reklama
 
ohodnotit

Paralelní světy

Rok:
2001
Délka:
100 minut
Premiéra v ČR:
8.3.2001
„Hořká love story.“
Popis / Obsah / Info k filmu Paralelní světy
Paralelní světy je komorní příběh ze života, jehož variace možná prožil kdekdo z nás, film o partnerských vztazích v této době a na tomto místě. Architekt Kryštof žije již několik let s Terezou, překladatelkou krásné literatury. Zatímco pro Kryštofa je nejdůležitějším tématem života jeho práce, Tereza vidí život náhle poněkud odlišně. Prochází krizí pracovní i soukromou. Bojí se otěhotnět, relativizuje se i intimní vztah s Kryštofem, její psychika kolísá. Kryštof má vdanou milenku, ale vztah s Terezou by rád udržel…

Jejich milostný příběh odkrývá odlišnost subjektivních světů každého člověka i rozdílnost hranic mezi snem a skutečností v každém z nás. Na půdorysu této téměř analytické studie vztahu muže a ženy se režisér Petr Václav pokusil zachytit postoje své generace a ve zkratce vykreslit atmosféru společnosti, v níž žijeme.

Zdroj: ČT


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Paralelní světy
Zdánlivě obyčejný komorní příběh ze života, jehož variace možná prožil kdekdo z nás: je to film o partnerských vztazích v této době a na tomto místě.
Architekt Kryštof žije již několik let s Terezou, překladatelkou krásné literatury. Zatímco pro Kryštofa je nejdůležitějším tématem života jeho práce, Tereza vidí život náhle poněkud odlišně. Jejich milostný příběh odkrývá odlišnost subjektivních světů každého člověka i rozdílnost hranic mezi snem a skutečností v každém z nás.
Na půdorysu této téměř analytické studie vztahu muže a ženy se režisér Petr Václav pokusil zachytit postoje své generace a ve zkratce vykreslit atmosféru společnosti, v níž žijeme.

Česká televize


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Paralelní světy
Film Paralelní světy vypráví zdánlivě obyčejný příběh ze života, jehož variace možná prožil kdekdo z nás. Je to film o našich partnerských vztazích; v této době a na tomto místě. Asi to budete znát. Architekt Kryštof žije již několik let s Terezou. Zatímco pro Kryštofa je nejdůležitějším tématem života jeho práce, Tereza vidí život trochu jinak… Na půdorysu téměř vzorové studie vztahu mezi mužem a ženou se režisér Petr Václav pokusil zachytit postoje své generace a zkratkovitě naskicovat atmosféru naší doby. Neefektní komorní příběh je režírován neklidně a nekonformně, obrazy jsou působivé, ale zároveň jakoby přítomné v každodenní realitě.


oficiální text distributora

Popis / Obsah / Info k filmu Paralelní světy
Talentovaný architekt Kryštof žije už několik let s Terezou, která nedávno dostudovala překladatelství a snaží se v tomto oboru uplatnit. Na lidi, věci, dnešní dobu a svět kolem nás mají podobné názory, ve vztahu panuje láska a vzájemná úcta, ale přesto si pomalu přestávají rozumět a nenápadně se mezi ně vkrádá odcizení. Kryštof vidí smysl života v práci, ale Tereze se stále častěji honí hlavou myšlenky na manželství, děti a „normální“ rodinu. Zatímco Kryštof v terénu se svým kolegou Michalem dohlíží na stavbu vily pro bohatého zákazníka, Tereza se v prázdném tichém bytě utápí v depresích. Oba si vzájemně přestávají své pocity a očekávání sdělovat, každý začíná mít svá tajemství a jejich světy se stále více vzdalují. To zapříčiní hlubokou krizi, která má, vzhledem k charakteru obou hrdinů, poměrně překvapivé vyústění. Významnou roli hraje nejen bdělá realita, ale i snové světy Kryštofa a Terezy reflektující úzkostný stav jejich dusí. Celá studie vztahu mezi ženou a mužem je předložena na pozadí doby, která naše životy ovlivňuje víc, než jsme ochotni si přiznat.

Režisér spolupracoval na scénáři s francouzskou spisovatelkou Marií Despechinovou. Kontaktoval ji na základě její knihy „Trop sensibles“, jež vypovídá o samotě mladých žen v dnešní Paříži, která ho velmi oslovila. Scénář se dostal mezi tři finalisty scenáristické dílny Sundance Institute.

[Cinema - karta]


Popis / Obsah / Info k filmu Paralelní světy
Film Paralelní světy vypráví úplně obyčejný příběh ze života, příběh o mnohých z nás, o naší době, o tom, jak toužíme po lásce, po vztazích a o tom, jak s nimi nakládáme. Architekt Kryštof žije již několik let s Terezou, která nedávno dostudovala překladatelství. Zatímco však Kryštof. vidí svůj hlavni životní cíl ve své práci, Tereza sází na vztah ~ s pevným a věrným partnerem, na lásku, která by měla vyústit v „normální život", hluboký vztah, rodinu...
Na půdorysu téměř vzorové studie vztahu mezi mužem a ženou se režisér Petr Václav pokusil zachytit postoje své generace a zkratkovitě naskicovat atmosféru naší doby. Komorní příběh je režírován neklidně, nekonformně, obrazy jsou působivé, ale zároveň jakoby vytržené z naší každodenní skutečnosti.

Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributora


Křehká překladatelka Tereza už nějakou dobu žije s ambiciózním architektem Kryštofem. Jejich vztah však stále zřetelněji nahlodává chlad. Nepraktická přecitlivělá dívka se potýká s překladem své první knihy, nenachází však oporu u přetíženého partnera, který ve stejné době bojuje s kompromisy kolem realizace svého prvního projektu. Tereza hledá životní jistotu a touží po dítěti, ale Kryštof, který si plánuje pracovní pobyt v cizině, pro ni nemá pochopení. Navíc tajně udržuje milostný poměr s bezproblémovou vdanou Renatou. Když Tereza partnerovi zamlčí, že šla na potrat, a když se propadá stále hlouběji do bezvýchodných depresivních stavů, znamená to konec vztahu – a pro oba partnery možná začátek nového, nezávislého života. Komorní variace na téma hledání ekologické rovnováhy partnerského vztahu je minimalisticky pojatou studií odcizeného moderního světa plného kompromisů.Autor/Zdroj: /reklamní materiály distributoraKomorní psychologický příběh odcizení sleduje příběh ctižádostivého architekta Kryštofa a jeho nepraktické přítelkyně, překladatelky Terezy, která touží po partnerské jistotě a dítěti.
Autor/Zdroj: /ročenka 2001

Hořká love story o vztahu architekta Kryštofa a překladatelky Terezy. Zatímco Kryštof vidí svůj životní cíl především v práci, Tereza sází na lásku, úctu a rodinu... Na půdorysu komorní studie napětí mezi mužem a ženou se režisér pokouší zachytit postoje a partnerské vztahy své generace a zároveň naskicovat atmosféru doby. Komorní psychologický příběh stojí na hereckých výkonech standardně dobrého Karla Rodena a po Lee opět znamenité Lenky Vlasákové. Pro svrchovaně umělecký film je též charakteristická vybroušená inscenační kultivovanost a emotivní tlumenost, což není v současném ukřičeném českém filmu vůbec na škodu.
Autor/Zdroj: /Kino ART

Hrdiny více než tři roky připravovaného komorního psychologického příběhu se stala „typová" partnerská dvojice. Ctižádostivý architekt Kryštof a jeho přítelkyně Tereza spolu už nějaký čas žijí, teď se však do jejich vztahu začíná vkrádat chlad. Inteligentní, ale nepraktická a přecitlivělá dívka touží po dítěti a po partnerské jistotě. Muž se ale chce realizovat.v práci, nejlépe v zahraničí, a pro milenčiny prohlubující se deprese má stále menší pochopení. Příležitostnou úlevu hledá u vdané Renaty... Autor nedává jednoznačně za pravdu žádné straně, a tak se vyhýbá úskalím banální vztahové agitky. Rozvíjí komorní variace na téma hledání „ekologie" (či spíš, vzhledem k mužovu chápání světa, „architektury") životního stylu. Téma partnerského soužití, problematizovaného zdánlivě zdánlivě banální „mimoběžností" protagonistů, se odráží také ve vztazích dalších dvojic (Kryštofův kolega Michal a energická Markéta, komfortem i manželem znuděná mladá matka Renata, alternativní pokus o únik z civilizace hrdinčiných kamarádů Aleny a Jakuba). Titulní Paralelní světy tak obývají nejen Kryštof a Tereza, ale obecněji i pragmatičtí muži a citlivé ženy. Petr Václav zároveň staví do pozice souběžnosti i světy města a venkova, Čech i vysněné ciziny, ale také světy reality a snu. Na vyznění filmu se výrazně podílí i Václavův stálý spolupracovník kameraman Štěpán Kučera, který klade důraz na jemné přirozené proměny atmosféry - na detailní sledování hereckých představitelů - především standardně kvalitního Karla Rodena a znamenité Lenky Vlasákové, která bezmála klinickou studii depresivní hrdinky vyvažuje jímavě tajemným ženským kouzlem. Film se inscenační kultivovaností vymyká z linie afektivních, vnějškově efektních výpovědí o vzájemném odcizování partnerů: neaspiruje na pozice mimořádného diváckého hitu, přesto však nabízí neokázalé, pouze navenek „nicotné" svědectví o velkých bolestech moderního světa.
Autor/Zdroj: /Kino AERO

Film "Paralelní světy" vypráví úplně obyčejný příběh ze života, příběh o mnohých z nás, o naší době, o tom, jak toužíme po lásce, po vztazích a po tom, jak s nimi nakládáme. Architekt Kryštof žije několik let s Terezou, která nedávno dostudovala překladatelství. Zatímco však Kryštof vidí svůj hlavní životní cíl ve své práci, Tereza sází na vztah s pevným a věrným partnerem, na lásku, která by měla vyústit v "normální život", hluboký vztah, rodinu...Na půdorysu téměř vzorové studie vztahu mezi mužem a ženou se režisér Petr Václav pokusil zachytit postoje své generace a zkratkovitě naskicovat atmosféru naší doby. Komorní příběh je režírován neklidně, nekonformně, obrazy jsou působivé, ale zároveň jakoby vytržené z naší každodenní skutečnosti.
Autor/Zdroj: /mraveniště


Popis / Obsah / Info k filmu Paralelní světy
Pět let po pozoruhodném hraném debutu Marian a tři roky po vzniku povídky Víkend v Praze, natočené pro projekt Praha očima..:., v němž se však nakonec neobjevila, se Petr Václav vrací k divákům dalším dramatem s tématem odcizení. - Protagonisty více než tři roky připravovaného komorního psychologického příběhu se stala „typová" partnerská dvojice. Ctižádostivý architekt Kryštof a jeho přítelkyně Tereza spolu už nějakou dobu žijí, teď se však do jejich vztahu začíná vkrádat chlad. Inteligentní, ale nepraktická a přecitlivělá dívka touží po dítěti a po partnerské jistotě. Muž se však chce realizovat v práci, nejlépe v zahraničí, a pro milenčiny prohlubující se deprese má stále menší pochopení. Příležitostnou úlevu hledá u vdané Renaty, a teprve když se Tereza po utajeném potratu zhroutí a opustí ho, začíná chápat, že nejednal správně. Minulost už nejde vrátit, a z Terezy se stává (at' už je to dobře či špatně) samostatná mladá žena... - Autor nedává jednoznačně za pravdu žádné straně, a tak se vyhýbá úskalím banální vztahové agitky. Rozvíjí spíš komorní variaci na téma hledání "ekologie" (či spíš, vzhledem k mužově chápání světa, „architektury") životního stylu. Téma partnerského soužití, ztroskotávajícího na zdánlivé banální "mimoběžnosti" protagonistů, se obtiskuje i do vztahů dalších dvojic (Kryštofův kolega Michal a energická Markéta, komfortem i manželem znuděná mladá matka Renata, alternativní pokus o únik z civilizace hrdinčiných kamarádů Aleny a Jakuba). Titulní Paralelní světy tak obývají nejen Kryštof a Tereza, ale obecněji i pragmatičtí muži a citlivé ženy. Autor zároveň staví do pozice souběžnosti i světy města a venkova, Čech i vysněné ciziny, v níž chce Kryštof najít profesionální seberealizaci, ale také světy reality a snu. „Denní" snění o životě (Kryštofova vize ideálního domu, Terezín sen o rodině) souvisí s nočními můrami obou hrdinů. Ty se stávají - navzdory zajímavému ztvárnění - sporným bodem jinak stylově uceleného vyprávěni nenápadně rytmizovaného všednodenními rituály. Na vyznění filmu se výrazně podílí i Václavův stálý spolupracovník, kameraman Štěpán Kučera, který klade důraz na jemné přirozené proměny atmosféry i na detailní sledování hereckých představitelů. Hlavní břemeno dramaturgicky poněkud roztříštěného vyprávění nesou standardně dobrý Karel Roden a znamenitá Lenka Vlasáková, která bezmála klinickou studii depresivní hrdinky vyvažuje jímavě tajemným ženským kouzlem. - Film se inscenační kultivovanosti a možná až přílišnou emotivní tlumeností vyděluje z linie afektivních, vnějškově efektních výpovědí o partnerských vztazích Václavových generačních vrstevníků (Anděl Exit Vladimíra Michálka, Oběti a vrazi Andrey Sedláčkové…) Neaspiruje tak sice na pozice diváckého hitu, přesto však nabízí neokázalé, jen navenek „nicotné“ svědectví o velkých bolestech moderního světa.
Alena Prokopová Filmový přehled 2001/2/15

Autor/Zdroj: Prokopová Alena/Filmový přehled


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište

Hodnocení:n12345678910

Hodnocení filmu

70 %
5   - curil
7   - pataamat
6   - M.A.G.
7   - ajaajena
5   - Lienocka22
4   - PORTER
4   - fred.appl
7   - brnvl2105
7   - Milicent
5   - Izeze
7   - Scifista
6   - Blanche21
9   - sakro
7   - dederon
7   - rosta12
7   - Area
8   - renod
8   - Raptor150
5   - Macek8
5   - blackpoint

Český lev Oscar

Filmová databáze v číslech

Filmů: 147911
Osobností: 626477
Fotografií: 562084
Plakátů: 266573
Obsahů a biografií: 135767

Poslední komentáře

Gamer (2009)

Gamer
Není to špatný. Buttlerovi   teda asi víc seděla bradka a   "This is Sparta!!!!", ale jo,   dobrej je tu.
Ovšem Kyra   Sedgwick by už konečně   více >

Autor: dreamerCZ | Hodnocení: 7 / 10

Četnické humoresky (1997) [TV se...

......

Četnické humoresky
..............................   ..............................   ..............................   ..............................   ..........................

Autor: Pavuk88 | Hodnocení: 9 / 10

Liga spravedlnosti (2017)

Konečne

Liga spravedlnosti
Po otrasnom Suicide Squad a po   veľkom sklamaní BvS tu je   film ktorý ich prekonal.   Lenže na môj obľúbený DC   film Dark Knight to nemá.   Veľmi sa mi páčil Flash,   Batman a Cyclops.

Autor: AdamTorpis | Hodnocení: 7 / 10

Batman vs. Superman: Úsvit sprav...

Neberem nikomu jeho názor

Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti
Fakt som sa tešil keď si   pozriem tento film lebo som ho   v kine minul, a potom som sa k   tomu nevedel dokopať aby som   si ho pozrel. Čakal som více >

Autor: AdamTorpis | Hodnocení: 6 / 10

Stůl číslo 19 (2017)

Stůl číslo 19
Nemám rád americké filmy,   které se zabývají   svatebními ceremoniály.   Jejich přehánění s   proslovy, dalekosáhlé   přípravy, družičky, více >

Autor: curil | Hodnocení: 6 / 10

Zdarma
aplikace
pro mobil
ke stažení
apple android wp bb
iPhone
iPhone
 
App Store hodnocení:
hod
Android
Android
 
Google Play hodnocení:
hod
Windows Phone
Windows Phone
 
WP store hodnocení:
hod
BlackBerry
BlackBerry
 
BB world hodnocení:
hod
fb

Copyright © 2003-2018, Filmová databáze s.r.o. (FDb.cz). Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.

Tyto webové stránky využívají soubory cookies. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace.

Load: 0.042/0.011