Přízraky noci (1945)

Přízraky noci (Dead of Night)
100 %
 
 

Dead of Night

Další název: Au coeur de la nuit

    Žánr: horor / mysteriózní / thriller
    Země: Velká Británie
    Délka: 103 min.
Povídkové filmy nebyly ve čtyřicátých letech úplně běžnou komoditou a hororové už vůbec ne. Po úspěchu Přízraků noci se to změnilo. V průběhu dalších let vznikla řada obdobných antologií, ovšem málokterá z nich se svému vzoru dokázala přiblížit podobně promyšlenou strukturou vyprávění a působivostí zpracování. Rámcový příběh architekta, který přijede na telefonické pozvání na venkov a od začátku tvrdí shromážděné společnosti, že všechny zná, je sám o sobě bizarní. Většina přítomných jeho tvrzení věří a dává k lepšímu podobné historky z vlastní zkušenosti. Každý z vyprávěných pěti příběhů má trochu jiné ladění, ale všechny se snaží doplňovat architektovo úzkostné rozpoložení mysli. Jedinou výjimkou je Golfový příběh, který se svým záhrobním žertováním jako by patřil do zcela jiného filmu a byl zamýšlen zřejmě jako vítané odlehčení stále temnější atmosféry. V souvislosti s filmem bývají nejčastěji připomínány dvě epizody. První je příběh starožitného zrcadla s mistrovsky vystiženou atmosférou rostoucího děsu ze ztráty sebe sama a druhá příběh břichomluvce, pomalu se propadajícího do područí vlastní loutky, kterou zdobí mimořádný herecký a především hlasový výkon Michaela Redgravea. Zajímavé je, že tvůrci obou nejzdařilejších segmentů měli v té době ve studiu Ealing primárně jiné úkoly. Střihač a scenárista Robert Hamer svou povídkou režijně debutoval, ač to na její vyzrálosti vůbec není vidět, a brazilský dokumentarista Alberto Cavalcanti (který svá díla podepisoval pouze příjmením) byl Michaelem Balconem do studia angažován především jako proponent dokumentárního realismu. Mezi výsostnými profesionály snímku se sluší ještě připomenout předního reprezentanta francouzské avantgardy dvacátých let a dvorního Cocteauova skladatele Georgese Aurica a kameramana stěžejních titulů studia Douglase Slocombea, jenž byl se svým méně známým kolegou Stanem Paveym zodpovědný za výrazně expresionistické nasvícení filmu.
Michael Málek
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2016

režie:
Alberto Cavalcanti (části "Christmas Party" a "The Ventriloquist's Dummy"), Robert Hamer (část "The Haunted Mirror"), Charles Crichton (část "Golfing Story"), Basil Dearden (části "Hearse Driver" a "Linking Narrative")
 
 
hraje:
Michael Redgrave (Maxwell Frere), Googie Withers (Joan Cortlandová), Mervyn Johns (Walter Craig), Basil Radford (George Parratt), Naunton Wayne (Larry Potter), Sally Ann Howes (Sally O'Haraová), Roland Culver (Eliot Foley), Frederick Valk (dr. Van Straaten), Mary Merrall (paní Foleyová), Anthony Baird (Hugh Grainger), Robert Wyndham (doktor Albury), Judy Kelly (Joyce Graingerová), Miles Malleson (řidič pohřebního vozu), Michael Allan (Jimmy Watson), Barbara Leake (paní O'Haraová), Ralph Michael (Peter Cortland), Esme Percy (obchodník se starožitnostmi), Allan Jeayes (Maurice Olcott), Elisabeth Welch (Beulah), Hartley Power (Sylvester Kee), Magda Kun (Mitzi), Garry Marsh (Harry Parker), Renee Gadd (paní Craigová), Patrick Aherne (psychiatr v nemocnici)
 
 
námět:
John Baines (příběh), E.F. Benson (příběh), Angus MacPhail (příběh), H.G. Wells (příběh)
 
 
scénář:
John Baines (povídky "The Haunted Mirror" a "The Ventriloquist's Dummy"), E.F. Benson (povídka "Hearse Driver" a propojení příběhů), Angus MacPhail (povídka "Christmas Party"), H.G. Wells (povídka "Golfing Story"), T.E.B. Clarke (dodatečné dialogy)
 
 
kamera:
Douglas Slocombe, Stanley Pavey
 
 
hudba:
Georges Auric
 
 
střih:
Charles Hasse
 
 
výprava:
Michael Relph
 
 
producent:
Michael Balcon
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.