Pan Smith přichází (1939)

Pan Smith přichází (Mr. Smith Goes to Washington)
80 %
 
 

Mr. Smith Goes to Washington

    Žánr: komedie / drama
    Země: Spojené státy americké
    Délka: 129 min.
James Stewart hraje v Caprově filmu mladého naivního senátora Jeffersona Smitha plného ideálů a poctivosti. Odhalí korupci a machinace v senátu, spolu po boku se šikovnou novinářkou Clarissou - Jean Arthur, a triumfuje nad předsedou strany, guvernérem i senátory svou dvacetitříhodinovou řečí v Senátě, ve které pranýřuje jejich korupci, machinace, nezájem a cynizmus.
Z filmu a jeho režijního pojetí zjišťujeme, že schopnost přesvědčit, že se slušností a ideály se ještě dá někam dojít je až obdivuhodná. Navíc dá se říci, že film není sentimentální, a ani diváka citově nevydírá.

Film získal: Oscara za námět, a 10 nominací za nejlepší film, režii, Herec v HR - James Stewart, Herec v VR - Claude Rains, Herec v VR - Harry Carey,za výpravu, střih, hudbu, zvuk a scénář.  Autor: clara.bow

režie:
Frank Capra
 
 
hraje:
Jean Arthur (Clarissa Saundersová), James Stewart (Jefferson Smith), Claude Rains (senátor Joseph Paine), Edward Arnold (Jim Taylor), Guy Kibbee (guvernér Hopper), Thomas Mitchell (Diz Moore), Eugene Pallette (Chick McGann), Beulah Bondi (Ma Smithová), H.B. Warner (senátor Agnew), Harry Carey (předseda senátu), Astrid Allwyn (Susan Paine), Ruth Donnelly (Emma Hopper), Porter Hall (senátor Monroe), Charles Lane (Nosey), Dick Elliott (Carl Cook), William Demarest (Bill Griffith), Dora Clement (Mrs. McGannová)
 
 
námět:
Lewis R. Foster
 
 
scénář:
Sidney Buchman
 
 
kamera:
Joseph Walker
 
 
hudba:
Dimitri Tiomkin
 
 
střih:
Al Clark, Gene Havlick
 
 
produkce:
Frank Capra
 
 
Copyright © 2003-2019, BigZoom, a.s.. Všechna práva vyhrazena. Návštěvnost měří NetMonitor.
Šíření nebo publikování jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu provozovatele je zakázáno.