Pramen panny (1960)

Pramen panny (Jungfrukällan)
80.8 %
 
 

Jungfrukällan

Další název: The Virgin Spring; Prameň panny

    Žánr: drama / krimi
    Země: Švédsko
    Délka: 87 min.
„Pomsta za smrt dítěte, nebo slepé dodržování křesťanského přikázání "Nezabiješ!"“
POZOR, SPOILER

Těhotné děvče Ingeri volá Ódina. Selka Märeta, takto manželka pána zdejšího dvorce, chce, aby jela do kostela se svíčkami, jenže je zvyk, že tam s tím vždy jede panna. Takže má jet její dcera Karin. Té se nechce z postele, ale nakonec vstává a vymýšlí si, co na sebe. Otce Töra pak přemluví, aby Ingeri jela s ní. A tak se i stane.

Po cestě při odpočinku Karin tvrdí, že by s mužem bez sňatku neulehla, ale Ingeri, že se to stát může, když je muž silnější. Karin tvrdí, že by se bránila. Potkají i muže, s nímž včera Karin tančila. Ingeri žárlí, a tak jí Karin vrazí políček. Pak pokračuje sama, protože Ingeri tvrdí, že již dále nemůže. Zůstane u jakéhosi muže. Ten je však otravný, a tak od něj uteče a nechá tam i koně.

Karin potká tři bratry. Rozdělí se s nimi o chléb, ale je za to znásilněna. Vidí to i Ingeri, protože ji dohonila. Také vidí, jak ji praští klackem. Strhají z ní šaty, nejmladšího nechají u koz a utečou. Chlapec se pokusí mrtvolu zahrabat, ale nakonec uteče i on. Všichni tři pak dojdou až ke dvorci, kde bydlela Karin. Jenže to oni nevědí. A také proto dá jeden z bratrů Karinině matce její šaty, které ona bezpečně pozná. Proto zavře všechny tři v domku, kde je nechali přespat, a vše řekne manželovi. Ten neváhá a jde. Narazí na Ingeri, ta mu poví, co viděla. On vezme saunu a posílá ji pro řeznický nůž. Následně vstupuje do domku, kde jsou ti tři, aby je ztrestal za jejich zločin.  Autor: Pitryx

režie:
Ingmar Bergman
 
 
hraje:
Max von Sydow (pan Töre), Birgitta Valberg (paní Märeta), Gunnel Lindblom (Ingeri), Birgitta Pettersson (Karin), Axel Düberg (hubený pastevec), Tor Isedal (němý pastevec), Allan Edwall (žebrák), Ove Porath (chlapec), Gudrun Brost (Frida, hospodyně), Axel Slangus (hlídač mostu), Oscar Ljung (Simon), Tor Borong (1. čeledín), Leif Forstenberg (2. čeledín)
 
 
scénář:
Ulla Isaksson
 
 
kamera:
Sven Nykvist
 
 
hudba:
Erik Nordgren
 
 
kostýmy:
Marik Vos
 
 
střih:
Oscar Rosander
 
 
zvuk:
Aaby Wedin, Staffan Dalin
 
 
vedoucí produkce:
Allan Ekelund
 
 
masky:
Börje Lundh
 
 
asistent režie:
Lenn Hjortzberg
 
 
výprava:
P. A. Lundgren
 
 
rekvizity:
Karl-Arne Bergman
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.