Poslední relikvie (1968)

Poslední relikvie (Viime reliikvia)
83.3 %
 
 

Viime reliikvia

Další název: Последняя реликвия; Posledňaja relikvija; The Last Relic; Posledná relíkvie

    Žánr: historický / dobrodružný / romantický
    Země: SSSR
    Premiéra v ČR: 1971        
    Délka: 87 min.
„Dobdroužný příběh statečného rytíře Gabriela a krásné jeptišky Agnes.“
POZOR, SPOILER

Umírající otec předává synovi Hansi von Risbiterovi skříňku, kterou má předat klášteru. Ale teprve až mu to svatá Brigita ukáže.

Hans toho využije, když poprvé spatří Agnes von Mönnikhusenovou, chráněnkyni abatyše. Tvrdí, že předá relikvii klášteru ihned, jakmile se Agnes stane jeho manželkou.

Pak jsou spolu na vyjížďce a ona jej vyprovokuje k závodu na koních. Ujede mu a on se dostane do konfliktu s mladým mužem jménem Gabriel. Ten pak odjíždí s kamarádem Siimem, později se přidají ke skupině bojovníků, kteří čekají před Tallinnem. Tuto pak Gabriel opouští a je svědkem přepadení osady. Na poslední chvíli před lumpy Agnes zachrání. Ta mu v lese poděkuje za záchranu a prý bude pokračovat sama. Ale když jí on pak přivede jejího koně a náhradní ošacení, pokračují do Tallinnu spolu.

Mnich vysílá čtyři jiné, aby Agnes našli. Ta už se trochu zahleděla do svého průvodce. A když přijedou do hospody, kde má plno známých, dostanou na noc pokoj s jednou postelí. On však spí na zemi vedle ní. Agnes má hodně divoký sen. Druhý den pokračují dále, a to už vztah mezi nimi vypukne naplno. Když se zrovna oddávají jeden druhému, jsou napadeni skupinkou mužů. Kdoví jak by to skončilo, nebýt hořící kupy sena a Gabrielova nevlastního bratra Iva Schenkenbergra, který se tu objevil právě včas. On má za úkol chytit únosce Agens, tedy Gabriela a Gabriel zase přemluvit Iva, aby on i jeho muži přešli k povstalcům. Při tomto setkání končí Gabriel s dýkou v zádech, kterou mu tam zabodl jeho bratr

Agnes se zachránila v klášteře a Gabriela zachránil jakýsi stařec. Také jej vyléčil. Gabriel pak odchází a setkává se se Siimem. Pomohou jeptišce vyprostit vůz, a to už mají nepřátele v patách. Ujíždějí a Gabriel dojede až do kláštera, kde je Agnes. Siim zůstává před branou. V klášteře pak Gabriel upadne do pasti, a to doslova. Z pasti mu pomůže jeptiška, co jí pomohl s vozem. Gabriel tedy prchá a neví, že jeho nevlastní bratr splnil úkol mnicha, který intriky vede a získal relikvii. A končí tam, odkud se před chvílí Gabriel dostal. Ten se dozví o svatbě Hanse a Agnes, a pak v hospodě o tomtéž, ale s jiným ženichem. Začne mu to vrtat hlavou a míní se sám přesvědčit. Koho si to Agnes bude brát. Ta je mezitím bičována sestrou představenou, aby se stala jeptiškou. Agnes nakonec svoluje. Když se v klášteře objeví Gabriel, narazí nejprve na svého nevlastního bratra, který prchá ze stejné pasti a dochází k boji. Jenže tou dobou již stojí Agnes před zraky všech, aby byla vysvěcena na jeptišku...  Autor: Pitryx

režie:
Grigorij Kromanov
 
 
hraje:
Ingrīda Andriņa (Agnes von Mönnikhusen), Alexandr Goloboroďko (gabriel), Rolan Bykov (opat Johannes), Eve Kivi (ursula), Elza Radziňa (abatyše), Uldis Vazdiks (Siim), Raivo Trass (Hans von Risbieter), Peeter Jakobi (Ivo), Karl Kalkun (vedoucí rebel), Valdeko Ratassepp (Von Risbieter sen.), Jüri Uppin (Delvig)
 
 
námět:
Eduard Bornhöhe (román "Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimased päevad" (1893))
 
 
scénář:
Arvo Valton
 
 
kamera:
S. Rahomägi
 
 
titulky-česká verze:
Jana Boháčová (střih), Ivo Novák (zvuk)
 
 
dabing:
Jiří Holý, Jan Schánilec (Gabriel), Jan Pohan, Jiří Krampol, Hana Talpová, Stanislav Fišer, Jiří Němeček, Alena Procházková (jeptiška Agnes), Marie Marešová, Karel Černoch (zpěv)
 
 
režie českého znění:
Věra Barešová (Filmové studio Barrandov Dabing 1971)
 
 
české dialogy:
Jaroslav Piskáček
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.