Obsah filmu Prvok, Šampón, Tečka a Karel
Divadelní režisér a spisovatel
Patrik Hartl (nar. 1976) se k filmové režii vrátil po mnoha letech od celovečerního debutu
Taková normální rodinka (2008). V komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel využil vlastní námět, zpracovaný ve stejnojmenné literární prvotině z roku 2012. Vypráví o čtyřech bývalých spolužácích z gymnázia, prožívajících krizi středního věku. Každý z nich se v životě vydal jiným směrem. – Prvok se navzdory dřívějším hereckým ambicím snaží všemožně uživit početnou rodinu se čtvrtým potomkem na cestě. Komerčně úspěšný...
Divadelní režisér a spisovatel Patrik Hartl (nar. 1976) se k filmové režii vrátil po mnoha letech od celovečerního debutu Taková normální rodinka (2008). V komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel využil vlastní námět, zpracovaný ve stejnojmenné literární prvotině z roku 2012. Vypráví o čtyřech bývalých spolužácích z gymnázia, prožívajících krizi středního věku. Každý z nich se v životě vydal jiným směrem. – Prvok se navzdory dřívějším hereckým ambicím snaží všemožně uživit početnou rodinu se čtvrtým potomkem na cestě. Komerčně úspěšný režisér reklam a béčkových televizních pořadů Šampón svůj prázdný osobní život vyplňuje častým střídáním sexuálních partnerek. Tečka po návratu z vojenské mise vyučuje na policejní škole, žije s matkou a trápí ho, že se nedokáže seznámit s nějakou ženou. Karel je bohatý podnikatel v informačních technologiích, avšak neklape mu bezdětné manželství a jeho žena se cítí ve vztahu nejistě. Po srazu bývalých spolužáků si muži uvědomí, že nenaplnili představy z mládí. Každý z nich se musel něčeho vzdát a ostatním naopak závidí to, co on sám nemá. Ani jeden tak není zcela šťastný. Dávná vzpomínka na pořádný „odvaz“, kdy školou proběhli nazí, je inspiruje. Svorně přijmou výzvu svléknout se na veřejnosti bez ohledu na situaci, v níž se budou zrovna nacházet. Bláznivou myšlenku postupně uskuteční stejně jako další dva úkoly: být alespoň jeden den ke všem upřímný a udělat to, čeho se nejvíc bojí. Sice se tak připraví o některé jistoty, zároveň se jim ale otevřou nové možnosti a dostanou příležitost ke změnám i šanci k zmoudření. – Snímek popisuje s nadsázkou a z mužského pohledu pocity pětačtyřicátníků, kteří „nevědí, co se sebou“, a hrdinství spatřují v infantilních či naopak samozřejmých, pro ně však nedostupných obyčejných věcech. Přes stereotypně vykreslené mužské i ženské postavy se Patriku Hartlovi podařilo natočit divácky vděčnou komedii s vtipnými situacemi, vynikajícími hereckými výkony i chytlavým hudebním doprovodem, popovými písněmi 80. let v nezvyklé coververzi. Velké množství vedlejších úloh ztvárnili další známí herci, s řadou z nich režisér spolupracuje v divadle, zejména na své domovské scéně Studio DVA. Rámcový příběh čtyř kamarádů je sestaven ze čtyřlístku dějových linií jednotlivých hrdinů, jež se vzájemně proplétají a ukazují autorovu režisérskou i dramaturgickou zručnost. Ve vyprávění nechybí překvapivé zvraty a kromě odlehčených momentů i chvíle skutečné tragédie... – Hartl podle svých slov neměl kdysi sílu původní scénář vnucovat filmovým producentům a raději jej přetavil do svého prvního románu, jenž se dočkal několika dotisků. Samotná realizace finančně náročného snímku trvala dva roky.
Zdroj: -mkm- / Filmový přehled
poznámka
V roli nejmladší dcery Prvoka a Lubici se při natáčení střídala dvojčata Nela a Ela Dlaskovy. Distribuční premiéra byla původně naplánována na 24. prosinec 2020. Vzhledem k druhému uzavření kin po vyhlášení nouzového stavu v České republice kvůli pandemii Covidu-19 (od 12. října 2020 do 23. května 2021) byla odsunuta až na červenec 2021. < Zobrazit méně
zobrazit všechny obsahy (2)
Související odkaz
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 11.4.2022
Konečně taky něco pro chlapy! Mám mnohem raději chlapský drsný a přímočarý humor než ten ženský pitvorný a exaltovaný. Linie příběhu graduje od samého začátku a kdyby do role Karlovy ženy Kláry byla obsazena jiná herečka, dala bych i vyšší hodnocení. Janu Kolesárovou prostě nerada vidím.
Celkově je to film, ke kterému se ráda kdykoliv vrátím.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 10.12.2021
pokoušel jsem se číst některé knížky od Patrika Hartla a nedočetl, žádnou,
Říkal jsem si vzhledem k slušnému hereckému obsazení, že by to nemuselo byt špatné, leč asi už jsem starý na tento humor, zklamání od začátku do konce. je to stupidita stejná jako smích pana Hartla, přetrpěl jsem film celý a neodešel, ale již nikdy více.
Hodnocení: 5 / 10
Přidáno: 1.10.2021
Zase jednou musím proti proudu všeobecného nadšení. Věděl jsem dopředu, že k tomuto filmu cestu nenajdu, protože tvorba Patrika Hartla ať už literární, scenáristická nebo režijní mi připadá stejně neupřimná a stylizovaná jako jeho smích. Přes kvalitní obsazení a dobré herecké výkony film probíbal přesně v těchto mantinelech. Možná, že jsem na tento umělecký cool styl moc starý a nebo příliš konzervativní (nejspíš obojí) ale výsledek tohoto snažení mně osobně připadá přinejlepším průměrný.
Hodnocení: 6 / 10
Přidáno: 28.9.2021
Před několika lety byla pro mně knížka naprostým zjevením, čtenářským zážitkem a prvním setkáním s Patrikem Hartlem, od nějž jsem pak hltal i další věci (se sestupnou kvalitativní tendencí). Prvoka jsem půjčoval tolika lidem, až se mi někde ztratil. O to víc jsem byl zvědav na filmové zpracování. V první řadě oceňuju luxusní casting, kdy i jednověté štěky zajišťují osobnosti typu Langmajer, Remundová nebo Mádl. Jako celek cajk (s důrazem na herecké kreace Martina Hofmanna nebo epizodky Daniely Kolářové), ale literární předloha je o level vejš.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 21.8.2021
Po delší době jsem se nad českou komedií bavila. Skvělé herecké výkony, děj, ale i tak kritika se najde. Znám knihu, možná proto ta kritika, ale některé scény mi přišly odfláknuté a urychlené, hlavně ke konci. A nevíce mě mrzelo, že Patrik Hartl nenechal usmířit Karla se Šamponem, než měl bouračku. Ale jinak ode mě osm bodů.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 16.8.2021
Hartla mám celkem načteného a do filmu svoji knihu akorát přepsal. Je otázka, jestli je to dost. V každém případě viděno 14 dní po Matkách, tak jsem si připadala jak dejavu, tak si byly filmy podobné.
Krize středního věku, tu máme všichni. Od života jsme něco chtěli a máme ty děti nebo je naopak nemáme, máme peníze nebo naopak nemáme a chceme to, co mají jiní a kolikrát ani nevíme, co chceme.
Kdo byl velmi dobrý, tak Martin Pechlát, jeho herecký výkon mě dostal a byl v tom uvěřitelný. Vše pro rodinu a nakonec se našel v tom, co dělal. A klidně to mohl manželce říct. Čermák taky fajn, ale je to pořád ten jeho Rapl. Jeho máti byla výborná, nevím, co proti ní někdo má, chtěla pro něj to nejlepší... dobře, odstěhovaný měl být už dávno. Hoffman taky hrál, to co už znal z Trpaslíka. Kdo mě vyloženě štval tak Švehlík, samozřejmě jeho postava. Zatímco v knížce mi ho bylo líto, tady mi hodně vadil a nevěřila jsem mu zhola nic. Ani to prohlédnutí.
Co mě ve filmu potěšilo a pobavilo, že i v nejmenší roličce se mihl hodně známý herecký ksichtík. To bylo hodně vtipné a po cestě z kina jsme počítali, koho jsme si všimli.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 5.8.2021
Po
dlouhé době dobrý český film, který mi nebude splývat s ostatními. Kniha se mi líbila a tak jsem byl zvědav na její filmové zpracování. Vůbec jsem nebyl zklamán. Dobře natočeno, výborné herecké výkony (i toho Švehlíka jsem skousl:) ), sranda byla, ale ne taková ta "bezbřehá" nucená, i prostor k zamyšlení se našel. Fakt milé překvapení.
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 5.8.2021
Ztráta času
Ač miluji divadelní hry Patrika Hartla, tak film mne vyloženě zklamal. Škoda že Patrik dělal vše. Chybělo usměrnění od jiných režisérů. Možná jsem divný, kino se otřásalo smíchy, a přitom já nechápal, čemu se smějí. Připadal jsem si jako Alenka v říši divů. Jediné co chválím, tak jsou herecké výkony herců. Škoda, těšil jsem se moc (recenze, reklama, herci, Patrik Hartl) a vypadl film bez šťávy, zbytečně dlouhý. Marně jsme s přítelkyní a její dcerou hledali něco pozitivního a přišlo jen utvrzení, že doba Světáků, Na samotě u lesa, Kulového blesku, S Tebou mne baví svět, Pelíšků nebo Účastníků zájezdu je pryč a naše kinematografie se propadá do ubohosti.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 31.7.2021
Česká komedie ještě žije
Je to asi hodinka co jsem se vrátil z kina, tak že jsem ještě ,,pod vlivem" a proto si možná odečtěte jednu hvězdičku.Jak sakra začít...no asi od konce.A ten byl takový že se lidé žulili ještě před kinem a po konci filmu jsem zažil potlesk který v kině pamatuji naposledy, když nám promítač v pardubickém kině Dukla (kde jsme byly se školou na povinném filmu) se smutným výrazem ve tváři řekl že nám bohužel nemůže z technických důvodů pustit naučný sovětský film Strýček Váňa ale že se bude promítat Poklad na stříbrném jezeře.......a to už je bratru skoro 45 let.Když už jsem u toho konce filmu tak musím objektivně napsat že stopáž filmu byla tak akorát na to aby ten konec měl ještě nějaké tempo protože už filmařům trochu docházel dech. Ale i tam ještě dokázali překvapit. A ono není divu a ani by to nešlo aby komedie tohoto typu jela jeden gag za druhým .Už takhle jich tam na českou komedii byl přehršel a hlavně první půlka jimi byla napěchovaná tak že se docela těším až se na film podívám znovu, protože některé repliky zanikaly ve smíchu lidí v kině. Co se týká hereckého obsazení ..pánové smekám....ne že by to bylo na Oscara protože Švehlík ty svoje váhavé playboye, Čermák natvrdlé drsňáky a Hoffmann flegmatické podnikatele mají dávno v popisu práce, ale třeba Pechlát se tady ujal postavy zadrhávajícího nesmělého smolaře a tatínka čtyř dcer způsobem kouzelným a doufám že nebudu spoilerovat když napíšu že píseň,,Dlouhá bílá žhoucí kometa" v jeho podání zpívaná v gay klubu získala zcela jiné a netušené dimenze.....Kam se hrabe její původní interpretka.....Co se týká dámského obsazení ne že by bylo špatné ale nějak mi tam nesedla ani Kolesárová ani Norisová. Možná protože nedostala děvčata tolik prostoru, protože ať chcete nebo ne je to film o chlapech a nechci říkat pro chlapy ale my prostě víme ..své...Před paní Kolářovou naopak klobouk dolů. Mít takovou maminku tak si hledám provaz a ve skautu se učím dělat smyčku .Otázkou je kdo by se potom pohoupal... V každém případě tenhle film nezkousne pár feministek. Ne že by byl proti ženám ale tak trochu jsou tam jako ten zlý element kvůli kterému tihle čtyři mušketýři jsou tam kde jsou a žijí tak jak žijí .Nebo alespoň oni si to myslí.
Co dodat? Konečně zase film u kterého si budete po deseti minutách v kině (tak jako ostatní kolem vás) sundávat roušku protože jedině tak se vyhnete nebezpečí udušení a konečně zase český film který umí polechtat bránici ,protože např. vidět Čermáka jak,, pigluje" knihovnu stojí za to .......
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film