Pasťák (1968)

Pasťák
74.3 %
 
 

Další název: The Borstal

    Žánr: drama / psychologický
    Země: Československo
    Premiéra v ČR: 1.12.1990        
    Délka: 91 min.
„Mládí - kus života těžkého.“
POZOR SPOILER

Před školními vraty jsou žáci, a když školník zamkne, dobíhají poslední opozdilci. Mezi nimi je i učitel. Ten má neustálé drobné potíže. Když skoro zapálí kabinet, je to na průšvih. Jenže on jen náhodou nalezl materiály usvědčující jiného staršího učitele z jeho podivné minulosti. Byl totiž kamarád s nacisty.

Snad i proto je přeložen do hlavního města. Je tomu rád, ale to jej přejde, jakmile zjistí, kam že se to vlastně dostal. Je to jen o ulici dál, než bylo původně určeno, avšak… Nebude zde učit, ale spíše působit jako dohlížitel na zkaženou mládež. Celý interiér již působí depresivně a mládež zde ještě více. Což se projeví i na skládce uhlí, kam chodí pracovat. Učitel jim dá po práci cigarety a jeden z chovanců to ihned práskne řediteli. Prý se pan ředitel ptal a lhát se nemá.

Večer má učitel službu. Je přivezen nový chovanec a starými je zmlácen. Jiný prchá, ale je polapen. Učitel začíná svádět boj s mladíkem zvaným Král, který tu vládne. Bere kluky na lékařskou prohlídku a po ní toho nového na vycházku. Za odměnu mu tento uteče a na útěku zmlátí člověka tyčí. Jsou Vánoce a chovanci dají učiteli uloupené ovoce, on jim na oplátku dá volno k nákupům. „Slaví“ se i dále. Dvojitá porce jídla, dárečky - a volnost. Jenže ani toho si mládenci neváží a nastává bitka, ne-li dokonce vzpoura…  Autor: Pitryx

režie:
Hynek Bočan
 
 
hraje:
Ivan Vyskočil (učitel), Václav Sloup (chovanec Topol), Ivan Chocholouš (cikán Štrobach), Vilém Besser (ředitel výchovného ústavu), Zdeněk Kryzánek (vychovatel Kostelecký), Jiří Smutný (vychovatel Helebrandt), Vladimír Krška (vychovatel Krofta), Jiří Krampol (chovanec Holub), František Kovářík (starý učitel), Dana Hlaváčová (Blanka, učitelova přítelkyně), Karolina Slunéčková (lékařka), Ladislav Křiváček (šafář dříví), František Holar (šafář uhlí), Jan Teplý (příslušník VB), Adolf Minský (stařeček), Rostislav Novák, Eva Foustková (podivná žena), Martin Hron (František - přírůstek), Zdeněk Jánský (Havránek), René Gabzdyl, Jan Prokeš (chovanec Bláha), Josef Matějka, Vladimír Šimek (chovanec), Josef Slanina, Hana Kreihanzlová (ředitelka školy), Jan Pechan (nováček František), Václav Frej, Miloš Vognič, Pavel Moš, Bedřich Nývlt, Ladislav Brož, Jan Watzl, Vladimír Foukal (řidič), Pavel Wožniak (chovanec), Bohumil Švarc (referent), Karel Smrž (muž v hospodě)
 
 
námět:
Karel Misař (novela "Pasťák")
 
 
scénář:
Karel Misař, Hynek Bočan
 
 
kamera:
Jiří Šámal
 
 
hudba:
Vladimír Klusák
 
 
výprava-architekt:
Oldřich Okáč
 
 
kostýmy:
Eva Lackingerová, Lída Novotná, Miloslava Šmídová
 
 
střih:
Zdeněk Stehlík
 
 
zvuk:
Adolf Böhm
 
 
vedoucí produkce:
Jiří Beránek
 
 
II. kamera:
Jan Hanzal
 
 
II. režie:
Jiří Růžička
 
 
masky:
Jiří Hurych
 
 
zástupce vedoucího výroby:
Jaroslav Vágner, Vlasta Synkulová
 
 
asistent režie:
Robert Vacík
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.