reklama
 
ohodnotit

Rosemary má děťátko

Rosemary's Baby

Další název:
Rosemariino dieťa (SK)
Žánr:
Rok:
1968
Délka:
137 minut
Premiéra v ČR:
15.1.2004
„Jsou to jen hormony, anebo se temné síly opravdu chystají ovládnout svět?“
Popis / Obsah / Info k filmu Rosemary má děťátko
Novomanželé Rosemary a Guy Woodhouseovi (Mia Farrow a John Cassavetes) se nastěhují do starého newyorského činžáku, i když je přítel Hutch (Maurice Evans) varuje před temnou historií domu. Působili zde okultisté a došlo tu k několika tragickým úmrtím. Woodhouseovi se seznámí se starými sousedy Castevetovými, kteří u nich začnou být častými hosty. Když Rosemary otěhotní, doporučují jí Castevetovi svého známého gynekologa. Od té doby však Rosemary začne trpět nevysvětlitelnými bolestmi a strachem. Od Castevetových jsou slyšet zvuky jako při duchařských seansích, někteří lidé včetně ostražitého Hutche záhadně onemocní nebo přímo umírají. Jsou to jen náhody, představy psychicky labilní rodičky anebo se proti Rosemary chystá nefalšované satanské spiknutí…?

Mrazivý snímek režiséra polského původu Romana Polanského vznikl v roce 1968 jako adaptace stejnojmenné knížky Iry Levina. Patří k nejpůsobivějším hororům své doby, přičemž se prakticky obešel bez trikových efektů. Jeho hlavní devízou je tajuplná atmosféra se stále se stupňujícím napětím a také vynikající herecký výkon Mii Farrowové v titulní roli. Snímek nicméně získal Oscara za ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Ruth Gordon jako Minnie Castevet), nominován byl ještě za scénář podle předlohy (R. Polanski).

Zdroj: ČT


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Rosemary má děťátko
Adaptácia známej rovnomennej knižnej predlohy Iru Levina. Rosemary žije na Manhattane so svojim manželom, hercom túžiacim po sláve a úspechu. Po jednom večierku u susedov má Rosemary strašný sen, sníva sa jej, že bola pripútaná na lôžko a znásilnená akousi démonickou bytosťou. Okolnosti, ktoré sprevádzajú jej tehotenstvo ju však nútia zamýšľať sa nad tým, že možno to nebol strašný sen, ale ešte hroznejšia skutočnosť.

Zdroj: RTVS


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Rosemary má děťátko
Bonusy:
• Retrospektivní interview s Romanem Polanskim, Robertem Evansem a Richardem Sylbertem.
• Rosemary má děťátko: krátký film o filmu
Zvuková verze/formát: anglicky 1.0, německy 1.0
Obrazový formát: 16:9
Titulky: anglické, arabské, bulharské, české, dánské, finské, holandské, islandské, maďarské, německé, norské, polské, rumunské, švédské, turecké
Magicbox DVD 2012


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Rosemary má děťátko
Raná zahraniční tvorba Romana Polanského bývala občas nadneseně přirovnávána ke „katalogu chorobných psychopatologických příznaků“ zřejmě především vzhledem k hororům Hnus (1965) a Rosemary má děťátko (1968). Druhý z nich vznikl podle stejnojmenného románu Iry Levina z roku 1967. Jen o rok dříve založil bývalý krotitel lvů Anton Szandor La Vey Satanskou církev. – Polanski se v klíčových motivech drží Levinovy předlohy. I on vrhá do pekelných tenat mladičkou těhotnou novomanželku Rosemary, jejíž zrádný manžel-neúspěšný herec se kvůli kariéře zaplete se satanisty v sousedství jejich nového bytu v soudobém a chladně odcizeném New Yorku. Obstarožní a teatrálně výstřední manželský pár Castevetových totiž připravuje „terén“ pro zrození Antikrista, jehož má počít se smrtelnou ženou z pekel vystoupivší Satan. – Filmovou adaptaci lze však interpretovat i „civilněji“. Vzhledem k tomu, že ve druhé polovině snímku je dění kolem titulní hrdinky vnímáno především z jejího subjektivního, stále víc blouznivého pohledu, je možné „satanské spiknutí“ chápat i jako metaforu paranoie psychicky labilní, zjitřené a nevyzrálé rodičky, propadající stihomamu a záchvatům hysterie. Tomu napovídá i znamenitý výkon Mii Farrowové, jejíž postava prochází během dvou hodin fyzickou i psychickou proměnou od nevinné dívky z „plodné“ rodiny až do agresivně traumatizované, pološíleně se chichotající a křídově bledé trosky. – Ačkoliv film zhruba ve třetině štěpí surreálně přízračná noční můra, v níž je hrdinka znásilněna démonem, je možné i tuto scénu vysvětlit psychoanalytickými klíči jako možný projev sexuálních komplexů viny puritánsky vychované katoličky. V psychologicky vybroušeném snímku žádné jiné „ďábelské“ efekty nenalezneme. Nejmrazivější je naopak zcela „věcně“ nasnímaná finální scéna, v níž Rosemary kráčí jako v transu s obrovským kuchyňským nožem vstříc černé kolébce, nad níž visí přetočený kříž. A ačkoli je zhrozena strašnýma očima (divákem nespatřeného) sudokopytného děťátka, nakonec v ní převládnou mateřské instinkty. Polanski záměrně nechává až do samého konce diváka na pochybách, zda jde o realitu, nebo „jen“ o halucinace psychicky narušené bytosti. Také konspirační síť, kterou kolem sebe Rosemary cítí, působí hrůzostrašně bez ohledu na její původ. Pomyslné uzly v ní totiž zatahují zdánlivě zcela „neškodní“ a obyčejní lidé. – Na příběh se v roce 1976 pokusil režisérsky neúspěšně navázat střihač původního filmu Sam O’Steen televizním pokračováním Look What’s Happened to Rosemary’s Baby (1976, Rosemary má děťátko II - TV). - Roman Polanski se k satanskému tématu znovu vrátil adaptací románu Devátá brána (1999, FP 7/2000), zdaleka však nedosáhl tak děsivého a sugestivního účinku.
-tse-, Filmový přehled 2004/1


Popis / Obsah / Info k filmu Rosemary má děťátko
Americký tisk přijal tento psychohoror se satanskými prvky se superlativy. Srovnával Polanského s Hitchcockem a dokonce se objevil i názor, že Polanski mistra hororového žánru překonal. Příběh filmu je následující: mladou těhotnou novomanželku sužují tajuplní, nepříjemní sousedé. Zdá se jí, že ji oplodnil ďábel. Vše naznačuje, že jde o extrémní psychickou poruchu (snímek lze chápat i jako metaforu paranoie nevyzrálé rodičky)… Polanski, který s Gerardem Brachem napsal scénář (podle knihy Ira Levina), dovede sugestivně navodit napětí mezi normálním obrazem života jedné americké domácnosti a mezi osudem ženy, do něhož neustále zasahují podivné náhody. Zřetězení detailů, které postupně vyvolávají Rosemaryino podezření, zvyšuje toto napětí geometrickou řadou.Hrůzyplná, stále se stahující konspirační síť je o to děsivější, že v ní uzly utahují „obyčejní“ a neškodí lidé, jež lze denně potkat na ulici či kteří bydlí ve vašem sousedství. - Skvělá kamera Williama Frakera, vynikající herecké výkony v čele s křehce působivou Miou Farrowovou (jejím partnerem je tu John Cassavetes, známý u nás mj. jako tvůrce odbojného newyorského filmu Stíny), to všechno včetně přesně volené hudby Krzysztofa Komedy jsou kameny skládající výsledný sugestivní účinek.
Ocenění: Oscar 1969 (nejlepší herećka) + nominace: scénář + režie, Zlatý glóbus 1969.
Kino Aero 2004/1


Popis / Obsah / Info k filmu Rosemary má děťátko
Příběh filmu nabyl obrysu podobenství o světě, podobu jakéhosi hrůzného symbolu civilizace, v níž jsou lidé a jejich životy vydány napospas nedobrým čarodějům. Jde-li o podobenství, pak je chmurné a drtivé. Je to obraz světa, v němž osudy jedinců mohou být manipulovány tajemnými a nepostižitelnými
silami, z nichž marně hledají únik a východisko. Film v roce 1969 získal jednoho OSCARa (herečka) a dvě nominace (scénář + režie) a získal také Zlatý glóbus.
Projekt 100/2004


Popis / Obsah / Info k filmu Rosemary má děťátko
Americký tisk přijal tento psychothriller se superlativy. Srovnával Polanského s Hitchcockem a dokonce se objevil i názor, že Polanski mistra hororového žánru překonal. Příběh filmu je následující: mladou ženu sužují tajuplní, nepříjemní sousedé. Zdá se jí, že ji oplodnil ďábel, a přivede na svět zdánlivě mrtvé dítě. Vše naznačuje, že jde o extrémní psychickou poruchu. Posléze však vyjde najevo, že satanističtí sousedé vzývají děcko jako ďáblova syna… Polanski, který s Gerardem Brachem napsal scénář (podle knihy Ira Levina), dovede sugestivně navodit napětí mezi normálním obrazem života jedné americké domácnosti a mezi osudem ženy, do něhož neustále zasahují podivné náhody. Zřetězení detailů, které postupně vyvolávají Rosemaryino podezření, zvyšuje toto napětí geometrickou řadou. Tím spíš, že aniž režisér volí “ich formu”, vypráví tak, že všechno vnímáme přes rastr pocitů této ženy, která se nám doslova mění před očima – z novomanželky plné života a štěstí v ochablou, denervovanou, stále zoufalejší oběť čehosi iracionálního, čemu divák dlouho nechce věřit.
Skvělá kamera Williama Frakera, vynikající herecké výkony v čele s křehce působivou Miou Farrowovou (jejím partnerem je tu John Cassavetes, známý u nás mj. jako tvůrce odbojného newyorského filmu Stíny), to všechno včetně přesně volené hudby jsou kameny skládající výsledný sugestivní účinek.
zdroj: www.artfilm.cz
Kino Aero 2003/12


Popis / Obsah / Info k filmu Rosemary má děťátko
Mladé ženě se zdá, že ji oplodnil Ďábel, a přivede na svět zdánlivě mrtvé dítě.Všechno naznačuje, že jde o extrémní psychickou poruchu, dokud nevyjde najevo, že sousedé jsou satanisté a narozené dítě vzývají jako ďáblova syna.

Autor/Zdroj: /Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

80.7 %
10 - curil
8   - cicis
8   - jarda53
7   - clara.bow
8   - green-tea
9   - hvezdyn
9   - Justik66
10 - pataamat
7   - M.A.G.
7   - Prasoid
8   - salte
6   - 261972
6   - Chrustyn
10 - mat.ilda
10 - Misantrop
8   - vojtam
6   - Mlapiska
9   - Robinson
10 - payo1555
8   - catamount

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 148836
Osobností: 629072
Fotografií: 567188
Plakátů: 269305
Obsahů a biografií: 136748

Poslední komentáře

Zatím spolu, zatím živí (2010)

70%.

Zatím spolu, zatím živí
"Já toho ještě taky dost   nestihl... Potápět se v   korálovém útesu... Jet   Orient expresem... Projet   jižní pobřeží, na motorce   s batohem více >

Autor: SNCIS | Hodnocení: 7 / 10

Já, pomsta (2016)

40%.

Já, pomsta
"Tyhle typy nežijí dlouho.   Předávkuje se, zabije se..."   - "Chcete, abych šel domů a   doufal, že umře?" Pomsta je   klasické téma akčních   více >

Autor: SNCIS | Hodnocení: 4 / 10

Věc (1982)

100%.

Věc
"Vím, že jsem člověk. A   kdybyste byli všichni ta   věc, hned byste se na mě   vrhli. Takže někteří z   vás jsou ještě lidi. Ta   věc se více >

Autor: SNCIS | Hodnocení: 10 / 10

Tomb Raider (2018)

60%.

Tomb Raider
Co já se s Larou   nadováděl... To byl   tělocvik, to bylo hopsaček.   Hej, čuňata! Pochopitelně   myslím, když jsem to   hrával. Tomb Raider více >

Autor: SNCIS | Hodnocení: 6 / 10

Jumanji (1995)

60%.

Jumanji
"Těm, kdo chtějí   prokouknout, jak ze světa   uniknout." Taková rodinná   pohádka. Efekty jsou   chvályhodné, i v dnešní   době. Obsazení taky více >

Autor: SNCIS | Hodnocení: 6 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.049/0.013