Obsah filmu Pokoj v duši
Čtyřicátník Tóno Pánik (Attila Mokos) se po pěti letech vrací z vězení, kde byl za krádeže dřeva. V podhorské vesnici, odkud pochází, má nejbližšího přítele Štefana (Roman Luknár), který za tu dobu zbohatl a získal mezi domácími lidmi velký vliv. Štefan ve skutečnosti kradl s Tónem, avšak ten ho z kamarádství kryl. I když se Tóno pokouší najít si poctivou práci, všichni ho odmítají. Postupně se ukáže, že to je Štefanovo dílo. Muž totiž potřebuje dostat Tóna do slepé uličky a přimět ho, aby s ním spolupracoval při machinacích s cenami dřeva, tentokrát ve velkém. Tóno to opakovaně odmítne. Avšak morální zásady se v něm sváří s vězeňskou...
Čtyřicátník Tóno Pánik (Attila Mokos) se po pěti letech vrací z vězení, kde byl za krádeže dřeva. V podhorské vesnici, odkud pochází, má nejbližšího přítele Štefana (Roman Luknár), který za tu dobu zbohatl a získal mezi domácími lidmi velký vliv. Štefan ve skutečnosti kradl s Tónem, avšak ten ho z kamarádství kryl. I když se Tóno pokouší najít si poctivou práci, všichni ho odmítají. Postupně se ukáže, že to je Štefanovo dílo. Muž totiž potřebuje dostat Tóna do slepé uličky a přimět ho, aby s ním spolupracoval při machinacích s cenami dřeva, tentokrát ve velkém. Tóno to opakovaně odmítne. Avšak morální zásady se v něm sváří s vězeňskou zkušeností i s tradičními představami o tom, jak má silný muž obstát ve světě…
Slovenský psychologický film vznikl podle scénáře Jiřího Křižana a je celovečerním hraným debutem režiséra Vladimíra Balka. Příběh se odehrává v horském středoslovenském prostředí (natáčelo se zejména v obci Čierny Balog a jejím okolí) a kromě samotného dramatu v něm autoři vykreslují typické rysy tamního života: patriarchální rodinné uspořádání, rasovou diskriminaci, pytláctví, ale také tradiční rodinnou semknutost, náboženskou víru či chlapské přátelství.
Při předávání národních filmových cen Slnko v sieti za roky 2008 a 2009 (tato cena se na Slovensku uděluje ve dvouletém intervalu) se Pokoj v duši stal nejúspěšnějším dílem. Získal celkem pět ocenění: nejlepší hraný film, nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Atilla Mokos), nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Roman Luknár), nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Helena Krajčiová) a nejlepší kamera (Martin Štrba). Snímek se také stal jedním z divácky nejúspěšnějších domácích filmů.
Zdroj: ČT < Zobrazit méně
oficiální text distributora, zobrazit všechny obsahy (5)
TIP: Nastavení pořadí obsazení si můžete nastavit
zde >>
Nejnovější komentáře k filmu
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 12.9.2018
║Rozpočet $-miliónov║Tržby USA ║Tržby Celosvetovo $545,144(zatiaľ len Slovensko a Česko)║ Tvorcovia tohto filmu môžu za komerčný úspech v prvom rade ďakovať Jane Kirschner a jej pesničke"Pokoj v duši". Film sám o sebe nie je zlý na Slovenské pomery ale dohromady neponúkne nič preborné, herecké výkony sú prevažne dosť chatrné na to aby prednes hercov bol viac než nezáživne odrecitovanie dialógov, chýba im skutočné zanietenie aby dostali postavy skutočnú hĺbku. Myšlienka podaná v príbehu nie je zlá, skôr forma v akej je ponúknutá nezanechá dojem, žiadny dojem, takže z príchodom záverečných titulkov sa myšlienka príbehu vytratí z hlavy rýchlejšie než by ste čakali a jediné čo ostáva v pamäti je ústredná pesnička, ktorá film na plnej čiare zatieňuje a dokáže omnoho viac svojou výpoveďou zaujať. Jediné čo skutočne poteší je technická stránka filmu, kde celkom dobre ladí kamera a hudba. Suma sumárum, má film bližšie k všednej televíznej produkcii než k nejakému silnému dramatickému filmu z veľkým posolstvom, čo by malo byť prezentované na striebornom plátne. /videl v kine: 40%/
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 27.7.2014
Pokoj v duši
Obyčajná dráma nič viac,nič menej.Neviem čo mám povedat.Je to proste,taká dráma akých my Slováci máme mnoho a mohli by sme natočit už niečo normálne.
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 18.10.2013
Prázdno v srdci
Najprv prečo tak nízke hodnotenie. Príbeh. Ono to malo byť silné vyrozprávanie o priateľstve, zrade, nenaplnených očakávaniach, či sklamaniach. No stalo sa tak napoly. Mňa nenadchol, neprišiel mi ani taký silný, navyše sa dal výrazne predvídať a aj očakávanie tragického konca sa dalo čakať. Niečo mi tam chýbalo, nebolo to akoby vyložene dotiahnuté. Na druhej strane je to na remeselnej úrovni vlastne na maximum. Kamera, herci, exteriéry, tam niet čo vytknúť, majstrovská práca. Len keby ten príbeh podali možno inak. Ďalšie plusy sú krásna príroda a nádherné vykreslenie ako to chodí na tých dedinách. Kradnutie dreva, úplatky, podnikateľské plány, plná krčma, toto nebolo ďaleko od reality. Hodnotenie šalamúnske, pretože čakám na ďalšie slovenské záseky do kinematografického pňa, tie ďalšie dúfam, že sa nájdu medzi nimi pecky. Každopádne Pokoj v duši je pekný film, ktorý sa môže iným páčiť viac
Hodnocení: 4 / 10
Přidáno: 3.3.2011
Bohulibý úmysl natočit sociálně kritický film o (nejen) slovenské realitě dopadl pro mě bezkrevně. Základní předvídatelná zápletka i schematické potíže, s nimiž se hrdina po návratu z vězení setkává (nevěra manželky, odcizení, nikdo ho nechce vzít do práce, hlásí se staří kamarádi s „kšefty“). Snímek naprosto ničím nepřekvapí, na emoce se tu jen hraje nebo žádné nejsou. Natočit něco „hlubokého“ se musí umět a nestačí k tomu naházet do kastrólu ingredience, o kterých si myslím, že dělají „hloubku“. Osobně nepovažuji za vrchol uměleckosti a snahy o autenticitu občasné vulgarismy – ano, ve filmu se už pár let nemluví jako z příručky matice slovenské. Letecké záběry na hezkou krajinu jako z klipu lákajícího turisty nekorespondují s dějem, který se schematicky a ploše vleče. Závěrečná sebevražda mi přišla nepochopitelná, zřejmě proto, že mě nepřesvědčila šablonovitá cesta k ní vedoucí. Díky stínovitosti postav jsem chvíli měla potíž uvědomit si, o čí pohřeb vlastně jde. Hudební stránka filmu je dobrá (a ústřední píseň dokonece velmi), ale do filmu nezapadá – zatímco soundtrack se rozmáchle filmově a maličko historicky vznáší, dole na zemi se motá trochu jako robot s několika základními módy ústřední hrdina (nadávání policistům, rozkazování ženě, naříkání nad životem, spravedlivé rozhořčení) a jeho podobně naprogramovaná žena, synček zamotaný do povlečení z Ikey a kamarád taky rád. Já nevím, ale takoví Horkýže slíže by k tomu šli mnohem víc.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 17.8.2010
skvělé drama o rozpolcené duši
Mám slabost pro slovenskou filmovou tvorbu a to už dlouhá desetiletí. Určitou dobu si vybírala svou slabší chvilku, ale o to zdařilejší návrat. Chtěl bych Vladimíru Balkovi složit svůj hold. Velmi jednoduchý, ale hluboký a uvěřitelný příběh slovenského "drsného" horala a pár lidí z jeho okolí. To celé zasazené do jedné z nejtypičtějších slovenských oblastí, po celou dobu podkreslené velmi příjemnou hudbou. Rád jsem si zakoupil DVD i s přiloženým CD. U ústřední písně Jany Kirschner mám jemné mrazení a to je u mě jasná známka nevnucované a nenápadně přicházející kvality. Zapomeňte na chvíli na filmy zaplavující naše kina hrubým násilím a jasnou touhou po nutném kasovním zisku a prožijte skvěle zpracovaný hluboký lidký příběh, který by se klidně mohl odehrávat i u nás, neboť naše mentalita v té dobré i špatné stránce je té slovenské tak blízká. DOPORUČUJI všem, kteří mají ve své duši alespoň kousek místa pro klid.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 12.8.2010
Jsem vděčný za to, podívat se na každý nový slovenský film. Právě jako Pokoj v duši. Těch současných slovenských filmů není moc, alespoň u české TV, a tak je třeba vzít za vděk kanálem Film+CS. Film mě moc zaujal, taková syrová pravda o nešťastném člověku vláčeném svou minulostí.
Hodnocení: 8 / 10
Přidáno: 13.3.2010
Skvelá dráma z reálnym a dojímavým dejom. K filmu bol vytvorený veľmi kvalitný námet, nehovoriac o scenári ktorý je vynikajúci. Taktiež je tu veľmi kvalitné herecké obsadenie.
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 4.1.2010
Čo si slepý ti ........ Najlepšia veta z celého filmu. Na Slovenský film je to výborné. A aj na Helenu Krajčiovú je to výborné.
Reklama
Hodnocení: 10 / 10
Přidáno: 9.9.2009
Silný zážitek
Silný emocionální prožitek přináší tento film, který má úžasnou kameru, režii, hudbu a herecké výkony. Autentičnost scén je dokonalá, kamera je neviditelná, jako byste byli součástí děje, jako by to nebyli herci, ale vaši sousedé... Samotný příběh a postavy jsou mistrným dílem scénáristy Jiřího Křižana. Po filmu Bathory znovu skvělý slovenský film. Už se těším na Jánošíka. Škoda, že se není na co těšit v bohaté české kinematografii. Někdy méně je více!
Hodnocení: 7 / 10
Přidáno: 23.5.2009
Pomerne dosť dobrý film zo smutným koncom. Dej tohto filmu opisuje život človeka, ktorý práve vyšiel z kriminálu, ktorému sa bolo všade ťažko presadiť a navyše ho čakalo množstvo sklamaní, ktorý vyšli na samotný povrch.
10 filmů, které komentovali někteří uživatelé co tento film