Setkání ve tmě (1943)

Setkání ve tmě (They Met in the Dark)

They Met in the Dark

    Žánr: špionážní
    Země: Velká Británie
    Délka: 95 min.
Odvážný armádní kapitán nejen odhaluje úklady nepřátelských špionů, ale musí se vypořádat také se souběžným vyšetřováním svérázné, leč kurážné mladé dívky. Karel Lamač využívá dosavadních zkušeností se žánrovými filmy, v čemž mu napomáhá i pozdější hollywoodská hvězda James Mason v hlavní roli.
Snímek Setkání ve tmě natočil Karel Lamač stejně jako válečnou komedii Švejk bourá Německo v roce 1943, přičemž vyprávění obou filmů koketuje se špionážními vzorci. Švejk bourá Německo nicméně představuje dílo vyvážející do zahraničí domovské téma, které Lamač hrou s takříkajíc západními žánrovými vzorci především ozvláštňuje.
Oproti tomu Setkání ve tmě má mnohem blíže k Lamačově stylisticky i vypravěčsky sofistikovaným „výjezdům" do oblasti kriminálního filmu, jaký představoval nejen snímek Otrávené světlo (1921), ale zejména německý Pes baskervillský (Der Hund von Baskerville, 1936), v němž podobně experimentoval se střídáním ponuré kriminálky s odlehčenými scénami. Tyto proměny nálad jsou charakteristické i pro film Setkání ve tmě, ve kterém Lamač nabízí soudní drama, horor, kriminálku, thriller i komedii.
Snímek natočený na motivy románu Zmizelá mrtvola (1941) Anthonyho Gilberta má důmyslně vystavěnou expozici. Nejdříve v soudní scéně představí sympatického námořního kapitána Richarda, posléze mladou Lauru - a nechá je v až hororově působivé noční sekvenci setkat se v osiřelém domě se záhadně zavražděnou dívkou, která svírá v ruce papírek s důležitou informací.
Vyprávěcí strategií filmu přitom je, že hrdinu i hrdinku nikdy nenechá pospolu příliš dlouho. Nechává je střídavě přebírat vládu nad vyprávěním a diváka vede řadou prostředí a umožňuje mu z různých hledisek odhalovat intriky nepřátelských agentů. Setkání ve tmě se v lecčems podobá šestici britských špionážních hříček mladého Alfreda Hitchcocka. Hned v několika z nich - Třicet devět stupňů (The 39 Steps, 1935) či Mladý a nezkušený (Young and Innocent, 1937) - figurovali hrdinové, které odvážné mladé dámy na chvíli považovaly za padouchy.
Snímek vizuálně těží z mnohaleté tvůrčí sehranosti režiséra Karla Lamače s kameramanem Ottou Hellerem, který dovedně mění způsoby osvětlování i snímání v souladu s tím, jak se mění vyprávěcí dynamika filmu. Napomáhá tomu i tendence k inscenování scén v delších záběrech.

Radomír D. Kokeš
LFŠ 2015

režie:
Karel Lamač
 
 
hraje:
James Mason (Richard Francis Heritage), Tom Walls (Christopher Child), David Farrar (velitel Lippinscott), Edward Rigby (Mansel), Phyllis Stanley (Lily Bernardová), Karel Štěpánek (Riccardo), Ronald Howard (Carter), Betty Warren (Fay), Walter Crisham (Charlie), Joyce Howard (Laura Verity), George Robey (zastavárník), Ronald Chesney (Max, hráč na foukací harmoniku), Peggy Dexter (Bobby), Finlay Currie (obchodní vedoucí), Brefni O'Rorke (detektiv inspektor Burrows), Jeanne De Casalis (dáma se psem), Patricia Medina (Mary, manikérka), Eric Mason (iluzionista Benson), Anthony Holles (hotelový kadeřník), Ian Fleming, Kynaston Reeves (námořní důstojník u vojenského soudu), Herbert Lomas (řidič nákladního vozu), Percy Walsh (policejní seržant), Terence de Marney (expert na šifry), Charles Victor (majitel hospody), Robert Sansom (poddůstojník Bill Grant), Alvar Liddell (Boothby, rozhlasový hlasatel)
 
 
námět:
Anthony Gilbert (román "The Vanished Corpse")
 
 
scénář:
Basil Bartlett, James Seymour, Victor MacLure, Anatole de Grunwald, Miles Malleson
 
 
kamera:
Otto Heller
 
 
hudba:
Benjamin Frankel
 
 
střih:
Winifred Cooper, Terence Fisher
 
 
zvuk:
Ernest A. Royls
 
 
výtvarník:
Norman G. Arnold
 
 
masky:
Gerry Fletcher
 
 
asistent režie:
Percy Hermes
 
 
producent:
Marcel Hellman
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.