Cerven
ohodnotit

Papilio

Žánr:
Rok:
1986
Délka:
97 minut, 2 736 metrů
Premiéra v ČR:
1.5.1987
„O motýlovi, ženách a spálených křídlech.“
Popis / Obsah / Info k filmu Papilio
POZOR, SPOILER

František Cepek je nadané dítě. Už jako malý uměl číst a psát. Jenže se narodil ve špatné době.

Frantovi se líbí dcerka pana továrníka. Když jí jednou nese obvyklou kytici, najde dům jejich rodiny vyrabovaný. Je z toho velmi smutný.

Ve fabrice s ním pracuje muž jménem Telc, kterému říkají Hrabě. Ten se stále chlubí svými úspěchy u žen a jednoho dne se rozhodne, že si vezme Frantu „do učení“. A hned jej bere s sebou, když si vyjíždí na motorce se spolupracovnicí Annou. Tu zatáhne do nějaké ruiny, kde má postel. Tam jí řekne, aby se svlékla - a ona poslechne. Tím má Franta za sebou první lekci.

Druhá má Frantu naučit najít si lidi, kteří by za něj dělali nepříjemnou práci.

A pokračují další lekce. Při jedné dělají falešné kontrolory zatemnění, pak jsou v hospodě, kde karbaní, nakonec Hrabě nabídne Frantovi ve svém bytě svou manželku. Ona i Franta tak končí v ložnici. Když Franta pozdě v noci přinese domů naloupený proviant, nesklidí úspěch. Naopak obdrží od otce výstavního facana.

Pak najdou s Hrabětem letáky a Franta je pozván k novému řediteli. Ten bydlí ve stejné vile jako Ema, ředitel nabízí Frantovi její obraz a také možnost studovat. Večer se Franta do vily vrací, ale s celou partou, a kradou, co se dá. Jenže někdo zvoní. Je to nějaký mladík zvaný Blonďák, a toho mladík s přezdívkou Bobr zneškodní. V jeho kapse najdou seznam lidí, kterýžto se později stane hlavní věcí v životě Franty i Hraběte. Papír s udáním Hrabě skrývá a nemíní jej vydat. Následuje vylákání manželky Hraběte a přehrabání celého jeho bytu. Pak je nalezen Blonďák v továrně, a to v niklovací lázni. Utopený.

Hrabě je přepaden a skupina odboje po něm stále chce ten seznam. Nyní již Hrabě ví, že jej Franta zradil. Ale zcela jistě to není on, kdo na něj později shodí těžké břemeno, před kterým Hrabě uhne na poslední chvíli.

Ani z party už s Hrabětem nechtějí chodit, protože mají z odboje vítr. Hrabě jde přesto na lup a je při akci vyfocen. Nato je v práci zatčen a končí u výslechu. Po něm jsou zatčeni muži, kteří byli v onom dopise na seznamu. Franta ví, kdo zradil a jde rovnou za Hrabětem. Ten se nepřímo přizná a František na něj míří podomácku vyrobenou zbraní. Hrabě však nevěří, že by Franta dokázal vystřelit...


Autor: Pitryx

Popis / Obsah / Info k filmu Papilio
František Cepek je mladík z prosté rodiny. Vystudoval reálku a chystal se na techniku, když přišla okupace. Musel nastoupit jako pomocný dělník v továrně. Tam se setkává se starším mužem jménem Telec, kterého ale všichni znají pod přezdívkou Hrabě. Ten Františka zaujme okázalým pohrdáním prací a bezostyšným koketováním se ženami. František, jemuž Hrabě říká Papilio (motýl otakárek), je naplněn mladickými ideály, naproti tomu Hrabě je extraktem nejhrubšího individualismu. Od studenta obchodní akademie a divadelního herce se dopracoval až po člena předválečné galerky. Vydírá, krade, pije, zneužívá ženy a svým způsobem i samotného Papilia. Milan Kňažko v roli Hraběte mohl uplatnit bohatou škálu svého hereckého mistrovství.

Zdroj: Československá filmová společnost


Popis / Obsah / Info k filmu Papilio
František Cepek (Filip Renč) je mladík z obyčajnej rodiny. Chcel ísť študovať na techniku, keď prišla okupácia. Musel nastúpiť ako pomocný robotník v továrni. Tam sa stretáva so starším mužom menom Telec (Milan Kňažko), ktorého ale všetci poznajú pod prezývkou Hrabě. Ten Františka zaujme okázalým pohŕdaním prácou a bezostyšným koketovaním so ženami. František, ktorému Hrabě hovorí Papilio (motýľ vidlochvost), je naplnený mladíckymi ideálmi, oproti tomu Hrabě je extraktom najhrubšieho individualizmu. Zo študenta obchodnej akadémie a divadelného herca sa vypracoval až na člena predvojnovej galérky. Vydiera, kradne, pije, zneužíva ženy a svojím spôsobom i samého Papilia.
Milan Kňažko v úlohe Hraběte mohol uplatniť bohatú škálu svojho hereckého majstrovstva.
18 AFF 2010


Popis / Obsah / Info k filmu Papilio
Papilio je přezdívka František Cepka. Ten v době okupace nemůže studovat a tak nastoupí do továrny jako pomocný dělník. Zde se jeho "výchovy" brzy ujme frajer zvaný Hrabě. František ale brzy přijde na to, že je to bezcharakterní a nebezpečný muž.

Autor/Zdroj: /Popis


Nový publicista:
Nelíbí se vám tento obsah? Chcete napsat lepší? Tak neváhejte a klidně napište


Hodnocení:n12345678910
Reklama
Reklama