virgilie pomohla Gradymu v útěku - rodina Hazardových narychlo odjíždí.
Fabray své dceři před smrtí prozradí, že její prababička byla černá otrokyně, Madeline ví, že se to Justin nesmí dozvědět.
Ve Philadelphii zatím v bídě živoří smíšený manželský pár Gradeyovi...

Sever a jih - 8. díl
Billy a Charles prožívají vojenská léta ve West Pointu, po slavnostní přehlídce požádá Billy Brett o ruku a ona souhlasí. Na otrokářském jihu zatím poklidně prosperuje v r. 1856 Hazard-Mainova přádelna, případný sňatek Seveřana a Jižanky však způsobuje rozkol mezi Orrym a Georgem. To Asthon si s dobrou pověstí nedělá žádné starosti a přesto, že je zasnoubená, střídá chlapy jako nové šaty.
Po delší době se začne Madeline s Orrym opět tajně scházet a ona se mu svěří se svým rodovým tajemstvím. Zároveň pomůže proradné Asthon, která neplánovaně otěhotněla a rozhodně si nechce dítě nechat.
Tajní milenci se rozhodnou uprchnout, žárlivý násilník Justin však svou ženu doma nemilosrdně uvězní, navíc zavraždí její věrnou černošku Maum Sally...

Sever a jih - 9. díl
Na jaře 1857 se slaví velkolepá svatba Asthon a budoucího politika Huntoona, zatímco zbídačenou Madeline učiní Justin závislou na opiu. O svatební noci přesvědčí proradná nevěsta novomanžela, že je nevinná jako padlý sníh a manželské povinnosti se jí příčí, zklamaný Huntoon se realizuje v politice a v nevěstinci, kde madam Contiová nevědomky prozradí zavilému nepříteli Bentovi Madelinin tajemný původ.
Orry se sestrou Brett jedou na pracovní návštěvu k Hazardovým, Virgilie opět Jižany uráží a rozeštve proti sobě dokonce i oba dlouholeté přátele. Brett se loučí s Billym, Orry odjíždí rozhněván na všechny Seveřany...

Sever a jih - 10. díl
Při zpáteční cestě vlakem jsou napadeni bandou černochů i bělochů - mezi nimi i Virgilie s Gradym - vedenou kapitánem Johnem Brownem, vojáci je však rozpráší, velitele pověsí a Gradyho zastřelí. Uvězněnou Virgilii dostane z vězení kongresman Green, její dávný obdivovatel. I nadále ji podporuje a ona neúnavně, až fanaticky bojuje za zrušení otroctví.
Po tolika letech od svatby a několika zmařených nadějích čekají manželé Hazardovi konečně své první vytoužené dítě.
Mezitím se Orry na Mont Royalu utápí ve whisky a vlastní sebelítosti a na vedlejším sídle trpí zničená a zdrogovaná Madeline v područí násilnického manžela. Odhodlaná Brett trvá na svém sňatku ze Seveřanem Billym, nad všemi se vznáší hrozba občanské války...

Sever a jih - 11. díl
V listopadu 1860 dochází zrovna při příležitosti voleb k odtržení Jižní Karoliny a několika dalších otrokářských států - občanská válka je na spadnutí. A právě v této vyhrocené době se jižanská Brett a Billy ze severu chtějí vzít, Orry však o tom nechce ani slyšet - George k němu po několika měsících přijede na návštěvu a podává ruku ke smíru.
Svatba mladých lidí je uspíšena, nepřející Asthon se však propůjčí k hanebné lsti a spojí se s krutým otrokářem Justinem, který chce dát Billyho nájemným vrahem Forbesem zabít. Nešťastná Madeline, která vše vyslechne, se po letech tyranovi vzepře, šavlí ho zraní na obličeji a prchá k Orrymu, své osudové lásce...

Sever a jih - 12. díl
Díky vyzrazenému plánu vraždy zachrání bratranec Charles Billyho na poslední chvíli a Forbes v souboji umírá. Rozhněvaný Orry navždy vyhání proradnou sestru z rodného domu, Asthon mu slibuje pomstu. Vzápětí si pro Madeline na Mont Royal přijíždí ponížený Justin s bandou hrdlořezů, Orry mu dá tvrdě a nesmlouvavě najevo, že manželka, kterou mlátil a dopoval drogami, se k němu nikdy nevrátí.
V březnu 1861 je politická situace vyhrocená, prezident Lincoln nabízí Jižanům kompromis, zákeřný Bent a proradný Stanley Hazard očekávají vypuknutí boje jako chamtivci, kteří vědí, že na něm vydělají a starostlivý George je povolán do Washingtonu pár dní před narozením prvního potomka - jen velmi nerad svou Constance opouští. Do rodného domu se vrací zbídačená vdova Virgilie.
12. dubna vystřelila jižanská posádka v Charlestonském přístavu na Fort Sumter, přístav Seveřanů - rozpoutal se jeden z nejkrvavějších konfliktů v historii Spojených států, začala Občanská válka.
V této pohnuté době jede Orry za Georgem, aby mu odevzdal finanční obnos ze společného podniku, velmi ráda jej vidí i Constance s novorozenou dcerkou Hope, ale šílená Virgilie na něj poštve zfanatizované sousedy. Jen rozvaha a odvaha obou přátel umožní bezpečný Orryho odjezd z nepřátelského Severu...

Sever a jih - 13. díl
Oba přátelé jsou povoláni do generálských štábů svých prezidentů, Unie i Konfederace povolávají dobrovolníky, zbrojí a hlavně doufají, že právě oni vyhrají.
Justin taktéž připravuje své hrdlořezy do boje a skrytě chystá pomstu Orrymu. Novomanželka Brett se loučí s Billym, který byl převelen k dělostřelcům - zatímco on je nadšen, jeho žena je nešťastná.
Také George velmi nerad opouští rodinu, továrnu přebírá bratr Stanley a jeho chamtivá žena Isabel. Sestra Virgilie se hlásí jako ošetřovatelka do polního lazaretu, kvůli své minulosti však není přijata. Oporu i finanční zajištění nachází u svého dlouholetého obdivovatele - senátora Greena.
Na jednom z posledních mírových večírků se mazaná Asthon seznámí prostřednictvím svého manžela se stejně proradným Bentem...


Autor: Angelika2808

Popis / Obsah / Info k filmu Sever a Jih
Seriál velmi obsažně zachytil život seveřanů a jižanů. Názory seveřanů na otroctví, nepochopení lidí z jihu, kteří se po několik generací živí pěstováním plodin na plantážích.Jen pár lidí se dokáže povznést nad zakořeněné mnohdy nesmyslné a nenávistné názory. Jsou to rodiny Mainů a Hazardů, kteří se přátelí od vojenské školy ve West Pointu, kde se Orry Main (P.Swayze) s Georgem Hazardem (J.Read) seznámili. Bojovali spolu i v Mexiku a Orry má od té doby zraněnou nohu.
Orry se seznamuje s krásnou Madeline (Leslie Ann Down), do které se zamiluje a chce se o ní ucházet. Její otec ovšem svými intrikami donutí Madeline, aby se provdala za staršího, bohatého plantážníka Justina LaMotte (D.Carradine). Pozdě si uvědomí, že své dceři tímto sňatkem velice ublížil. Její muž je surový neurvalec, který jí podvádí s otrokyněmi a Madeline často bije pod jakoukoliv záminkou. Orry je při své náštěvě doma naprosto zdrcen, a když si s Madelyne vysvětlí, že jí po celou dobu psal, ale otec jí dopisy zatajil, jsou oba naprosto nešťastní. Dlouholeté přátelství neohrozí ani Georgova sestra Virgilie (Kirsty Alley), která vystupuje za osvobození a rovnoprávnost otroků a odsuzuje všechny jižany. George jednoho dne Virgilii vyhodí z jejich domova a ona, aby dokázala jak je naprosto oddána věci, si vezme za manžela jednoho z Orryho otroků, černocha, kterému pomohla z usedlosti Mainů utéci. Chodí k Georgovi a své matce jen na návštěvy, dva, tři dny pobude, a pak si rodina i služebnictvo oddychnou. Virgilie s plnými taškami jídla i krásného oblečení, které ukradne své švagrové odchází.
Přátelství Orryho a George je utuženo svatbou Orryho sestry Bret(Genie Francis) a Georgova bratra Billyho. Oba se i přes intriky Bretiny starší sestry Ashton (Teri Garber) vzali před vypuknutím války.Vzhledem k blížící se válce mají Bret a Billy oprávněný strach, že lidé budou posuzovat jejich sňatek seveřana a jižanky nepříznivě.
Jak Seveřané, tak i lidé z jihu vidí válku jako opravdu jedinou možnost, jak řešit problémy, a nechtějí už slyšet o míru. Přemýšlí hlavně o tom, co bude válka znamenat pro jejich život a celou Ameriku.


Autor: clara.bow

Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Nebe a peklo (1993) [TV minisérie]

 Nebe a peklo (1993) [TV minisérie]
Nebe a peklo n
Heaven and Hell
Žánr: historický / dobrodružný / drama
Země: Spojené státy americké
Režie: Larry Peerce

(pokračování)

Hodnocení filmu

80.3 %
6   - SvoKar
6   - curil
8   - jarda53
9   - clara.bow
8   - green-tea
9   - Angelika28
8   - Veronika42
8   - hledasenik
8   - Frolíček
8   - FLA
10 - M.A.G.
9   - ajaajena
4   - Petra.Barb
7   - Agostino
8   - georginaa
7   - Kuvik
7   - Serpentina
10 - Lynette
10 - miklus
9   - payo1555

TV Program

ČT1 - Polopatě (2013) [TV cyklus]

08:55 - 09:45

9 minut již uběhlo
41 minut zbývá do konce

ČT2 - Československý filmový týdeník...

09:00 - 09:15

4 minut již uběhlo
11 minut zbývá do konce

NOVA - Rampelník (2009) [TV film]

08:40 - 09:50

24 minut již uběhlo
46 minut zbývá do konce

Prima - Největší tankové bitvy (2010) ...

08:15 - 09:15

49 minut již uběhlo
11 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146744
Osobností: 622425
Fotografií: 554845
Plakátů: 263401
Obsahů a biografií: 134583

Poslední komentáře

Dokonalý trik (2006)

Dokonalý trik
Film bez kladného hrdiny -   dva kouzelníci si dělají   opravdu hrozné naschvály.   Ale skvěle natočeno, a i   když divák triky zná,   žasne, jak úžasně jsou   provedeny.

Autor: petrusmev | Hodnocení: 7 / 10

Léto All Exclusive (2015)

Léto All Exclusive
Ale jo docela řachanda,   komedie má celkem spád,   občas se tedy malinko zadrhne   a humor vázne, ale některé   hlášky a scény to byla   více >

Autor: FLA | Hodnocení: 6 / 10

Zdrojový kód (2011)

Skvělé!

Zdrojový kód
Vynikající, pomalu se   rozjíždějící biják se   skvělou myšlenkou, která je   dále rozvíjena s možnými   rovinami. Těší mě ta   nepřímočarost více >

Autor: Worech | Hodnocení: 8 / 10

Blade Runner 2 (2017)

Těžké zklamání...

Blade Runner 2
Kdo viděl původní   snímek-buď si užijte   vizuál a pomalé scény,   jinak NE. Nic. Z tohoto   snímku opravdu nic. Miluji   původní film a na více >

Autor: Worech | Hodnocení: 3 / 10

Co jsme komu udělali? (2014) [2k...

Skvělá komedie pro všechny

Co jsme komu udělali?
Tak u tohoto jsem se bavil   nejen já, ale i rodina.   Komedie multi-kulti bez   politické korektnosti, proto   náramně parádní. Arab,   Žid, více >

Autor: Worech | Hodnocení: 9 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.066/0.018