Piknik (1967)

Piknik
84.4 %
 
 
    Žánr: psychologický / drama / válečný
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.3.1968        
    Délka: 68 min.
I české filmy se mohou odehrávat ve válečném Tichomoří: Piknik líčí osudy americké průzkumné jednotky, která se prodírá tropickou džunglí. Více než válečné střety však film přibližuje rostoucí stres z pocitu ustavičného ohrožení. Předlohou byla stejnojmenná hra Ladislava Smočka, jenž se podílel i na režii.

I v české kinematografii nalezneme několik děl, která se odehrávají v exotických dálavách: Černý prapor, Akci Kalimantan nebo Piknik. Piknik se odehrává za druhé světové války, kdesi v tropické džungli, kudy se prodírá průzkumný americký výsadek. Pětice vojáků je zajisté zvyklá na obtížné přírodní podmínky, avšak dlouho trvající stres je psychicky ničí. Nutnost ustavičné ostražitosti postupně vede k vyčerpání, k podrážděnosti a mezi vojáky sílí neshody a hádky. V centru pozornosti se tak ocitá právě postižení vztahů a zhoršujícího se psychického rozpoložení mezi vojáky, nikoli bojové výjevy, jak tomu bývá v hollywoodských filmech. Piknik vznikl podle stejnojmenné hry Ladislavy Smočka, jenž se společně s
Vladimírem Sísem podílel i na režii. Zatímco na jevišti příběh působil hlavně svou náznakovostí, přenesení do konkrétních reálií zavinilo jistou ztrátu působivosti. Avšak černobíle nasnímaný film (kamera Stanislav Milota, který se zanedlouho proslaví Spalovačem mrtvol) si přesto udržuje výrazovou noblesu, umocněnou i hereckým ztvárněním osvědčených osobností, mezi nimiž nalezneme ve zcela netypických rolích například Jiřího Hálka, Pavla Landovského nebo Josefa Somra. Piknik se původně měl natáčet na slovenském Žitném ostrově, avšak nenadálé záplavy nachystané kulisy zničily. Nakonec vznikal v autentických kambodžských exteriérech.
(jš)
katalog 1. Festivalu nad řekou

režie:
Ladislav Smoček, Vladimír Sís
 
 
hraje:
Jiří Hálek (vojín Slim Rozden), Milan Sandhaus (četař Grackmiller), Pavel Landovský (kaprál Robert Burda), Josef Somr (vojín Bill Tall), Miroslav Macháček (vojín Edy Smile)
 
 
námět:
Ladislav Smoček (divadelní hra "Piknik")
 
 
scénář:
Ladislav Smoček, Vladimír Sís
 
 
kamera:
Stanislav Milota
 
 
hudba:
Jan Klusák
 
 
výprava-architekt:
Karel Lier
 
 
střih:
Miroslav Hájek
 
 
zvuk:
Jiří Pavlík
 
 
výtvarník:
Jiří Kovařík (spolupráce)
 
 
II. kamera:
Bohumil Rath
 
 
masky:
Miloslav Koubek, Josef Lojík
 
 
dramaturgie:
Radovan Selucký
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Jaroslav Vágner, Richard Němec
 
 
pomocná režie:
Jiří Růžička, Bohumil Kouba, Milan Kadlec, Václav Nývlt
 
 
fotograf:
Zdeněk Dukát
 
 
asistent vedoucího výroby:
Ctibor Jeřábek
 
 
nahrál:
Filmový symfonický orchestr
 
 
dirigent:
Štěpán Koníček
 
 
vedoucí výroby:
Zdeněk Oves
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.