Propustka (2002)

Propustka (Laissez-passer)
65.5 %
 
 

Laissez-passer

    Žánr: válečný / životopisný / historický
    Země: Francie / Spolková republika Německo / Španělsko
    Premiéra v ČR: 11.7.2002        
    Délka: 118 min.
„Film byl jejich život, ale odmítli zaprodat svůj talent fašistům.“
Paříž, 3.března roku 1942. Němci už dávno okupují hlavní město Francie, kam se rozhodli přenést část svého filmového průmyslu. Šéfové německé firmy Continental dobře vědí, jak velké scenáristické, režisérské i herecké talenty jim skýtají filmové ateliéry v Paříži a chtějí je za každou cenu využít pro svůj propagační i zábavní filmový průmysl.
Film vznikl podle vzpomínkové knihy Jeana Devaivra, který v té době působil jako asistent režie, pracoval sice v Continentalu, ale zároveň byl aktivní v hnutí odporu. Někteří francouzští umělci kolaborovali, ať už ze strachu nebo touhy pracovat za každou cenu, někteří hledali nejrůznější cesty, jak se vyhnout tomu, aby propůjčili svůj talent do služeb Němců. Všichni však bojovali proti strachu, hladu a zimě. Vyřizování účtů po válce patří k nejtěžším kapitolám historie francouzské kinematografie.
Zvláště milovníci filmu budou reagovat na mnohá jména, která ve filmu zazní, jako Jean Aurenche, Jean-Paul Le Chanois, Charles Spaak, Pierre Bost, Maurice Tourneur, Henri-George Clouzot, André Cayatte a další.
Film, který natočil významný francouzský režisér Bertrand Tavernier, je věnován všem, kteří žili tyto pohnuté dějiny Francie, jejichž součástí jsou také dějiny francouzského filmu.
Česká televize

režie:
Bertrand Tavernier
 
 
hraje:
Jacques Gamblin (Jean-Devaivre), Denis Podalydès (Jean Aurenche), Marie Gillain (Olga), Charlotte Kady (Suzanne Raymond), Marie Desgranges (Simone Devaivre), Maria Pitarresi (Reine Sorignal), Emmanuelle Bataille (žena)
 
 
námět:
Jean-Devaivre (kniha Action!)
 
 
scénář:
Bertrand Tavernier, Jean Cosmos
 
 
kamera:
Alain Choquart
 
 
hudba:
Antoine Huhamel
 
 
vizuální efekty:
Fréderic Moreau
 
 
masky:
Mathieu Gueracague
 
 
producent:
Alain Sarde
 
 
casting:
Marie-France Michel
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.