Pozor, vizita! (1981)

Pozor, vizita!
81.6 %
 
 
    Žánr: drama / komedie / psychologický
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.4.1982        
    Délka: 88 min.
„Vážný i veselý příběh posledního světoběžníka. Tragikomedie na motivy knihy Adolfa Branalda“
Svérázný světoběžník baví svými úžasnými historkami celou nemocnici...
Český psychologický film se odehrává v roce 1960 na infekčním oddělení jedné nemocnice, kde je jako bacilonosič břišního tyfu izolován starý Prepsl, tulák bez rodiny, světoběžník s osobitou etikou a pojetím svobody. Právě on je středem veškerého dění, dominantní postavou příběhu. Zpočátku odmítá přizpůsobit se situaci a žít v izolaci od světa za nemocniční zdí, několikrát se pokusí o útěk, ale časem začne navazovat přátelské vztahy nejen s personálem nemocnice, zejména dezinfektorem Kafkou a uklízečkou Katkou, ale také se stejně postiženými pacienty, svým spolubydlícím dědou Bartůňkem a mladičkou Mankou, vychovanou v dětském domově. Začíná se smiřovat s osudem a nalézá nový smysl života.

Příběh samorostlého muže, který má prožít zbytek života v nemocniční izolaci natočil režisér Karel Kachyna na motivy románu Adolfa Branalda.

režie:
Karel Kachyňa
 
 
hraje:
Rudolf Hrušínský (Prepsl), Veronika Jeníková (Manka), Libuše Švormová (Růžena), Blažena Holišová (Katka), Ľudovít Greššo (Bartůněk), Josef Somr (Kafka), Bořivoj Navrátil (primář Vojtěch), Jiřina Jelenská (Julinka, Bartůňkova dcera), Miroslav Moravec (Josef, Bartůňkův syn), Blanka Lormanová (Anynka), Bronislav Poloczek (traťmistr), Lenka Pichlíková (Mánička), Jan Polívka (výčepní), Jiří Petkov (Ivánek, syn Julinky), Yvetta Kornová (sestřička), Magdaléna Holendrová (sestřička), Zdeněk Sedláček (sanitář Zrzavec), Michael Hofbauer (mladý Salc), František Suchomel (Holas), Petr Svárovský (Jirka), Zdeněk Ornest (vedoucí epidemiolog), Svatopluk Matyáš (vedoucí pracovník KNV), Vlastimil Bedrna (výčepní Standa), Eduard Pavlíček (předseda komise), Jiří Knot (technik, brýlatec), Barbora Štěpánová (sestřička), Luděk Nešleha (kolega), Oldřich Velen (zástupce obce), Gabriela Wilhelmová (sestřička), Jiří Kodeš (sekundář), Rudolf Hrušínský (saniťák), Bohuslav Ličman (vrátný), Viktor Maurer (redaktor), Vladimír Hrabánek (kopáč), Karel Engel (Muž v hospodě), Jaroslav Klenot (kopáč), Václav Kotva (pacient), Radka Fidlerová (zdravotní sestra)
 
 
námět:
Adolf Branald (román Vizita)
 
 
scénář:
Vladimír Bor, Karel Kachyňa
 
 
kamera:
Jan Čuřík
 
 
hudba:
Luboš Fišer
 
 
výprava-architekt:
Jan Oliva
 
 
kostýmy:
Helena Dubová
 
 
střih:
Jiří Brožek, Ján Svoboda
 
 
zvuk:
Pavel Jelínek, Ivo Špalj (mix)
 
 
vedoucí produkce:
Václav Rouha
 
 
choreografie:
Karel Bednář
 
 
II. kamera:
Pavel Nečesal
 
 
masky:
Bohumil Sobotka
 
 
dramaturgie:
Věra Kalábová
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Václav Dobeš, Zdena Černá, Václav Petr
 
 
asistent režie:
Stanislava Hutková
 
 
asistent kamery:
David Remunda
 
 
pomocná režie:
Zeno Dostál
 
 
odborný poradce:
Libuše Dobiášová
 
 
fotograf:
Karel Ješátko
 
 
asistent architekta:
Boris Halmi
 
 
skript:
Anna Lackovičová
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.