reklama
 
ohodnotit

Plechový bubínek

Die Blechtrommel

Další název:
Plechový bubienok; Le tambour (FR); Blaszany bebenek (PL); Limeni dobos (YU); The Tin Drum;
Rok:
1979
Délka:
142 minut
Premiéra v ČR:
12.5.1994
„Zfilmovaný román Guntera Grasse, vyznamenaný Zlatou palmou v Cannes a americkým Oscarem“
Popis / Obsah / Info k filmu Plechový bubínek
Děj filmu, odehrávající se v první polovině 20.století je situován převážně do přístavního města Gdaňsk, kde společně žijí Němci, Poláci a slovanská menšina Kašubů. Hlavní hrdinou filmu je malý Oscar. Jeho babička, kašubka, měla z neznámým polákem dceru Agnes. Ta, i když milovala svého bratrance Jana Bronského, si vzala německého obchodníka Alfreda Matzeratha, ale s bratrancem se stýkala i po svatbě, což vzbuzovalo pochybnosti kdo je otcem malého Oscara. Chlapec si na protest proti chování dospělých přeje, aby přestal růst, což se mu splní. Má i další schopnost, svým vysokým hlasem dokáže rozbíjet sklo. Jeho neodmyslitelnou součástí je i oblíbená hračka, plechový bubínek. Oscarova matka Agnes otěhotní se svým bratrance a ze zoufalství se otráví. Matzerath si přivede do domu služku Mariu,se kterou i spává, a první sexuální zážitek s ní prožije i Oscar. Po zabrání Gdaňska německým vojskem se Oscar přidává ke skupině liliputánů, kteří jezdí bavit se svým komickým vystoupení německé vojáky. Při osvobozování Gdaňska Rudou armádou spolkne Matzerath, strachem před prozrazením, svůj odznak nacistické strany a udusí se. Při jeho pohřbu vhodí Oscar svůj plechový bubínek do hrobu a rozhoduje se opět růst. Film je adaptací románu Plechový bubínek od Güntera Grasse, který za něj obdržel Nobelovu cenu za literaturu a sám film se stal prvním německým filmem ocenění americkou filmovou akademií jako nejlepší zahraniční film.


Autor: Hugin

Popis / Obsah / Info k filmu Plechový bubínek
Osobitý snímek o chlapci, který rád bubnuje a odmítá vyrůst na protest proti světu dospělých. Jeho osudy sledují tvůrci v průběhu let 1899-1945 na pozadí proměn Gdaňská. Obtížná role připadla jedenáctile-tému Davidu Bennentovi, který skvěle zahrál i dospělého muže. Film získal Oscara a Zlatou palmou v Cannes.

Přestože od celosvětového triumfu Plechového bubínku (1979) uplynulo již třicet let, patří tento snímek stále k divácky atraktivním titulům. Navíc je vzorným příkladem toho, jak přistupovat k adaptaci literární předlohy tak, aby nevznikla pouhá pasivní ilustrace původního textu. Režisér Volker Schlóndorff s Jeanem-Claudem Carriěrem a Franzem Seit-zem převádí román Gúntera Grasse do řeči obrazů s plným významovým souzněním. Obsáhlý děj knihy, líčící historii přístavního města Gdaňsku v letech 1899-1945, filmaři notně zredukovali a šťastně se jim povedlo na plátno převést groteskní atmosféru románu. Výjimečné bylo obsazení dvanáctiletého Davida Bennenta do hlavní role Oskara Matzeratha,
který se ve třech letech rozhodl, že přestane růst. Talentovaný herec s přehledem zvládl veškerá gesta a projevy své filmové postavy od narození až po jednadvacetiletého muže. V mrazivě komediální nadsázce jsou ve snímku pojednány bouřlivé okamžiky „velké" historie první poloviny 20. století. Schlóndorff natočil dílo, které se vzpírá jednoznačnému výkladu, provokuje svou neuchopitelností i míšením vážnosti s komikou. Úchvatné je vizuální zpodobnění (Igor Luther) i hudební doprovod (Maurice Jarre). Plechový bubínek spadá mezi suverénní umělecké počiny, které se rodí zcela výjimečně. Schlöndorffův životní režijní výkon byl oceněn jak Oscarem za nejlepší cizojazyčný film, tak Zlatou palmou na festivalu v Cannes,
(pb)
katalog 1. Festivalu nad řekou


Popis / Obsah / Info k filmu Plechový bubínek
Filmového přepisu stěžejního díla německé literatury druhé poloviny dvacátého století, rozsáhlého románu spisovatele Güntera Grasse Plechový bubínek, se ujal zkušený adaptátor Volker Schlöndorff. Filmaři po nutné redukci zachovali komentář vypravěče Oskara Matzeratha, který se ve třech letech rozhodl, že přestane růst, aby mohl bubnovat na svůj plechový bubínek, čímž vyjádřil protest proti účasti na světu dospělých. Vedle groteskního protagonisty je dominujícím prvkem město Gdaňsk (Grassovo rodiště), jež bylo po staletí charakteristické svou multietnicitou. Děj se odehrává v letech 1899-1945 a sleduje osudy postav na pozadí proměn tohoto hansovního města. Hlavní roli ztvárnil dvanáctiletý David Bennent. Pozoruhodný snímek ve své době získal řadu prestižních ocenění a stejně jako předloha dodnes neztratil nic na své působivosti.
-pp-, Filmový přehled 2004/12


Popis / Obsah / Info k filmu Plechový bubínek
Román prominentního německého spisovatele Güntera Grasse Plechový bubínek (1959, česky 1969) patří ke stěžejním dílům moderní světové literatury. Filmaři zachovali komentář vypravěče Oskara Matzeratha, který se ve třech letech rozhodl, že přestane růst, aby mohl věčně bubnovat na nerozlučný plechový bubínek. Krajně zúžili úhel pohledu na hlavní postavy a na hlavní události. Dominujícím prvkem vedle groteskního protagonisty je genius loci města Gdaňska (Grassova rodiště), kde se po staletí střetával živel Kašubů, Poláků, Němců a Židů. Děj se odehrává v letech 1899-1945 a sleduje osudy postav na pozadí proměn tohoto hansovního města (román však zaznamenává i Oskarův příběh po nuceném poválečném odsunu do Německa). Podle Schlöndorffa má Oskar dvě typické vlastnosti své doby: odmítání a protest. Brání se účasti ve světě dospělých tak důsledně, že odmítne vyrůst. Protestuje tak hlasitě, že jeho hlas rozbijí sklo.
Klíčovým problémem realizace bylo obsazení hlavní role. Po dohodě
s autorem bylo rozhodnuto, že Oskar musí být chlapec a nikoliv lilipután. Šťastná volba padla na dvanáctiletého Davida Bennenta, syna německého herce Heinze Bennenta (hraje zelináře Greffa).
Program ART

Autor/Zdroj: /Kino ART


Slavný román prominentního německého spisovatele Güntera Grasse Plechový bubínek (1959, česky 1969) byl dlouho považován za nezfilmovatelný.Teprve v roce 1975 prodal Grass autorská práva, když ve dvanáctiletém Davidu Bennentovi (synovi německého herce Heinze Bennenta, který ve filmu hraje zelináře Greffa) byl nalezen ideální představitel hlavní role Oskara Matzeratha, bubeníka na plechový bubínek, který na protest proti světu dospělých přestal růst (po dohodě s autorem bylo rozhodnuto, že Oskar musí být chlapec a nikoli lilipután). Na scénáři spolupracoval Schlöndorff s renomovaným Jeanem-Claudem Carrierem, producentem Franzem Seitzem i samotným Günterem Grassem, jenž napsal filmové dialogy. Dominujícím prvkem snímku vedle groteskního hrdiny je genius loci města Gdaňska (Grassova se po staletí setkával živel Kašubů, Poláků, Němců a Židů. Děj se odehrává v letech 1899 - 1945 a sleduje osudy postav na pozadí proměn tohoto hansovního města. Z perspektivy tříletého ukazuje Schlöndorff maloměšťácké prostředí v předválečném Gdaňsku: zbabělost, pasivita, šosáctví se stávají živnou půdou pro nacionální socialismus. Podle Schlöndorffa má Oskar dvě typické vlastnosti své doby: odmítání a protest. Oskar protestuje tak hlasitě, že jeho hlas rozbíjí sklo. - Plechový bubínek je první a až do devadesátých let jediný německý film vyznamenaný Oscarem v kategorii nejlepší zahraniční snímek. Kromě toho obdržel Zlatou palmu na MFF v Cannes ex aequo (s Coppolovou freskou Apocalypse Now). Za kamerou nejúspěšnějšího německého filmu poválečné doby stál Igor Luther, hudbu složil Maurice Jarre, v dalších rolích uvidíme mj. Maria Adorfa, Angelu Winklerovou, Daniela Olbrychského, Charlese Aznavoura, Andreu Ferréolovou.

Autor/Zdroj: /Kino AERO


Dnes již klasický příběh o Oskaru Matzerathovi, který se ve třech letech rozhodl, že přestane růst, aby mohl už jen bubnovat na svůj zamilovaný plechový bubínek, byl natočen podle stejnojmenného románu Gůntera Grosse. Film získal Zlatou palmu ex aequo na MFF v Cannes a Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Autor/Zdroj: /IX. FEBIOFEST


Popis / Obsah / Info k filmu Plechový bubínek
Román prominentního německého spisovatele Güntera Grasse Plechová bubínek (1959, česky 1969) patří ke stěžejním moderním dílům světové literatury. Filmového přepisu se ujal v roce 1979 zkušený adaptátor Volker Schlöndorff za scenáristické spoluúčasti známého Jeana-Clauda Carriéra, producenta France Seitze i samotného autora (dialogy). Stěžejním problémem filmu je nutná redakce rozsáhlé literární předlohy, doslova nabité obrazností, množstvím postav, vnitřních promluv a desítek drobných epizod, z nichž se skládá mozaika osudu hlavního hrdiny, ale také zajímavá historická freska. Filmaři zachovali komentář vypravěče Oskara Matzeratha, který se ve třech letech rozhodl, že přestane růst, aby mohl věčně bubnovat na nerozlučný plechový bubínek. Krajně zúžili úhel pohledu na hlavní postavy a na hlavní události. Dominujícím prvkem vedle groteskního protagonisty je genius loci města Gdaňska (Grassovo rodiště), kde se po staletí střetával živel Kašubů, Poláků, Němců a Židů. Děj se odehrává v letech 1899-1945 a sleduje osudy postav na pozadí proměn tohoto hansovního města (román však zaznamenává i Oskarův příběh po nuceném poválečném odsunu do Německa). Podle Schlöndorffa má Oskar dvě typické vlastnosti své doby: odmítání a protest. Brání se účasti ve světě dospělých tak důsledně, že odmítne vyrůst. Protestuje tak hlasitě, že jeho hlas rozbíjí sklo. - Jedním z dalších klíčových problémů realizace bylo obsazení hlavní role. Po dohodě s autorem bylo rozhodnuto, že Oskar musí být chlapec a nikoliv lilipután. Šťastná volba padla na dvanáctiletého Davida Bennenta, syna německého herce Heinze Bennenta (hraje zelináře Greffa). - Snímek byl ve své době velmi úspěšný, získal Zlatou palmu na MFF v Cannes ex aequo (s Coppolovou freskou A nyní apokalypsa) a Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Adaptace ovšem přes veškerou snahu doplácí na matný redukcionismus a na realismus filmového popisu.
Tomáš Bartošek, Filmový přehled 1994/4/25


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

74.3 %
8   - cicis
8   - jarda53
9   - clara.bow
8   - green-tea
10 - pataamat
2   - FLA
8   - Hugin
5   - Mlapiska
7   - jirry
10 - Omnibus
9   - Faye
10 - cerfik
8   - Out-Of-Way
10 - fred.appl
8   - Andrejevna
3   - K3
8   - sobmaster
7   - thefj
9   - zepo
8   - lionheart

TV Program

ČT1 - Branky, body, vteřiny (1956) [...

19:45 - 19:57

1 minut již uběhlo
11 minut zbývá do konce

ČT2 - Zajímavosti z regionů

19:20 - 19:50

26 minut již uběhlo
4 minut zbývá do konce

NOVA - Televizní noviny (1994) [TV po...

19:30 - 20:00

16 minut již uběhlo
14 minut zbývá do konce

Prima - Divošky (2013) [TV pořad]

19:40 - 19:55

6 minut již uběhlo
9 minut zbývá do konce

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 147942
Osobností: 626591
Fotografií: 562370
Plakátů: 266757
Obsahů a biografií: 135789

Poslední komentáře

Předčasná úmrtí - Život za lásku...

Předčasná úmrtí - Život za lásku
O nádherné herečce Daně   Medřické, jež nám již 36   let chybí, která ten život   neměla lehký, natočila   vzpomínku na ní režisérka   Kamila více >

Autor: jarda53 | Hodnocení: 8 / 10

Velký útěk (1962)

Velký útěk
Jak už to ve své době   bývalo zvykem, na velký film   velkého příběhu se   použili velcí herci a   fenoménu bylo učiněno za   dost. Jak je více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 8 / 10

Poslední střetnutí (1981)

Poslední střetnutí
Antikrist v těle Damiena   Thorna je nyní na vrcholu sil   a poznání, ale nějak to tak   nevypadá. Jeho charakter sice   touží po ovládnutí světa, více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 4 / 10

Zatím spolu, zatím živí (2010)

Zatím spolu, zatím živí
Nefalšovaná akční zábava   dělající si legraci ze sebe   samého. Tom Cruise je tu ve   své roli tajného agenta Roye   Millera v podstatě ve stejné více >

Autor: martin.stusak.9 | Hodnocení: 8 / 10

Posedlá láskou (2015)

Posedlá láskou
Dina Meyer je pořád kočka i   pomalu s padesátkou na krku a   to je asi jediné plus tohoto   filmu. Dobře ztvárněná   žárlivá matka stihačka   více >

Autor: curil | Hodnocení: 3 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.054/0.023