reklama
 
ohodnotit

Početí mého mladšího bratra

Žánr:
Rok:
1999
Délka:
88 minut
Premiéra v ČR:
27.1.2000
„Dobří lidé nemohou dělat špatné věci.“
Popis / Obsah / Info k filmu Početí mého mladšího bratra
Na ten den nikdo z obyvatel jednopatrového domu s pavlačovými byty, kde každý každému viděl docela zblízka do talíře, nezapomene. Antonínovi se i po letech vybavují drobné detaily. Zaběhla se kočka Růžena a až do večera nebyla k nalezení. Pan Kuchař, někdejší majitel kina, si zlomil nohu a dcera domácích měla toho dne svatbu a její ženich se také jmenoval Antonín. Slavilo se doma, se všemi sousedy a s několika "exotickými květy" ulice. Jen pan Sudovský dal přednost otomanu, ale i on ten den pojal jako sváteční. Tehdy desetiletý Tonda byl od rána jako splašený. Nosil telegramy, vyřizoval vzkazy a nemohl se dočkat, kdy už konečně půjdou k domácím, protože tam byly nachystány hory obložených chlebíčků. Mamince Marii to moc a moc slušelo. Tančila, smála se a jakoby náhle celá rozkvetla. I pro ni to byl den zcela nevšení. A Tonda tenkrát poodhalil jedno z největších tajemství života.
Tvůrce autorského a autobiograficky laděného filmu POČETÍ MÉHO MLADŠÍHO BRATRA Vladimír Drha o něm řekl:"...důležitější než tento drobný příběh krátké vášně je samo prostředí, v němž se odehrává. Předměstský dvůr s kamenitým dvorkem, prosklenou pavlačí, pěti byty a jejich nájemníky. Žijí tu ve vlídné pospolitosti... Každý ví, co se kde ten den vaří, každý ví, kdy se kde budou koupat, všichni vzájemně vědí o svých trampotách a láskách, všichni jsou vždy ochotni sousedsky vypomoci". (Kinodilm - září 99)

Film POČETÍ MÉHO MLADŠÍHO BRATRA uvede jedenáctiminutový dokument O MALÉM SVĚTĚ (1967). Námět, scénář a režie: Vladimír Drha, kamera: Jan Špáta, hudba: Josef Ceremuga, komentář čte Jan Kačer.
Vzpomínka na jeden vysočanský dům a jeho obyvatele, kteří pak ožijí v celovečerním snímku.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Početí mého mladšího bratra
Komorní komedie se odehrává v jednom vysočanském činžáku v průběhu jednoho horkého letního dne roku 1949. Děj se odehrává pouze v prostorách domu, tedy v jednotlivých bytech, na dvorku, chodbách, schodech, prosklené pavlači či v průjezdu. Vladimír Drha se soustřeďuje na idylickou atmosféru a na vděčný popis zajímavých figur i figurek. Opírá se přitom o osvědčené herce. Jako předfilm je uváděn krátký umělecký dokument 0 malém světě, který stejný režisér natočil o stejném domě již v roce 1967.
Program ART

Autor/Zdroj: /


Příběh se soustředí na omezený na svět jednoho ne příliš vzhledného činžáku, aniž bychom postřehli vypjatost doby - zvolil si totiž přelom epoch (měl by psát rok 1949), avšak řítící se pronikavé změny ještě jako by ani z dálky nedolehly. Lidé ještě mohou předstírat jisté společenské zařazení (například příslušnost k „honora-či"), ale povětšinou se již jedná jen o prázdnou schránku, jejíž iluzornost i směšnost si ještě nikdo plně neuvědomuje. Drha svědomitě a se smyslem pro věrnost reálii načrtává drobné osobní portrétky, nahlížené očima malého chlapce, jenž si po letech vybavuje, co tehdy prožil.

Autor/Zdroj: /Letní filmová škola


Popis / Obsah / Info k filmu Početí mého mladšího bratra
V roce 1967 natočil režisér Vladimír Drha krátký umělecký dokument O malém světě, v němž osobitou formou popsal historii vysočanského činžáku kde prožil dětství. Po více než třiceti letech se k tématu vrátil v komorní komedii Početí mého mladšího bratra, odehrávající se v tomto domě v průběhu jednoho horkého letního dne roku 1949. (Natáčelo se ve velmi podobném domě v Kroměříži.) Podle autorova tvrzení se příběh ve skutečnosti nikdy nestal, jen jeho protagonisté jsou reální. I jejich postavy ovšem zjevně podléhají autorské licenci. - Zestárlý vypravěč vzpomíná na den, kdy se v domě konala svatba dcery pana domácího. Tehdy mu bylo deset let. Až dodnes si však vybavuje různé drobné události, jež se tehdy odehrály. Občas se ovšem plete v detailech. Kromě běžných příhod, spojených se svatební oslavou, je stěžejní epizodou nečekané "splynutí" mezi vypravěčovou maminkou a ženichem. Mezi oběma přeskočí hned napoprvé jiskra a dvojice se pozdě večer poprvé a naposledy pomiluje. Maminka však stráví noc i s tatínkem a po devíti měsících porodí... - Děj se odehrává pouze v prostorách domu, tedy v jednotlivých bytech, na dvorku, chodbách, schodech, prosklené pavlači či v průjezdu. Vladimír Drha se soustřeďuje na idylickou atmosféru a na vděčný popis figur i figurek. Opírá se přitom o osvědčené herce. Jeho snímek má však zřetelné televizní stavbu a připomíná rozšířený " bakalářský " příběh. -Jako předfilm je uváděn zmíněný dokument O malém světě .

Autor/Zdroj: Bartošek Tomáš/Filmový přehled


Na prahu dospívání se život může jevit jako sled epizod svázaných víceméně jen vlastními chutěmi a nelibostmi. Ustálené rituály a okamžitá šílenství dospělých sledujeme s údivem nic netušících noviců a s pocitem, že toho všeho jednou - možná - budeme účastni. Hledat v tom všem řád a vysvětlení je zoufale obtížné a zároveň slastné, protože některá tajemství se zdají být už na dosah. Ještě chvíli a objevíme, jak se věci opravdu mají.
Je normální, že kočka není k nalezení však ona se vrátí a za čas nejspíš bude mít koťata. Objev, že stejným přirozeným zákonům podléhají sousedé, ba dokonce vlastní rodiče, patří mezi ty okamžiky, které nás nenávratně přetavují z nevinných dětí
na podezřívavé a věčně mírně provinilé dospělé. Nahlížet pod sukně dosud samozřejmých skutečností může ovšem být šok, který si tápavá dětská mysl obaluje do peřinky laskavých polopravd a šalebných mámení. A srovnávat si po letech, co se vlastně v dávném období překotných objevů stalo, není lehká práce...
A tak je zase začátek 50. let a malý Tonda prožívá své první setkání s realitou dospělých. To, že se jedná především o realitu sexu, je jaksi samosebou. Onen parný den, kdy se domácích Libuška provdala a nepříjemný pan Kuchař si zlomil nohu, sliboval ovšem přinejmenším jedno nevinné potěšení: možnost pořádně se najíst na svatební hostině u Plachých a na chvíli zapomenout na nevlídnou realitu za domovními vraty. Naději, že se to podaří, už od rána s malým Tondou sdíleli všichni obyvatelé činžáku. Toho dne také zrovna prodávali nedostatkovou šlehačku (Tonda do té doby ani nevěděl, co to je). Kočka s člověčím jménem Růžena se zatoulala, tatínek-tramvaják přišel z práce dřív a mamince nadmíru slušely žluté šaty.
Plachých tráví den přípravami na odpolední hostinu (sousedi smějí přijít až po obědě, aby toho tolik nesnědli), otec nevěsty Josef si nenápadně přihýbá už od rána a mlčenlivá babička nepřestává uždibovat. Sousedovic Antonie a její němá švagrová Bělina se od rána parádí, aby hostům předvedly kulturní vložku. Postarší pan Suldovský z přízemí po svém zvyku bděle klimbá na kanapi, jeho dobrácká žena poskytne nevěstě svaté požehnání alespoň od madonky na stěně a jejich hormony nadupaná dcera přesedlá od flirtování s uspěchaným mladým pošťákem na svádění sympatického svědka Vojtěcha.
Navečer začne veselá sousedská společnost tancovat a zpívat a není divu, že se v temném průjezdu cestou do hospody pro pivo děje ledacos - a nejspíš nejen tam. Rozpálený ženich se kamsi vytratí a za ním nenápadně i Tondova maminka - co asi stihla vedle upečení křupavých božích milostí v bouřlivém okamžiku kočičího vzplanutí?
Nebo se to všechno stalo jindy a jinak? Šalebná paměť může po letech uspořádat události docela po svém. Není ale vlastně jedno, jak to bylo doopravdy - a jestli to vůbec bylo? Mírně autobiografické retro pětapadesátiletého Vladimíra Drhy se sugestivním názvem Početí mého mladšího bratra nabízí vyprávění podřízené hned dvojnásobné vypravěčově tužbě: tento příběh se jednak (podle úvodního titulku) nikdy nestal, jeho aktéři však žili nebo ještě žijí, jednak je i sám vypravěč. - po letech vzpomínající fiktivní Tonda - několikrát drobně usvědčen z nepřesnosti (maminka neměla ráno žluté šaty a netančila v noci jen s otcem, novomanželé nedostali pozlacenou želvu...). Pozorný divák tak může vysledovat jemné napětí mezi oběma vypravěči - mezi autorem a hlavní postavou. Výtka milovníků realistické logiky, že o některých událostech hrdina nemůže vyprávět, protože u nich nebyl, tak postrádá oprávnění: přiznaně se stáváme účastníky fantazijní archeologické rekonstrukce prováděné v prostoru vlastní autorovy paměti. V kinematografii často využívaný model "historie dětskýma očima" získává touto hrou s vypravěčskými pohledy nový rozměr, z nějž ovšem Vladimír Drha bohužel nevytěžil víc než půvabnou a nikam nesměřující ozdůbku svého filmu.
Podobně jako v Hřebejkových Pelíšcích (a ještě mnohem důsledněji) je nevlídná realita 50. let vykázána ven "za vrata". Politický kontext doby je důsledně nepřítomný, zůstává jen pocit vše prostupujícího hmotného nedostatku a vědomí, že všichni starší protagonisté pamatují lepší časy. Mladším hrdinům-je ponechána nezřetelně opatrná naděje, že alespoň jejich soukromí - budou-li se mít rádi a budou-li držet při sobě - zůstane "zlými časy" nedotčeno.
Drhův film však není o paměti, ani o době. Je o lidech, kteří uměli s gustem prožít jeden zvláštní, nezapomenutelný den. Navzdory přítomnosti vypravěče působí vyprávění spíš "objektivně" - především díky téměř televizně střídmé kameře debutujícího Vladimíra Křepelky. Autoři se vzdávají tradičních rozmlžených retro-atmosfér a nevybíjejí se v detailech či ve výtvarnických kompozicích, jež by filmařsky rozhýbaly prostor kouzelně skutečného starého činžáku, v němž se mozaikovitý příběh jednoho dne a jedné noci odehrává.
Tento neuspěchaný přístup umožňuje vychutnat hlavní atrakci filmu - herecké výkony. Vedle talentovaného Miroslava Balleka v roli malého Tondy plně využívá daný prostor i Dana Vávrová jako hrdinova půvabná maminka; i na menších plochách však herci pod Drhovým vedením dokázali vytvořit živoucí a zábavné postavy - at už jde o Janu Brejchovou v překvapivé roli emotivní Maruš, přesného Jiřího Bartošku coby opileckého nevěstina otce či třeba Jaroslavu Obermaierovou z roli snové paní Kotaškové - jediné kočky, která nakonec se zpožděním na svatební hostinu dorazila...
Nový film Vladimíra Drhy tak zůstává neokázalým a divácky příjemným setkáním uspořádaným mezi skutečností a snem - setkáním se známými herci, zkušenými tvůrci a s příběhem, kteří si ti všichni pro naše rozptýlení vysnili až k opravdovosti.

Autor/Zdroj: Prokopová Alena/Cinema


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

58.9 %
8   - argenson
7   - curil
7   - clara.bow
5   - green-tea
5   - řepešínský
7   - payo1555
5   - REKBRIT
4   - Faye
5   - melakara
6   - nick4
7   - brnvl2105
3   - Kycky
5   - Tonykla
6   - Ferry76
5   - Milicent
7   - Blanche21
6   - sakro
8   - biokys
6   - rosta12
8   - BOS3

TV Program

ČT1 - Nejlepší žena mého života (197...

06:00 - 06:30

28 minut již uběhlo
2 minut zbývá do konce

ČT2 - Atlas zvířat

06:05 - 06:30

23 minut již uběhlo
2 minut zbývá do konce

NOVA - Avengers - Sjednocení (2013) [...

06:25 - 06:50

3 minut již uběhlo
22 minut zbývá do konce

Prima - LEGO NEXO Knights (2015) [TV s...

06:05 - 06:35

23 minut již uběhlo
7 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 146295
Osobností: 621382
Fotografií: 550678
Plakátů: 262234
Obsahů a biografií: 134145

Poslední komentáře

San Babilo - 20 hodin (1976)

San Babilo - 20 hodin
Na rozdíl od mnoha jiných   italských filmů 70. let s   politicko-mafiánským   pozadím tenhle je k divákovi   aspoň solidní v tom, že má   více >

Autor: argenson | Hodnocení: 8 / 10

Králové léta (2013)

Králové léta
Úplně si nemyslím, že by   teenageři 21. století ve   snaze uniknout z   rodičovského područí   museli nutně stavět chýše   z větví a lovit více >

Autor: argenson | Hodnocení: 7 / 10

Maliar izieb (1995) [TV inscenac...

Maliar izieb
Špatný to není, ale   myslím, že v divadle to   musí fungovat mnohem, mnohem   líp. A ačkoliv jsem starej   kanálník, překvapivě mě   trochu více >

Autor: argenson | Hodnocení: 7 / 10

Tři králové (1998) [TV seriál]

Tři králové
Rozhodně sympatičtější   než o něco mladší Operace   Silver A, která sázela na   diváckou atraktivitu. Tři   králové sázejí spíš na   herecké více >

Autor: argenson | Hodnocení: 8 / 10

Můj pes Killer (2012)

Můj pes Killer
Pokud člověk přistoupí na   styl vyprávění a formu   natočení, tak je to docela   slušně zpracovaná   depkařina, rozhodně lepší   než lvama ověnčená Díra u   Hanušovic.

Autor: argenson | Hodnocení: 7 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2017, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.057/0.021