Peníze (1928)

Peníze (L'argent)
80 %
 
 

L'argent

    Žánr: drama
    Země: Francie
    Délka: 195 min.
„Jedno ze zásadních děl francouzského němého filmu natočené podle románu Émila Zoly“
"Peníze" byl francouzský film zpracovaný podle slavného Zolova románu, který předvedl Elektafilm. Tuto činnost šlo uvítat - nejen proto, že se jí do běžné, obchodní filmové produkce podařilo vnest nový vzduch, nezatížený výrobními tradicemi, ale i proto, že se jí podařilo přiblížit mladému obecenstvu. Tomu obecenstvu, pro něž tehdy slůvko avandgarda znamenalo něco nestravitelně moderního, aniž kdy jeho správný význam mělo příležitost pochopit. Literární předlohu režisér Marcel L'Herbier především poněkud zmodernizoval: Ing. Hamelin byl mladý letec, proslulý svými dálkovými lety a tmimo jiné podnikl veliký transatlantický let do země, jejíž přírodní bohatství kdysi objevil.

Režisér Marcel L'Herbier dovedl virtuózně vystihnout prostředí a gradační linii děje. Bursovní scény měly prudký vzruch a ovzduší nabite horečkou touhy po zlatě. To bylo také – a jistě správné – těžiště celého díla. Pierre Alcover (finančník Saccard) byl nejlepší herecký zjev filmu. Dovedl podivuhodně spojit chamtivost, tvrdost a lstivost finančního magnáta s takřka sentimentální měkkostí ve svých slabých chvílích. Alfred Abel (finančník Gunderman) měl důstojný klid a bezpečné gesto finančníka velkého stylu a Mary Glory (Line Hamelinová) tvořili s Henry Victorem (Hamelin) dvojici poctivě se milujících mladých lidí, vytvářejících si z rozmyslem svůj osud. V menší úlohách upoutal skvělý typ „bursovního sýčka“ paní Mechainové (Yvette Guilbertová) a mondénní hraběnka Sandorfová Brigitty Helmové. Film měl skvělou kameru (Jules Krüger) a moderní výpravu interiérů (Lazare Merson a André Barsacq). Zvukové efekty podpořily sice dojem bursovního napětí a zmatku, ale zklamaly celkem všude jinde.  Autor: Asmodej

režie:
Marcel L'Herbier
 
 
hraje:
Brigitte Helm (baronka Sandorfová), Marie Glory (Line Hamelin), Pierre Alcover (Nicolas Saccard), Pierre Juvenet (baron Defrance), Alfred Abel (Alphonse Gunderman), Yvette Guilbert, Antonin Artaud (Mazaud), Jules Berry (Huret), Raymond Rouleau (Jantron), Roger Karl (bankéř), Mona Goya, Jimmy Gaillard, Alexandre Mihalesco (Salomon Massias), Marcelle Pradot (hraběnka Aline de Beauvilliers)
 
 
námět:
Émile Zola
 
 
scénář:
Marcel L'Herbier
 
 
kamera:
Jules Krüger
 
 
výprava-architekt:
Jaque Catelain
 
 
kostýmy:
Jacques Manuel
 
 
výprava:
Lazare Meerson, André Barsacq
 
 
producent:
Georges Lampin
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.