Princezna ze mlejna II. (2000)

Princezna ze mlejna II.
63.7 %
 
 
    Žánr: pohádka
    Země: Česká republika
    Premiéra v ČR: 3.2.2000        
    Délka: 110 min.
„Jak vodník s čertem chránili Elišku před knížepánem, zatímco Jindřich bojoval s Turkem.“
Jedna z nejúspěšnějších pohádek v historii české kinematografie a nejúspěšnější pohádka České televize se dočkala po šesti letech svého pokračování. Do kin příchází další příhody obyvatel pohádkového mlýna, "malého, ale šikovného" čertíka, vodníka, krásné Elišky, žárlivé čarodějnice, nafoukaného knížepána s ostatních populárních postaviček. Stejně jako Princezna ze mlejna je i její pokračování především určeno nejmenším divákům a navazuje na poetiku prvního dílu. Přibylo víc humorných situací, ale i napětí. Příběh je inspirován motivy jihočeského lidového vyprávění, krajovou slovesností Volyňska a Vodňanska.

Končilo se svatbou, a nový příběh začíná tím, že do známého pohádkového mlýna přilétá čáp... Všichni se z děvčátka radují, dokonce i čertík s vodníčkem, kteří se stali dobrými strážci mlýna. Jediný, kdo se neraduje, je knížepán. Nemůže se smířit s tím, že Eliška dala přednost chudému chasníkovi před jeho slávou a bohatstvím. A tak se svým povedeným sluhou Žánem vymyslí lest a pošle Jindřicha na vojnu proti Turkovi. Myslí si, že tak má cestu za krásnou Eliškou opět otevřenou...

Diváci se setkají spostvičkami z prvního dílu, jen Lucii Bílou v roli čarodějnice vystřídala skvělá Monika Absolonová. Přibyl zlý velitel v podání Jana Přeučila a hodný generál Lukáše Vaculíka.

Ani filmový štáb, tedy alespoň hlavní profese, se nezměnil. Hlavním kameramenem byl Ervín Sanders, kostýmy navrhl Jan Růžička, masky Bobo Sobotka, hudbu složil Miloš Krkoška. Ve střižně AVID stříhal Dalibor Lipský, triky vznikly pod vedením Borise Masníka a Jiřího Šimurka ve firmě UPP. Natáčení probíhalo na stejných místech jako před šesti roky - jihočeský Bavorov a jeho okolí, zámek v Dobříši a nově, v kaolínovém dolu v kaznějově.

režie:
Zdeněk Troška
 
 
hraje:
Radek Valenta (Jindřich), Andrea Černá (Eliška), Yvetta Blanarovičová (čert), Jakub Zindulka (vodník), Alois Švehlík (mlynář), Monika Absolonová (čarodějnice), Oto Ševčík (knížepán), Ladislav Županič (Žán), Jindřiška Kudrnová (paňmáma), Miloslav Mejzlík (pantáta), Jan Přeučil (velitel), Lukáš Vaculík (generál), Jiří Knot (verbíř), Milan Hrubý (sedlák), Jana Hynková (role neurčena), Petra Bočková (role neurčena), Julie Grégrová (Terinka), Miroslav Fantyš (turecký velitel), Andreas Papageorgiu (Jakub), Ernesto Čekan (zlý Turek), Petr Čochtan Trojánek (Zlý Turek), Zdeněk Kozák (písař), Jan Hanžlík (role neuvedena)
 
 
námět:
Vratislav Marek, Zdeněk Troška
 
 
scénář:
Vratislav Marek, Zdeněk Troška
 
 
kamera:
Ervín Sanders
 
 
hudba:
Miloš Krkoška
 
 
výprava-architekt:
Vladimír Heiser
 
 
kostýmy:
Jan Růžička
 
 
střih:
Dalibor Lipský
 
 
zvuk:
Otto Chlpek, Martin Lonek (mikrofonista)
 
 
produkce:
Ľuboslav Žiško (vedoucí), František Janda, Jiří Kavan, Aleš Novák
 
 
dabing:
Filip Jančík (Jakub), Soběslav Sejk (sousední sedlák)
 
 
zpěv:
Andrea Černá, Radek Valenta, Jakub Zindulka, Yvetta Blanarovičová
 
 
text písně:
Václav Bárta
 
 
II. kamera:
Jaromír Kalina
 
 
masky:
Bohumil Sobotka
 
 
dramaturgie:
Marcela Pittermannová, Dušan Kukal, Šárka Baborovská
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Jiří Carva, Lucie Šindelářová
 
 
asistent kamery:
Ladislav Hrubý
 
 
pomocná režie:
Marek Kališ, Renata Čihulková
 
 
odborný poradce:
Miroslav Fantyš (šerm)
 
 
spolupráce:
Miroslav Fantyš (koordinátor šermu), Tomáš Szirotný (práce se zvířaty), Jitka Smadišová (práce se zvířaty práce se zvířaty), Josef Staněk (práce se zvířaty)
 
 
trikové snímky:
Boris Masník (supervize a výtvarné návrhy), Jiří Šimůnek (kamera), Universal Production Partners
 
 
kaskadér:
Filmka
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.