Před maturitou (1932)

Před maturitou
74.2 %
 
 
    Žánr: drama
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 9.9.1932        
    Délka: 89 min.
„Příběh středoškolských studentů a jejich pedantského profesora“
Film "Před maturitou" se dá shrnout do čtyř slov: Film, spisovatel, režisér a obecenstvo. Uměleckým a literárním poradcem filmu "Před maturitou" byl spisovatel Vladislav vančura. Před natáčením tohoto snímku si napsal několik scénických poznámek, z nichž nejzávažnější stojí za připomenutí pro obecenstvo, které film vidělo, a proto může posoudit, jak se režie, herecké výkony a technické provedení shodly se spisovatelovými náměty.

Vladislav Vančura tehdy napsal: "Film "Před maturitou" má vcelku optimistické znaky, životní radosti a klady. Ovšem, tam, kde šlo o sebevražedný úmysl jednoho ze studentů, nabývá povahy vážné, tragické. Oba tyto prvky, t.j. prvek veseloherní a prvek zoufalství jsou ve filmu spjaty hrou studentů, jejichž představivost je velmi mohutná a zhusta je vrhá z krajnosti do krajnosti. Jedině studenta Šimona, který imponuje mužně a i v nejdramatičtějších okamžicích je tragikou sotva dotčen, je nutné z této sféry vyjmout: základní barva jeho hry se může jen stmívat nebo rozjasňovat. Vcelku jde tu o výraz tehdejšího studentského života a mravů. Škola je zde pojata s vážností a na mnohých místech s humorem, který se vyhýbá karikatuře a nevylučuje opravdový vztah. Třetí a snad nejdůležitější složkou tohoto filmu je složka poetická. Tato padala v úvahu všude tam, kde šlo o představy a počínání směřující k věcem citovým. Láska je zde traktována jako okouzlení mladosti a krásy. Film nepřipouštěl expresionistickou interpretaci či křečovitou, ale nutně žádal, aby mluva a sám herecký výraz byl prostý. Současně bylo nutné, aby tyto výjevy byly povýšeny k platnosti tzv. "vyššího řádu". Verše bylo nutné předčítat jako celky a dbát na rytmus. Interpunkci by bylo lepší tehdy vynechat. Vulgarismy, trivialita a jakékoliv improvisace by se zde nutně křížily s intencemi hry, jež předpokládala i v nejbujnějších scénách proporce a komposici. Hromadné výjevy bylo nutné zpevnit určitou obrazovou konstrukcí. Obraz ani svou akční proměnou nemohl ztratit nic na svých výtvarných hodnotách. Pokud šlo o zvuk, bylo třeba mu přát jen tolik místa, aby diváky (v tomto případě již posluchače) neohlušil a zůstal jen složkou dramatu. K tomuto konci bylo potřeba počítat s pomlčkami a tichem. Dialogy měly znít plně i tehdy, když při nich neumlká hudba, hovor však a proud řeči pohybovaly se na hranici srozumitelnosti. Snad tehdy (při značném soustředění) byla vnímatelná určitá slova, ale vlastním činitelem byl spád a kadence. Jen tam, ke byl dialog vyhrocený k dramatickému účinku, bylo tomu jinak."  Autor: Asmodej

režie:
Vladislav Vančura, Svatopluk Innemann
 
 
hraje:
Jindřich Plachta (profesor Kleč), František Smolík (profesor Donát), Antonín Novotný (student Jan Šimon), Miroslav Svoboda (student Karel Kafka), Gustav Hilmar (Kafkův otec), Eliška Pleyová (profesorka Jansová), Věra Gabrielová (sextánka Marta), Bedřich Vrbský (policejní komisař), Bohdan Lachman (ředitel gymnázia), Ferdinand Jarkovský (profesor), František V. Kučera (profesor), Viktor Nejedlý (profesor / katecheta), Mirko Eliáš (profesor), Karel Postranecký (profesor), Bolek Prchal (profesor), Bohumil Šmída (student), Elmar Klos (student), František Čáp (student žalující na výletě), Jiří Vondrovič (student), Ota Kučera (student), František Sádek (student), Vladimír Novotný (student), Vladimír Čech (student Čermák), František Filipovský (student), Helena Bušová (studentka), Anna Gabrielová (studentka), Václav Menger (školník), J. O. Martin (profesor matematiky na jiném ústavu), Josef Steigl (pacient se zlomenou nohou), František Kovářík (pacient tulák Kopřiva), Miloš Makovec (sekundán), Eduard Hofman (student), Zora Myslivečková (sextánka Eva), Jan Vyskočil (student), Miloš Midloch (student), Jarka Ženatý (student), Josef Picek (student), Anatanas Varnas (student), Zdeněk Zach (student), Irena Novožilová (studentka), Bobina Horká (studentka), Irina Vergunová (studentka), MUDr. Nedoma (lékař), Otakar Mrkvička (asistent lékaře), Václav Pecián (zřízenec v nemocnici), Josef Oliak (inspektor Zemské školní rady), Gustav Schorsch (sekundán), Vlastimil Borovička (student), Karel Šmíd (student), Krüger (student), Pilný (student)
 
 
námět:
Vladislav Vančura, Julius Schmitt
 
 
scénář:
Josef Neuberg
 
 
kamera:
Otto Heller (interiéry), Václav Vích (exteriéry)
 
 
hudba:
Emil František Burian
 
 
výprava-architekt:
Vilém Rittershain, Bedřich Feuerstein
 
 
střih:
Svatopluk Innemann, Antonín Zelenka
 
 
zvuk:
Josef Zora
 
 
vedoucí produkce:
Julius Schmitt
 
 
zpěv:
Emil František Burian
 
 
text písně:
Josef Gruss, Emil František Burian, Vítězslav Nezval
 
 
asistent režie:
František Jerhot, Walter Schorsch
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.