Pan Smith přichází (1939)

Pan Smith přichází (Mr. Smith Goes to Washington)
80 %
 
 

Mr. Smith Goes to Washington

    Žánr: drama / politický / tragikomedie
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 129 min.
James Stewart hraje v Caprově filmu mladého naivního senátora Jeffersona Smitha plného ideálů a poctivosti. Odhalí korupci a machinace v senátu, spolu po boku se šikovnou novinářkou Clarissou - Jean Arthur, a triumfuje nad předsedou strany, guvernérem i senátory svou dvacetitříhodinovou řečí v Senátě, ve které pranýřuje jejich korupci, machinace, nezájem a cynizmus.
Z filmu a jeho režijního pojetí zjišťujeme, že schopnost přesvědčit, že se slušností a ideály se ještě dá někam dojít je až obdivuhodná. Navíc dá se říci, že film není sentimentální, a ani diváka citově nevydírá.

Film získal: Oscara za námět, a 10 nominací za nejlepší film, režii, Herec v HR - James Stewart, Herec v VR - Claude Rains, Herec v VR - Harry Carey,za výpravu, střih, hudbu, zvuk a scénář.  Autor: clara.bow

režie:
Frank Capra
 
 
hraje:
Jean Arthur (Clarissa Saunders), James Stewart (Jefferson Smith), Claude Rains (Joseph Harrison Paine), Edward Arnold (Jim Taylor), Guy Kibbee (Hubert Hopper), Thomas Mitchell (Diz Moore), Eugene Pallette (Chick McGann), Beulah Bondi (Ma Smith), H. B. Warner (senátor Agnew), Harry Carey (předseda senátu), Astrid Allwyn (Susan Paine), Ruth Donnelly (Emma Hopper), Henry Hebert (senátor)
 
 
scénář:
Sidney Buchman
 
 
kamera:
Joseph Walker
 
 
hudba:
Dimitri Tiomkin
 
 
střih:
Al Clark, Gene Havlick
 
 
produkce:
Frank Capra
 
 
Copyright © 2003-2019, HyperMedia, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.