reklama

FDb.cz - filmová databáze

Dnes je 24.2.2017 a svátek má Matěj. Tip: Nej půjčka >>

Rozšířené vyhledáváníPostrádáte zde něco?

 
 
ohodnotit

Rambo

First Blood

Další název:
Rambo: První krev
Žánr:
Rok:
1982
Délka:
97 minut
Premiéra v ČR:
1.1.1991
„Boj o život pokračující po návratu z vietnamského pekla.“
Popis / Obsah / Info k filmu Rambo
John Rambo je jedním z veteránů války ve Vietnamu a zakladatelů Zelených baretů. Je v současném civilizovaném světě poněkud dezorientovaný, putuje stopem od města k městu a navštěvuje přátele z války. V jednom městečku narazí na místního šerifa Willa Teasleho. Tomu zrovna nepadne do oka; snaží se ho vypudit, a když Rambo město opouští, nechá ho zatknout pro potulku a uvězní ho. Ve vězení ho zástupce šerifa pro své „potěšení“ ponižuje, což Rambo už nevydrží. „Rozvzpomene“ se na své zkušeností z vietnamské džungle a s jejich využitím uprchne do místních lesů. Šerif zorganizuje výpravu, která má za úkol Ramba najít a přivést zpět do vězení. Jenže Rambo je díky svému výcviku nepolapitelný – a navíc decimuje šerifovy muže jednoho po druhém. Tenhle případ se Teaslemu vymkl z rukou – a navíc vzbudil nežádoucí publicitu. Do městečka tak přijíždí plukovník Trautman, Rambův bývalý velitel, protože on jediný snad může zastavit Rambovu osobní válku…

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Rambo
Vysloužilý veterán a zelený baret John Rambo se vrací z války ve Vietnamu a chce navštívit svého posledního přítele. Když se dozví, že i ten se stal obětí války, zhroutí se Rambovi svět a nemá se na koho obrátit. Dorazí do malého městečka Hope, kde paradoxně právě ztrácí poslední naději začlenit se zpátky do normálního života. Zde se totiž stává obětí policejní šikany, je zatčen za potulku a na policejní stanici mu hlavou problesknou jeho válečná traumata. Od této chvíle ztrácí jakkýkoliv respekt k ostatním a stává se z něj zuřivá bojující mašina, která se ale celou dobu pouze brání útokům policistů. Když se probojuje z policejní stanice, uteče do lesů, kde na něj tamní strážci zákona pořádají hony. Ačkoliv je Rambo sám a jeho jedinou výbavou je nůž, nemají jeho nepřátelé žádnou šanci. Na pomoc proto přichází plukovník Trautman, který Ramba vycvičil a velel mu ve Vietnamu.
Film byl natočen podle knihy Davida Morella "First Blood", ale některé scény byly poupraveny ve prospěch hlavního hrdiny.


Autor: callaghan

Popis / Obsah / Info k filmu Rambo
álečný veterán John Rambo hledá přítele Delmara, se kterým bojoval ve Vietnamu. Od jeho matky se však dozví, že Delmar zemřel na rakovinu. V jednom z malých městeček ho zastaví šerif Teasle a bezdůvodně ho jako vandráka vykáže z města. Když veterán neuposlechne, šerif ho odveze na policejní stanici, kde ho se svými muži začne týrat. Kruté zacházení připomene Rambovi mučení ve vietnamském zajetí, což v něm probudí instinkty cvičeného bojovníka. Než si policisté uvědomí s kým mají tu čest, Rambo se zmocní svého nože, zneškodní posádku policejní stanice a po divoké honičce na ukradené motorce se policistům ztratí v lesích za městem. Zuřící šerif zorganizuje jeho pronásledování s pomocí psů, vrtulníku a dobrovolníků. Rozpoutá štvanici, aniž by tušil, že si nabral větší sousto, než jaké je schopen zvládnout. Rambo byl totiž příslušníkem elitních Zelených baretů a parta provinčních policistů, ani narychlo zburcovaná Národní garda mu rozhodně nemohou být rovnocennými soupeři.


Popis / Obsah / Info k filmu Rambo
Americký film Rambo (překlad původního názvu je První krev) režiséra Teda Kotcheffa je počátkem série o profesionálním zabijákovi Johnu Rambovi, která v průběhu 80. let vzbudila obrovský divácký zájem, ale i vlnu pobouření jak ve Spojených státech, tak v zemích „socialistického bloku", kde se stala z vůle stranických kádrů synonymem pro oslavu násilí, šovinismu, militarismu a antikomunismu. - Autoři filmu se ubírají jinou cestou než jejich umělecky i myšlenkově schopnější kolegové, kteří se ve svých filmech pokoušejí vyrovnat s traumatem z Vietnamu. Psychologický otřes z prohrané války a pocit křivdy se stávají záminkou k drsné podívané, jejíž titulní hrdina je vyprovokován k rozpoutání „obranného" boje nadutým jednáním provinčního šerifa a jeho mužů. Rambo v něm přemaže desítky po zuby ozbrojených mužů a odzbrojí ho teprve domluva jeho bývalého velitele Trautmana, který ho ostatně jako dokonalý vraždící stroj zase uvádí do chodu v dalších dvou pokračováních. Ve filmu Rambo II (1985, režie George P. Cosmatos) ho posílá zpět do Vietnamu osvobodit skupinu amerických zajatců; v Rambo III (1988, režie Peter MacDonald) musí podpořit americké zájmy v Afghánistánu. - Rambo se jeví jako schematické, dějově naivní a myšlenkově nepřesvědčivá podí-vaná, ačkoliv románová předloha Davida Morella je kvalitní. Účinkování Sylvestra Stalloneho (spjatého s obdobnou „sériovou" postavou, boxerem Rockym) se dá stěží nazvat hereckým výkonem. Na rozdíl od „ušlechtileji" motivovaných, ovšem neméně naivních a neméně profesionálně odvedených amerických pohádek však úsměv poněkud tuhne na rtech, protože příčinu světového úspěchu Rambů lze zřejmě hledat právě ve fascinaci jejich siláctvím a primitivismem.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Film Rambo je jedním z nejznámějších filmů, zabývajících se následky vietnamské války. Poprvé se v něm objevuje navrátilec z Vietnamu John Rambo, člověk vyškolený zabíjet, pro nějž je zmařit lidský život stejně snadné jako sfouknout svíčku. V hluboké depresi, způsobené zážitky z války, se toulá Spojenými státy, neschopen přizpůsobit se normálnímu životu a vytržen z rámce jakýchkoli hodnot a cílů. Jediným jeho konkrétním záměrem je najít svého přítele, s nímž sloužil ve zvláštní jednotce Zelených baretů, a který jako jediný kromě něj přežil vietnamské peklo. Najde však pouze jeho v bídě žijící matku, která mu oznámí, že syn zemřel na rakovinu, jako následek válečných útrap.
0 podivného tuláka brzy projeví zájem policie - xenofobní šerif Teasle a jeho muži. Rambo je obviněn z potulky, zadržen, při výslechu ponižován a bit. Chování policistů mu připomene mučení, které ve Vietnamu zažil a „roznětka je odpálena". Po fyzické likvidaci několika věznitelů a zničení téměř veškerého zařízení policejní budovy následuje Rambův útěk do blízkých hor, kde se chce ukrýt. Brzy je však pronásledován policisty, které vede Teasle za pomoci psů a vrtulníku. Začal hon na člověka, jehož cíl je jasný... Ale v divočině se role záhy vymění a z lovců se postupně stávají oběti. Lavina se dala pohybu.
Na scénáři podle románu Davida Morrella se spolupodílel i představitel hlavní role Sylvester Stallone. Není to jeho první scenáristická práce a rukopis je jasně patrný. Oproti románu přibylo akčnosti, ubylo charakteristiky i psychologie postav a původně tragický závěr byl změněn v relativní happy end. Hlavní myšlenka příběhu však zůstala zachována. Voják bojující za svoji vlast byl po změně politického ovzduší odhozen jako nepotřebná použitá věc, ponechán sám sobě a svým traumatům.
Dnes se již Američané poučili. Po válce v Perském zálivu byla většina navrátilců z bojů podrobena psychiatrické péči, která jim měla navrátit ztracenou duševní rovnováhu. Podmínky, za nichž se děj filmu odehrává, sice již pominuly, ale i přesto Rambo stále ještě dokáže upoutat. Především strhující atmosférou zoufalství dravce zahnaného do kouta, který musí znovu rozsévat smrt (to jediné ostatně umí, a v téměř mystickém sepětí s přírodou likviduje své protivníky. Ozbrojen pouze nožem a polonahý vyrábí pasti a smrtící nástrahy, dokáže si opatřit potravu (oštěpem skolí kance), v přírodě se orientuje a skrývá nesrovnatelně lépe než jeho pronásledovatelé. To vše mu umožnil bojový výcvik, který před nasazením do války prodělal. Je otázkou, zda a nakolik se tvůrci v líčení jeho schopností odchýlili od reality.
Zkušený režisér Ted Kotcheff se nijak nesnažil oživit Stalloneho kožený obličej, zřejmě by tato snaha vyšla naprázdno, zato se zaměřil na dokonalé využití jeho tělesných možností, na dynamické scény bojů a zabíjení.
Tímto filmem Stallone důstojně převzal štafetu od Johna Wayna, který svými Zelenými barety jako jeden z prvních oslavil prosté americké bojovníky z Vietnamu. Pokračování příběhů Ramba vznikala v tříletých intervalech: RAMBO - First Blood II (1985) se odehrává přímo ve Vietnamu a RAMBO III (1988) je situován do Afganistánu. V zástupu akčních filmů patří RAMBO do předních řad.
mos Cinema 1992/10/65

Autor/Zdroj: mos/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Podobné filmy

Rambo: Last Blood (2016)

 Rambo: Last Blood (2016)
Rambo: Last Blood n
 
Žánr: akční / dobrodružný / thriller
Země: Spojené státy americké


(pokračování)

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

 Rambo: Do pekla a zpět (2008)
Rambo: Do pekla a zpět n
Rambo
Žánr: akční / drama / thriller / válečný
Země: Spojené státy americké / Spolková republika Německo
Režie: Sylvester Stallone

(pokračování)

Rambo 3 (1988)

 Rambo 3 (1988)
Rambo 3 n
Rambo III
Žánr: akční
Země: Spojené státy americké
Režie: Peter MacDonald

(pokračování)

Rambo 2 (1985)

 Rambo 2 (1985)
Rambo 2 n
Rambo: First Blood Part II
Žánr: akční
Země: Spojené státy americké
Režie: George P. Cosmatos

(pokračování)

Hodnocení filmu

81.4 %
10 - SvoKar
8   - curil
9   - jarda53
9   - clara.bow
6   - green-tea
9   - veverka-zr
7   - hvezdyn
8   - Justik66
5   - mia
8   - Edward52
5   - Hugin
8   - FLA
10 - M.A.G.
3   - jmenuji.se
8   - ajaajena
10 - Prasoid
9   - Agostino
10 - Duri86
8   - videofil
8   - georginaa

TV Program

ČT1 - Kojak (1973) [TV seriál]

09:00 - 09:55

26 minut již uběhlo
29 minut zbývá do konce

ČT2 - Na křídlech kondora andského

09:00 - 09:55

26 minut již uběhlo
29 minut zbývá do konce

NOVA - Ulice (2005) [TV seriál]

08:45 - 09:40

41 minut již uběhlo
14 minut zbývá do konce

Prima - Jake a Tlusťoch (1987) [TV ser...

09:20 - 10:15

6 minut již uběhlo
49 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 141509
Osobností: 606149
Fotografií: 526413
Plakátů: 253892
Obsahů a biografií: 130278

Poslední komentáře

Specialisté (2017) [TV seriál]

Specialisté
Po pár dílech spíše   rozporuplné pocity, už asi   20 let možná víc každej   točí kriminálky od Asie po   Evropu a USA a kde si   vzpomenete, více >

Autor: FLA | Hodnocení: 5 / 10

Bezva ženská na krku (2016) [DCP...

Bezva ženská na krku
Celkem milá a příjemná   letní komedie, ale nic co   vás posadí na zadek. Body   přidává nádherná Petra   Hřebíčková

Autor: Duri86 | Hodnocení: 7 / 10

Jonestown - Život a smrt v Chrám...

Smrtelně nebezpečná touha po mesiášovi...

Jonestown - Život a smrt v Chrámu lidu
Dokument je to, svou formou,   televizně konvenční,   (mluvící hlavy, kombinované   s dobovými záběry), ale   mrazí z něj fest. Je o   více >

Autor: m6k

Polednice (2016)

Půvabný venkovský horůrek.

Polednice
Celovečerní prvotina   režiséra Sádka mě   příjemně překvapila.   Trochu jsem se obával, že to   bude nějaká podobně   rozevlátě rozplizlá více >

Autor: m6k | Hodnocení: 6 / 10

Hra o jablko (1976)

Hra o jablko
V podstatě stalking ohavné   mužatky Dagmar Bláhové v   podivném melodramatu Věry   Chytilové. S komedií to   nemá společné ničehožnic.   Je to nuda.

Autor: rimmerova-motorka | Hodnocení: 1 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.081/0.061