Psí odpoledne (1975)

Psí odpoledne (Dog Day Afternoon)
79 %
 
 

Dog Day Afternoon

    Žánr: krimi / drama
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 125 min.
„Den pod psa“
Al Pacino jako herec nikdy nezklame, stejně tak jedinečný John Cazale jako kumpán Pacinova nešikovného outsidera, se kterým zpacká loupežné přepadení banky. Film založený na skutečné události je plný napětí, ačkoliv se v něm uplatní i komediální prvky. Z šesti Oscarů, na něž byl nominován, získal jednoho za scénář.

Jedno z nejlepších děl mezi padesátkou titulů, které za svůj život natočil Sidney Lumet. I tady lze rozeznat jemu vlastní společenskokritický tón, zaměřený tentokrát na média, jež mají moc manipulovat veřejným míněním. Nicméně v popředí zde stojí brilantní studie několika charakterů, zejména dvou zlodějů, kteří se rozhodli přepadnout banku „nešťastně“ až poté, co z ní byl odvezen kýžený balík peněz. Líčení zachycuje dramatické i absurdně komické situace, kdy na jedné straně stojí Sonny a Sal se zaměstnanci banky jakožto svými rukojmími a na straně druhé policie, novináři, televizní reportéři a dav přihlížejících, kteří danou lokalitu obléhají. Z deliktu se během několika hodin přímého přenosu stává senzační kauza, jež ve zlodějích vzbudí falešný pocit vlastní velikosti a prakticky jim znemožní, aby se vzdali. A už vůbec není v uměle rozbouřené atmosféře místo pro soukromé drama Sonnyho, který chtěl loupeží získat peníze na operaci svého transsexuálního partnera.
Zdena Škapová
MFF Karlovy Vary 2015

režie:
Sidney Lumet
 
 
hraje:
Al Pacino (Sonny), John Cazale (Sal), Charles Durning (detektiv seržant Eugene Moretti), Carol Kane (Jenny), James Broderick (Sheldon), Penelope Allen (Sylvia), Sully Boyar (Mulvaney), Marcia Jean Kurtz (Miriam), Estelle Omens (Edna), Carmine Foresta (Carmine), Gary Springer (Stevie), Judith Malina (matka), Susan Peretz (Angie)
 
 
scénář:
Frank Pierson
 
 
kamera:
Victor J. Kemper
 
 
kostýmy:
Anna Hill Johnstone
 
 
střih:
Dede Allen
 
 
zvuk:
Richard P. Cirincione, Jack Fitzstephens, Sanford Rackow
 
 
zpěv:
Uriah Heep ("Easy Livin'")
 
 
výprava:
Douglas Higgins
 
 
producent:
Martin Bergmann, Martin Elfand
 
 
casting:
Michael Chinich, Don Phillips
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.