reklama
 
ohodnotit

Přístav naděje

Hope Floats

Žánr:
Rok:
1998
Délka:
115 minut
Premiéra v ČR:
21.1.1999
„...zase ta láska.“
Popis / Obsah / Info k filmu Přístav naděje
V populární televizní show Toni Postové prohlásí pozvaná Connie Phillipsová, že má nejlepší přítelkyni Birdie, ale už rok spí s jejím manželem. Totéž zopakuje před Birdie a vše nakonec slavnostně potvrdí Bill, manžel Birdie, který je také pozván. Birdie Pruittová ihned po události sebere dcerku Berenice a odjíždí z Chicaga do malého texaského městečka Smithville, kde se narodila a strávila dětství a kde dosud žijí její rodiče. Poněkud extravagantní matka Ramona Calvertová, která s oblibou vycpává zvířata, je energická blondýna a dceru vítá s radostí. Otec je však těžce nemocný, trpí Alzheimerovou chorobou a žije v ústavu. Vztah Birdie, vyhlášené krasavice, která vyhrávala všechny soutěže a byla na to patřičně pyšná, a její matky není právě nejlepší. Birdie je navíc předchozími událostmi hluboce raněna a první dny proleží v posteli a odmítá vycházet. Zdá se ostatně, že mnoha jejím méně půvabným a úspěšným přítelkyním, které kdysi také tajně usilovaly o přízeň školního krasavce Billa a Birdie jimi víceméně pohrdala, není její nynější neštěstí tak zcela proti mysli.

Jinak je tomu ale s Justinem Matissem, mladíkem, který ji už ve škole miloval a nikdy na ni nezapomněl, přestože pro něj měla Birdie často jen posměch. Justin by rád Birdie pomohl, ale ta odmítá a stále přemýšlí o tom, co zavinilo krach jejího manželství. Nechce být matce na obtíž a najde si práci v obchodě pana Davise, kde obsluhuje automat na vyvolávání fotografií. Sama ráda a dobře fotografuje.
Berenice má problémy ve škole, znepřátelila si nejtlustší a také nejnepříjemnější dívku ze třídy, zvanou Velká Dolores, a ze všeho nejraději by se vrátila k otci. Ten jí často volá a zdá se, že by ji měl rád u sebe. Jako kamarád zbývá dívence jen mladší bratranec Travis, kterého jeho matka, sestra Birdie, svěřila své matce a sama žije v Kalifornii.

Justin se pokouší s Birdie navázat intimnější vztah, zve ji do tančírny a pak k sobě a ukazuje jí dům, který si staví. Birdie se ale stále nemůže smířit s novou situací a nakonec se opije v baru. Po návratu se konečně poprvé pořádně vypláče a svěřuje se matce. Ramona pochopí, že Billa skutečně velmi milovala.

Berenice, která nerada vidí, když se její matka stýká s Justinem, hledá útěchu u babičky. A tu Ramona dokáže poskytnout. Právě když se zdá, že by se věci mohly pohnout k lepšímu, však Ramona náhle umírá…

Zdroj: FTV Prima


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Přístav naděje
Birdee Pruittové (Sandra Bullocková) se rozpadne manželství. Opouští Chicago a odjíží do svého domovského městečka v Texasu, kde byla kdysi slavnou miss a kde teď žije její svérázná matka. Bere s sebou svou osmiletou dceru. Obě se snaží s humorem vyrovnat s novým prostředím a vyřešit nečekané situace. Nikoho nepřekvapí, že romantické setkání s bývalým spolužákem na Birdee zrovna čeká ...

Hollywoodský "něžný obr" Forest Whitaker, režisér filmu "Až si vydechnu" a skvělý herec ze "Hry na pláč" se rozhodl vést hvězdu "Nebezpečné rychlosti" Sandru Bullockovou a další její kolegy v novém filmu o vztazích, rodině a lásce s názvem "Přístav naděje". Žádná kaskadérská akce, žádné zbraně a příšery. Kouzlo citu a něha. Můžete se držet za ruce a rozhodně si nezapoměňte kapesník doma.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Přístav naděje
Birdee se přímo v televizní show dozví, že ji manžel Bill podvádí s její nejlepší přítelkyní. Okamžitě se odstěhuje s osmiletou dcerkou Bernice z Chicaga ke své matce do rodného městečka v Texasu...

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Popis / Obsah / Info k filmu Přístav naděje
Černošký herec Forest Whitaker debutoval před časem jako režisér snímkem Až si vydechnu (1995), v němž čtyři přítelkyně hledají přijatelného partnera pro život. Také ve svém novém filmu s názvem Přístav naděje se Whitaker věnuje ženským problémům. - Birdee Pruittová se přímo v televizní show dozví, že ji manžel Bill podvádí s její nejlepší přítelkyní. Okamžitě se odstěhuje s osmiletou dcerkou Bernice z Chicaga ke své matce do rodného městečka v Texasu. Kdysi tu byla místní královnou krásy, dnes se sem vrací jako žena, která neuspěla v manželství a která vlastně nic neumí. S pomocí své
matky, rázovité Texasanky Ramony (s bizarní zálibou ve vycpávání) nachází zoufalá mladá žena novou rovnováhu a díky setkání s dávným přítelem Justinem i novou perspektivu do budoucnosti. Překoná i přirozený konflikt se svou dcerou, která těžce nese ztrátu milovaného tatínka. - Tvůrci záměrně zvolili jednoduchý a všedni příběh. V pomalém tempu se soustřeďují na zachycení maloměstského prostředí i vnitřních stavů hrdinky. Zdůrazňují, že v životě je nejdůležitější být sám sebou a že není potřeba snažit se za každou cenu vyniknout. Ženské role, napsané s citem pro realitu, spolehlivě ztvárňují oblíbená
Sandra Bullocková (která se podílela i na produkci snímku) a Gena Rowlandsová jako chápající a zkušená hrdinčina matka. Harry Connick Jr. v hlavní mužské roli nenápadného, leč vytrvalého ctitele už takový prostor nedostal. - Forest Whitaker bohužel neudržel nadhled nad příliš jednoduchou látkou a nedokázal se ubránit uslzené melodramatičnosti, jen zřídka vyvažované humornými okamžiky.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Někdy je třeba pořádného kopance, aby se člověk vydal hledat své skutečné štěstí aneb nikdy není tak zle, aby nemohlo být líp - alespoň pro Sandru Bullockovou a Harryho Connicka, Jr.


O manžela lze přijít různě, ovšem málokomu se to podaří tak efektním, byť neobyčejně ponižujícím způsobem jako Birdee Pruittové (Sandra Bullocková). Když už počestná žena v domácnosti vystoupí v národní televizní talk show, měla by k tomu mít pravděpodobně lepší motivaci než jen "nalíčení zadarmo", protože v opačném případě mohou být následky nedozírné. Birdee ovšem projevila nezvyklou míru naivity, pročež jí bylo dáno před očima televizních kamer (a potažmo celého národa) vyslechnout přiznání svého muže a své nejlepší přítelkyně o jejich vášnivém milostném vztahu.

Co s takovým šmejdem a takovou zmijí? Birdee sbalila kufry a dceru Bernice (Mae Whitmanová) a vyrazila domů. Byl to zjevně akt podvědomé touhy po bezpečí, kdyby ale Birdee přemýšlela jen o minutu déle, pak by si předem spočítala, co ji v texaském zapadákově jménem Smithville asi tak čeká. Především i zde stojí v každém obýváku televize a máloco dokáže zapruzené spolužačky potěšit více než veřejné ztrapnění bývalé školní hvězdy a trojnásobné královny krásy, která jim to pravděpodobně svého času dávala pěkně sežrat. Navíc maminka Ramona (Gena Rowlandsová), do jejíhož domu se Birdee s dcerou nastěhuje, není právě typem vřelé milující bytosti, čekající s otevřenou náručí a touhou utěšovat. Ale byla to vůle scenáristů, pevně přesvědčených, že Birdee může najít svůj klid (a novou lásku) právě jen zde - a vyslali ji do příběhu, který není vzdor logickému očekávání komedií ani satirou, ale řízným melodramatem s ambicemi, daleko přesahujícími schopnosti scenáristy, a navíc bez spásného odlehčujícího humoru.

Rutinní příběh je založen na všech obvyklých klišé žánru, která zřejmě autor pochytil z nějaké scenáristické příručky, analyzující předcházející úspěšné snímky, takže každý další dějový zvrat je od počátku jasně čitelný a předvídatelný - je zcela evidentní, že manžel je bezcharakterní plaz, že se Birdee nakonec zamiluje do pohledného kutila Justina (Harry Connick, Jr.), který pro ni měl slabost už od střední školy, že Bernice (navzdory tomu, že celou dobu nepřestává tvrdit opak) nakonec zůstane s matkou, že po počátečním pnutí dojde i k usmíření mezi Birdee a její matkou.

Ovšem i se sbírkou klišé je nutno umět pracovat a má-li scenárista pod čepicí méně než jeho hrdinové, neměl by příliš experimentovat. Autorská snaha o ozvláštnění a psychologickou hloubku zcela běžného příběhu pak může skončit dosti bezradně, čehož je Přístav naděje smutným příkladem.

Je sice pravda, že dítě, trpící rozchodem rodičů, je klasickým prvkem melodramatu, má-li být ovšem i prvkem funkčním, musí mít pro své chování alespoň elementární motivaci - narozdíl od malé Bernice, která od počátku do konce vřeští, že chce bydlet s otcem navzdory nezpochybnitelné skutečnosti, že dotyčný je dobytek, který rozpad rodiny zavinil (a který v celém filmu de facto nevystupuje). Anebo snad až přes míru excentrická Birdiina matka Ramona, jejíž dům je plný vycpaných zvířat ve výstředních oblecích a často i s dýmkou v ústech. Autoři ji prezentují jako typ "drsná slupka, leč srdce ryzí", neboť bez námitek a s pochopením vychovává syna své druhé dcery a citlivě napomáhá překonat (umělý) konflikt Birdee a Bernice, pak se nám ale dostane např. informace, jak Birdee v dětství nesmírně trpěla tím, že ji matka nikdy neobjala. Podobných lapsů je v příběhu celá řada, nemluvě už o tom, že zatímco ženské postavy padly bez výjimky za oběť scenáristické touze po "bohatých charakterech", mužská část obsazení zůstala podobných pokusů zcela prosta - a těžko říci, zda je to lépe či hůře. Účelovou existenci manžela jsem již zmínila, podobně jednostrannou, ryze dekorativní roli tu hraje nemocný otec, umístěný (rovněž v rozporu s matčiným ryzím srdcem) v domově důchodců, jehož přítomnost ve filmu je ospravedlněna jedinou sentimentální scénou sblížení s Birdee. Nejhůře je na tom ovšem hlavní mužská figura příběhu, milovník Justin, kterému nezbývá než být "prostým poctivcem", nuceným pro zvýraznění typu pracovat rukama a se dřevem, aby vynikla jeho pravá podstata.

Bráno kolem a kolem, snad jen dvě scény stojí za to, aby byly vyprávěny - jednak poměrně vydařený úvod v televizním studiu a potom scéna z pracovní agentury, kde se Birdee uchází o práci a kterou vede jedna z bývalých spolužaček, postižených Birdiinou dokonalostí. Tuto pozdní pomstu lze jak pochopit, tak ocenit, ovšem jde jen o malé ostrůvky v moři banality, v němž se příběh utápí.

Z Přístavu naděje zkrátka čouhá scenáristická svévole jako sláma z Justinových bot, a stojí-li vůbec za vidění, pak jen kvůli heroickému úsilí Sandry Bullockové, Harryho Connicka, Jr. a Geny Rowlandsové učinit ze svých postav živé bytosti. A že tak činí navzdory příběhu i t

Autor/Zdroj: Hejlíčková Iva/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

66.3 %
4   - curil
7   - Veronika42
6   - hledasenik
7   - Justik66
3   - M.A.G.
7   - ajaajena
4   - Lienocka22
5   - Serpentina
7   - lucymat
7   - payo1555
4   - Tom_Hardy
10 - Pixel116
7   - Kycky
5   - Cllementin
7   - jager
3   - Naomi21
8   - xebece
6   - Naki
8   - Milicent
6   - Obivan

TV Program

ČT1 - Co naše babičky uměly a na co ...

18:25 - 18:55

19 minut již uběhlo
11 minut zbývá do konce

ČT2 - Zahrada Buckinghamského paláce

17:50 - 18:45

54 minut již uběhlo
1 minut zbývá do konce

NOVA - Brácha za všechny peníze (1978...

17:35 - 19:30

69 minut již uběhlo
46 minut zbývá do konce

Prima - Fešák Hubert (1985)

16:50 - 18:55

114 minut již uběhlo
11 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 148829
Osobností: 629009
Fotografií: 567159
Plakátů: 269227
Obsahů a biografií: 136725

Poslední komentáře

Ztracené město Z (2016)

Ztracené město Z
Pravdivý příběh o   britském průzkumníkovi   plukovníku Percivalu   Fawcetovi, který zmizel při   hledání tajuplného města v   Amazonii ve více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 6 / 10

Nepohodlný (2005)

Uff

Nepohodlný
Sakramentsky dobře odvedená   filmařská práce. Facka   vyspělému světu, po které   se stoprocetně ale bohužel   nechce jak to tak bývá   nikomu více >

Autor: Krupe | Hodnocení: 10 / 10

Nikdy nejsme sami (2015)

Nikdy nejsme sami
Film od stejného režiséra   Cesta ven (2014) někam   alespoň vedla a měla   příběh a myšlenku. Né   vše bylo dle mého v   pořádku, ale budiž. více >

Autor: FLA | Hodnocení: 2 / 10

Doba ledová: Mamutí drcnutí (201...

Super

Doba ledová: Mamutí drcnutí
Tento film mam i doma a je moc   super.........................   ..............................   .............................

Autor: fufana

Nelítostný souboj (1995)

Nelítostný souboj
Skupině profesionálních   bankovních lupičů začíná   být setsakramentsky horko,   když nevědomky zanechají   stopu o nejnovější loupeži   a více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 10 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.079/0.031