Cerven
ohodnotit

Pasáž

Passage

Rok:
1996
Délka:
98 minut
Premiéra v ČR:
27.2.1997
„Tragikomedie s příchutí absurdity a erotickým podtextem“
Popis / Obsah / Info k filmu Pasáž
POZOR SPOILER

Na cestách je zácpa. V ní uvázne i Michal Forman, úředníček v bance. Situace jej donutí vystoupit na rušné křižovatce, a aby nebyl na dešti, vběhne Michal do pasáže. Nejprve je svědkem, jak muže srazí auto. Jde si zavolat do baru. Zde jde také na toaletu, kde jej čeká hodně překvapivé setkání s lehkou ženštinou. Při jejím odchodu se ukáže, že je to prodavačka květin. Následně se zastaví ve zlatnictví, kde chce něco pro svou ženu Elizabeth. A protože to chce zabalit jako dárek, musí půl hodiny čekat. Přitom potká muže, který mu nabízí jinou budoucnost. Pak je někde v bývalých sklepních prostorách omráčen a probere se až u dívky, která se mu chce dát. Je to právě ona květinářka z toalety. Je to nymfomanka a říká si Betty. On však utíká. Ocitá se v restauraci, kde je opět ona a již zde prodává květiny.

Další setkání je s bývalým kamarádem Lukáškem. Opijí se a Michala musí budit až číšník. Protože je hodně pozdě, pasáž se zavírá. Ale Michal přemluví muže, který to zde zamyká, aby jej nechal uvnitř. Když mu dá své doklady, muž svolí. Když se jde Michal umýt, narazí na pána, který zde má saunu pro zazobance. A po nich i starší dámy.

Michal opět potkává Lukáškovu manželku Kláru, která tvrdí, že ji muž řeže a chce pomoci. Vedoucí kavárny nemůže pomoci v hledání vrátného, kterému dal Michal své doklady. Když Michal najde pana Kryštofa, což je kamarád toho vrátného, je opět překvapen. On zde má ženu Moniku, která tu pobíhá nahá a koupe se.

V herně se odehraje vražda, ale zdá se, že to s nikým nějak moc necloumá. Pak Michal vidí rakev a probouzí se vlivem fackování. Prý opět omdlel. Když je svědkem žranice prominentů, říká jim, že jí krysy. Opět potkává Kláru a tentokrát již na Lukáška jde. Dojde i na střelbu. Nakonec se stává z Michala vrah. Ovšem ještě se s Betty účastní plesu, kde opět pobíhá nahá Monika. Dokonce zde Michal narazí na Lukáška, a nakonec vlítne pod auto...


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Pasáž
Tvůrci koprodukčního filmu Pasáž vycházejí ze stejnojmenné novely Karla Pecky (Sixty-Eight Publishers, Toronto 1976,. Atlantis, Brno 1995). Z prózy však přebírají pouze výchozí situaci a charaktery některých postav. Kafkovský příběh muže, který se takřka dobrovolně vnoří do nitra rozlehlé pražské pasáže a zapomene tak na život "venku ", změnili v bizarníí černou grotesku, odpovídající dobovým filmovým trenérům. K hlavnímu hrdinovi připojili ženskou postavu nymfomanské květinářky Betty a obohatili tak děj o značnou dávku
erotiky. Zároveň zcela změnili "ideove'pozadí" Peckovy novely a přidali prvky jakéhosi magického paradoxu a filmu ve filmu. - Spořádaný bankovní úředník Michal Forman hledá přeci deštěm úkryt v pasáž. Nečekaně ho začne přitahovat zvláštní mikrosvět, zalidněný množstvím figur, které tu tráví všechen svůj čas. Postupern doby se muž stává jednou z nich. Prochází pasáží i jejím podzemím jako očistcem. Při pozdější snaze zbavit se nové tíživé existence zahyne. - Předobrazem místa děje byla Peckovi pasáž pražského paláce Lucerna,
s četnými průchody, s různými podniky a stály i s rozsáhlým podzemním labyrintem. Filmaři samozřejmv využili tento unikátní komplex. Genius loci se nesporně odráží ve výsledném tvaru vybral si ostatně i svou daň, když se herec Jacek Borkowski před koncem natáčení v podzemí těžce zranil). - Režisér Juraj Herz zamýšlel už dříve natočit tuto látku, která nesporně vyhovovala jeho tvůrčímu typu. Realizoval zvláštní snímek, který je v české kinematografii výjimečný svou atmosférou a stylem. Do hlavních rolí obsadil polské herce.

Autor/Zdroj: /Filmový přehled


Popis / Obsah / Info k filmu Pasáž
Spořádaný bankovní úředník Michal Forman hledá před deštěm úkryt v pasáži. Nečekaně ho začne přitahovat zvláštní mikrosvět, zalidněný množstvím figur, které tu tráví všechen svůj čas. Postupem času se muž stává jednou z nich. Prochází pasáží i jejím podzemím jako očistcem.
Z prózy Karla Pecky přebírají autoři filmu pouze výchozí situaci a charaktery některých postav. Kafkovský příběh muže, který se takřka dobrovolně vnoří do nitra rozlehlé pražské pasáže a zapomene na život „venku", změnili v bizarní černou grotesku, odpovídající dobovým filmovým trendům. K hlavnímu hrdinovi připojili ženskou postavu nymfomanské květinářky Betty a obohatili tak děj o značnou dávku erotiky. Zároveň zcela změnili „ideové pozadí" Peckovy novely a přidali prvky jakéhosi magického paradoxu a filmu ve filmu.
Předobrazem místa děje byla Peckoví pasáž pražského paláce Lucerna, s četnými průchody, s různými podniky a sály i s rozsáhlým podzemním labyrintem. Filmaři samozřejmě využili tento unikátní komplex a genius loci se nesporně odráží i ve výsledném tvaru. Juraj Herz realizoval zvláštní snímek, který je v současné české kinematografii výjimečný svou atmosférou a stylem.
Program ART

Autor/Zdroj: /


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama

TV Program

ČT1 - Příběhy slavných - Vladimír Dl...

21:30 - 22:24

42 minut již uběhlo
12 minut zbývá do konce

ČT2 - Tetovaný (1968)

22:10 - 23:40

2 minut již uběhlo
88 minut zbývá do konce

NOVA - Dáma a Král (2017) [TV seriál]

21:40 - 23:00

32 minut již uběhlo
48 minut zbývá do konce

Prima - 7 pádů Honzy Dědka

22:00 - 23:05

12 minut již uběhlo
53 minut zbývá do konce

Reklama